Skocz do zawartości
andrewsek

Z czym to sie je?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Od lat chce założyć akwarium morskie jednak cena sprzętu była dla mnie nieosiągalna.

Teraz gdy już pracuje po studiach to mam obawy czy sobie poradzę, czy wystarczy mi czasu.

Czytam forum o jednym i drugim, przeglądam internet jednakże nikt nie napisze z czym to tak naprawdę sie je??

tzn., Ile czasu należy minimum poświęcić aby nie uśmiercić tych pięknych stworzeń? Jakie wydatki na utrzymanie trzeba planować? Jakie czynności sie wykonuje codziennie, co tydzień co miesiąc, co rok??

Zastanawia tez mnie sprawa podmiany wody... z tego co rozumiem to nigdy sie nie "wysusza" akrawrium, wypuszcza cala wodę aby wyczyścić. Tak jak sie to robi w akwarium słodkowodnym?

Nie mam stosownej wiedzy i doświadczenia w zakresie akwarium morskiego jednakże jak sie tego podejmę to muszę wiedzieć czy temu sprostam? Ponadto to tez kosztuje (a muszę mój pomysł przeforsować u mojej kochanej drugiej polowy).

Jeśli mnie zniechęcicie to i tak założę akwarium ale słodkowodne - kiedyś miałem dwa małe.

Proszę o pomoc

ps myślę ze 200 - 240 dm^3 będzie tak w sam raz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w ciagu ostatniego chyba tygodnia oba tematy byly poruszane (koszty i czas), poszukaj na forum dla nowicjuszy, znajdziesz na pierwszych 2-ch stronach.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
andrewsek :

...

Zastanawia tez mnie sprawa podmiany wody... z tego co rozumiem to nigdy sie nie "wysusza" akrawrium, wypuszcza cala wodę aby wyczyścić. Tak jak sie to robi w akwarium słodkowodnym?

...

Ani w słodko ani słonowodnym się tak nie robi.

Akwarium ma być stabilnym systemem działającym nieprzerwanie.

Przeczytaj sześć pierwszych tematów tego działu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
z tego co rozumiem to nigdy sie nie "wysusza" akrawrium' date=' wypuszcza cala wodę aby wyczyścić. Tak jak sie to robi w akwarium słodkowodnym?[/quote']

to żart? :) a od kiedy tak się robi w jakim kolwiek akwarium?

A co do twoich pytań to tak jak MateuszD polecam przeczytanie sześciu pierwszych tematów w tym dziale, a na pewno znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania.

Koszty rzeczywiście nie są małe ;P 180l kosztowało mnie ~3500zł i to przy częściowym zakupie sprzętu używanego.


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
andrewsek :

Zastanawia tez mnie sprawa podmiany wody... z tego co rozumiem to nigdy sie nie "wysusza" akrawrium, wypuszcza cala wodę aby wyczyścić. Tak jak sie to robi w akwarium słodkowodnym?

Rany boskie a słodkowodne suszyłeś do zera???


pozdrawiam

Aśka

____________

Start 4.06.2009

270l+100l sump,

OR 3500 AM,

turboflotor 1000 AM,

2 x Koralia 3 + Wavemaker,

dolewka AM,

Lajon 120,

LED-y 7*17 W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No raz na 2 lata ja swoje (400L) "zerowalem" w celu czyszczenia, a normalnie to podmiany 60L co 2 tygodnie

pozdro

maciek


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście mówiłem o słodkim, ze słonym to już inna zabawa...

pozdro

maciek


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co to znaczy inna zabawa? przecież to dokładnie taka sama zasada jak ze słodkim. chodzi o stworzenie namiastki natury i działającego kawałka ekosystemu :)


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W słodkowodnym renament co rok lub dłużej jest powszechny i znany :) ,a ze słonym prawie każdy ci to przyzna że to jednak inna zabawa i ja też stoję za tym :D

Kurcze to już mój 200 post :)


Pozdrawiam Wojtek

_______________________________________________________________________________________________

150l+53,20kg LR ,dsb,glonowy,4x24w miękkie,sps cyrkulacja4000l,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mialem slodkowodne akwa prawie 15lat i nigdy nie suszylem wszystkiego,jedynie co to spuszczalem 70%wody starej,wybieralem pisaek i plukalem go w spuszczonej wodzie potem wsypywale go spowrotem i dolewalem swiezej wody,nidy nie robilem takiego remanentu o jakim piszesz.a w morskin to niedopuszczalne takie numery.

pozdrawiam grzes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.