Skocz do zawartości
outsider

Komin czy dziura?

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ to mój pierwszy post to witam wszystkich serdecznie. Mam nadzieje za jakiś czas postawić rafkę (już kompletuję sprzęt) i nurtuje mnie kilka pytań na które mam nadzieję odpowiecie. Na razie pierwsze:

Przeglądając akwaria dość często widzę zamiast komina w akwarium po prostu wywiercone dziury w szybie i odpływ bezpośredni do sumpa. Zainteresowało mnie to rozwiązanie bo nie zajmuje miejsca w baniaku. Jakie są wg. Was za i przeciw takiego rozwiązania?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
outsider :

Ponieważ to mój pierwszy post to witam wszystkich serdecznie. Mam nadzieje za jakiś czas postawić rafkę (już kompletuję sprzęt) i nurtuje mnie kilka pytań na które mam nadzieję odpowiecie. Na razie pierwsze:

Przeglądając akwaria dość często widzę zamiast komina w akwarium po prostu wywiercone dziury w szybie i odpływ bezpośredni do sumpa. Zainteresowało mnie to rozwiązanie bo nie zajmuje miejsca w baniaku. Jakie są wg. Was za i przeciw takiego rozwiązania?

Pewnie znalazło by się kilka za i przeciw, ale chyba najważniejsze to brak możliwości regulacji poziomu wody w akwarium (dziurę wywiercisz i nie możesz jej przesunąć). Kolejne to trudności z wyciszeniem przelewu (nie dasz durso czy płytki).

Plus to na pewno więcej miejsca w zbiorniku, ale można mieć więcej miejsca i komin, co pokazał w swoim zbiorniku m.in kol. Roman Rożek (możesz zerknąć do jego dziennika). Ja zrobiłem trochę uproszczone rozwiązanie i jak na razie jestem zadowolony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed dziura i tak powinien byc grzebien, zeby do sumpa leciala woda z powierzchni akwarium.:D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dwie dziury:) spływ i rewizja,na jednej mam założone pudełko z grzebieniem i durso (spływ jest bardzo cichy.

Ale i tak polecam komin

2287-imgp1408.jpg

2287-imgp1410.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie bardzo potrafie sobie te dziury wyobrazic, tak to niby ma dzialac? w pierwszych dniach sie zapchaja i bedzie katastrofa, nie mowiac o niewygodzie i syfie na powierzchni wody


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie zapycha,ale nie wygląda estetycznie.Komin można zamaskować ceramiką lub płytą pcv i nie rzuca się w oczy.

Chyba że by mieć takie pudełko jak robią w Usa IMG_0588_1.JPG

Ale u mnie w okolicy nikt nie chciał takiego zrobić

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seba jak chcesz coś takiego zgłoś się do jakiejś agencji reklamowej tam ci dotną plexy i klej też dostaniesz :) jeśli trafi ci się firma z ploterem to nawet ci taki ładny grzebień wytną :)


Pozdrawiam Wojtek

_______________________________________________________________________________________________

150l+53,20kg LR ,dsb,glonowy,4x24w miękkie,sps cyrkulacja4000l,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśni obszedłem wszystkie firmy w okolicy i nikt nie chciał zrobić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A więc jakiś specjalnych za ani przeciw nie ma, wygląda że to raczej wybór na zasadzie co kto lubi. Chyba zdecyduję się na komin zewnętrzny ale i tu mam pytanie: miejsca na szafce będzie tyle że ten komin mógłby być nawet wielkości panela bocznego na całą głębokość akwa, czy tutaj też są jakieś przeciwwskazania co do wielkości np że za duży to jednak źle? Czy nie ma to znaczenia? (oczywiście wiadomo że za mały nie jest dobry).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam jedno przeciw, mój kot przeskakując z lampy zaczepił o rurę w boku akwa i szyba poszła, musiałem przeprowadzić szybką akcje ratunkową :D

Jak dla mnie komin jest bezpieczniejszy.


Pozdrawiam

Marcin

===============================================

190L, 6x24W T5, 150W HQI, dużo pomp i innych dupereli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak to nie widać? Ja widzę :D


Tylko 300 litrów:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.