Skocz do zawartości
goliat

Nowe akwarium....

Rekomendowane odpowiedzi

moje akwarium RED SEA MAX 130L zaczelo przeciekac..Oddalem je do sklepu i kupilem inne uzywane wraz z sumpem. Akwarium ma okolo 300L +sump jakes 50L

Niestety hydraulika od sumpa byla rozlozona i mam problem ze ponownym zamontowaniem dlatego, ze moj komin wyglada tak:

Z jednego otworu jest zlot do sumpa, a w drugim otworze byly kable od swiatla,cyrkulacj i miekki waz ,ktorym wracala woda do akwarium(tak mi wtlumaczyl ostatni wlasciciel).Te dwa otwory sa przedzielone wysoka szyba ,ktora konczy sie razem z krawedzia akwarium :)_o

I kolejna sprawa dotyczaca sumpa....

Przegladalem forum i wydaje mi sie ,ze nie jest za dobry :) .

Czy moglby mi ktos podpowiedziec jak prawidlowo go zagospodarowac .

wymiary sumpa to: 57cm x29,5cm H=29,5cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sump nie wygląda żle, ma 3 komory, wiec mozna poszalec, co do splywu martwi mnie brak rewizji, ja bym usunal przegrode na ukos i zamontowal rure z 2cm ponizej krawedzi akwarium, jesli zapcha sie glowny spływ woda nie przeleje sie gorą tylko awaryjną rurą, powrót daj na zewnatrz akwarium i zadnych kabli elektrycznych w otworze na dół, w najlepszym wypadku woda będzie po nic sciekała na dół, w najgorszym wole nie myśleć.

Co do sumpa, w pierwszej komorze możesz dać jakąś wate lub odpieniacz(oczywiscie ie całą komorę waty, tylko troche na wylocie z rury) , druga komora wygląda jak na refugium, z obu stron woda przelewa sie górą, w trzeciej pompa powrotna, za dużo komór też nie dobrze.

Reasumując: sumpa zostaw, popraw komin i będzie ekstra.


Pozdrawiam

Marcin

===============================================

190L, 6x24W T5, 150W HQI, dużo pomp i innych dupereli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok. sump zostawiam tak jak jest tylko oddziele zlot wody , z tej rewizji to chyba zrezygnuje bo akwarium ma bardzo wysoki zapas(8cm od krawedzi akwarium do konca komina ) wiec napewno zmiesci nadmiar wody ,najgorszym wypadku spali sie pompa. czy te rurki moga byc w ten sposob:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/d46ad31e9168447e.html

legeda :

S- POMPA OD SKIMMERA

P- POMPA

te szare to zawory (tez niewiem czy tak maga byc?)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zawory mogą być, tylko po co ten na powrocie?


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no wlasnie niewiem!! juz go niema :)

A w ktorej komorze zamontowac czujnik od automatycznej dolewki?:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w komorze pompy bo tam są największe wachania


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybys kiedys chcial podlaczyc jakis filtr to majac ten zawor wystarczy zalozyc trojnik i juz bez zadnej dodatkowej pompy dostarczysz wode do filtra.

Po zamknieciu tego zaworu mozna zabrac pompe do czyszczenia bez obawy zalania sumpa.

Ten zawor na spadzie ma dopiero sens, gdy sie ma rewizje. Przykrecasz go na tyle, zeby zalac rure spadowa i zeby troszke wody wpadalo do rewizji i juz masz cichutki spad wody.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten zawor na spadzie ma dopiero sens' date=' gdy sie ma rewizje.[/quote']

Dlaczego ma sens dopiero kiedy ma się rewizję? Ja nie mam rewizji, mam ten zawór i nim wyregulowany poziom wody w przelewie, efekt - cisza jak makiem zasiał, bo poziom wody w przelewie jest ok. 2cm ponad rurą, a w razie zatkania wypompowana zostanie tylko woda z komory pompy w sumpie i poziom wody w akwa podniesie się o +- 2cm :) więc na pewno to nie grozi zalaniem, najwyżej spaleniem pompy.


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gorzej jak sie pompa nie spali.:)

Do tych dwoch centymetrow, automatyczna dolewka wleje u mnie jeszcze 70 litrow. Kazdy ma inaczej:D

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie faktycznie - brak automatycznej dolewki więc mogę spać spokojnie :)


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie dławienie pompy głównej jest bez sensu a przede wszystkim nie ekonomiczne. Jeżeli jest za mocna to lepiej kupić słabszą:)


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zalalem dzis akwarium kranowka zeby zobaczyc jak dziala ten splyw i komin. Okazalo sie, ze chlupie (halas jak by sie woda gotowala w sumpie a w kominie jakby sie zapowietrzala i odpowietrzala) szukalem na forum jak to wyregulowac no i znalazlem ,tylko, ze rady sa dotyczace rewizji ja rewizji nie posiadam wiec tu prosba do kolegi Rysia i nie tylko o jakas podpowiedz jak do tego sie zabrac bo normalnie zielony jestem. Zalozylem nawet ten drugi zawor na powrocie poniewaz pompa wybiera mi wode szybciej niz splywa. Nie wiem co robic prosze o jakies wskazowki ...przetrzase jeszcze raz forum moze cus znajde :)

czekam na podpowiedzi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozesz zrobic durso ale wtedy potrzebny jest zawór na spływie, zeby podniesc i wyregulowac poziom wody w kominie.


Pozdrawiam

Marcin

===============================================

190L, 6x24W T5, 150W HQI, dużo pomp i innych dupereli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam durso , ale zamiast wezyka na koncu (odpowietrznika) mam wywiercone dziurki na boku kapsla i moge nim krecic w lewo i w prawo co daje regulacje. Tylko probuje to wyregulowac i bez skutecznie. A czy waz od spustu musi schodzic do samego konca czy moze byc w polowie poziomu wody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój spływ wygląda w ten sposób, że mam na nim tylko zawór i nic więcej, po prostu rura wychodzi w przelewie i z zaworam biegnie aż do sumpa. Jakoś dzięki wrodzonemu szczęściu udało się złożyć wszystko tak, że poziom wody raz wyregulowany za pomocą zaworu utrzymuje się na stałym poziomie i jest ciasz jak makiem zasiał :)


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kurcze nie moge sobie z tym poradzic :)_o...moze ta rura(Durso) od splywu jest za wysoko lub za nisko na jakej wysokosc powino ona byc??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta rura Durso powinna patrzec w dol. W internecie sa dobre zdjecia.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) ze w dol to wiem. Chodzilo mi raczej wzgledem krawedzi komina jak wysoko ma wystawac lub ile ma nie wystawc ja mam cus takiego ...http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/4cecd22fee24cbbb.html

Zauwazylem, ze jesli naleje wiecej wody do akwarium to jest ciszej, tyle ze wtedy jest zbyt wysoki poziom wody w sumpie (jesli wylacze pompe brakuje okolo 1 cm do krawedzi)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekaj Goliat :)

Dlaczego wylaczasz pompe w sumpie ? Jak przy wylaczonej pompie, woda sie w sumpie miesci i zostaje 1 cm do krawedzi to jest ok.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wylaczylem popme gdy ja regulowalem (przy okazji chcialem sprawdzic co sie stanie jak wylacza prad w domu).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale przeciez poziom wody w akwarium, gdy pompa pracuje jest staly. Skoro gdy dolejesz wody do akwarium (to sie zwieksza poziom jedynie w sumpie) jest ciszej, to po co potem odlewasz wode?

To moze musisz rure spustowa na dole troche przedluzyc?

Nadal nie wiem w ktorym miejscu powstaja halasy.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ze tak pozno, ale mialem mnostwo pracy.

A wiec: Sciagnalem zawor, przedluzylem rure na zlocie wody do sumpa i zalozylem zawor na powrocie...........i jest w koncu cisza:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.