Skocz do zawartości
Cetus

Otwory w zbiorniku

Rekomendowane odpowiedzi

Pomóżcie bo nie mogę się zdecydować.

Zrobię komin 15x20 i trzy otwory pod śrubunki GF: na powrót zdecydowałem sie na rurkę 20mm, czyli otwór 35mm, ale nie wiem co pod spust i rewizję. Rurki 25mm czy 32mm, czyli otwory 43mm czy 49mm?

Pompa po podniesieniu wody da mi z 1300 l/h i kalkulator podaje że nawet 20mm na spust powinno wystarczyć. Ale tak sobie myślę, że lepiej jest mieć większe otwory niż mniejsze. Mając większy otwór nie będę miał problemów ze zmiana na mocniejszą pompę jak zajdzie potrzeba. Więc jak radzicie? Rurki 25mm czy 32mm? Czy są jakieś wady grubszych rurek?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej.jesli chodzi o spust to lepiej daj wiekszy nigdy nie wiadomo co moze sie stac,a na wylot tez spokojnie mozesz dac wieksza rurke tylko na koncach daj wezsza no i zawory zebys mogl regulowac wtedy bedzie spoko wyplyw,wrazie zmiany pompy na mocniejsza masz gotowa hydraulike tylko jak chcesz to do swojego akwa 160l to polecam nawet 20mm na wyplwy ja mam na 500l 20mm i pracuje u mnie pompa AM ocean runer 3500l/h i daje rade wiec przy twoich rozmiarachto spokojnie 20 mm wystarczy na splyw a 16 na wyplyw i bedzie dobrze.

pozdrawiam Grzes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorry, gregor.gg, ale nie za bardzo rozumiem. Czytam pierwsze zdanie:

gregor.gg :

jesli chodzi o spust to lepiej daj wiekszy

i już sobie myślę, że dam 32mm. Dochodzę do ostatniego zdania:

gregor.gg :

przy twoich rozmiarachto spokojnie 20 mm wystarczy na splyw.

czyli radzisz 20mm, a ja się waham między 32mm a 25mm i po pierwszym zdaniu myślałem, że już 32mm zostanie.

Poza tym słowo "wypływ" jakoś jest takie niejednoznaczne. Ja jestem beginner i nauczyłem się, że


  • - spływ to rurka, którą woda płynie z akwa do sumpa,
    - rewizja to awaryjna rurka, którą woda płynie z akwa do sumpa
    - powrót to rurka, która woda płynie z sumpa do akwa

A ten "wypływ" to co to jest?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Poza tym słowo "wypływ" jakoś jest takie niejednoznaczne.

koledze chodziło o powrót.

Ja mam u siebie spływ do sumpa na rurkach 32mm, a powrót do akwarium na rurkach 20mm, pompa to Aquabee 2000/1 i jest wg bardzo dobrze.


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc CETUS.oczywiscie ze wyplyw to powrot wody z sumpa do glownego zbiornika,wiec chyba tak jak rysiu pisal zrob tak:splyw 32mm bo i tak tam dasz zawor zeby regulowac wysokosc wody w kominie i splyw do sumpa,rewizji ja bym nie robil i w swoim nie mam i jest oki a po co oslabiac dno dodatkowa dziura,ale to jak uwazasz jesli bedziesz robil to tez zrob na 32mm,a powrot jesli by ci to nie przeszkadzalo to ja na twoim miejscu bym zrobil poza akwarium czyli nie wiercilbym dziury w dnie tylko puscil rurke z tylu,plus jest tego taki ze w razie wymiany pompy na mocniejsza nie bedziesz musial wiercic wiekszego otworu co sie wiaze z wywaleniem wszystkiego z akwarium,tylko wymienisz hydraulike na rozmiar wiekszy lub dwa i po sprawie,no i co moge doradzic to nie kupuj kolanek 90stopni tylko zrob na lukach 90stopni,luki sa lagodniejsze i nie spowalniaja tak przeplywu jak zwykle kolanka.mysle ze dosc jasno napisalem

i po co ci taki wielki komin szkoda miejsca w akwarium,dlatego nie robilbym tej rewizji,zanim rura 32 mm ci sie zapcha to wieki mina,a zreszta bedziesz to widzial po tym jak drastycznie wzrosnie ci woda w kominie.ale to jest nie problem,ja bym zrobil jedna dziure i komon 10x10 max.milej zabawy

pozdrawaim gregor.gg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popieram co napisał gregor.gg - też mam powrót wody za akwarium :)


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gregor, z wielkością komina jest związana nie tylko ilość otworów jaką chcemy w nim umieścić, ale również długość grzebienia jaką musimy zastosować do poprawnego działania całego obiegu. Cetus, ja na 450 litrów w obiegu mam spływ 32, rewizja 25 (powinna być 32) i zrób rewizję, powrót 25 poza akwarium.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seb-grzebień jest w tym momencie najmniej istotne,zawsze można w grzebieniu wylamac co drugi zabek:)


370l.sump140l.deltec apf600.obiegówka eheim1262.cyrkulacja,tunze6045,i 2x6065,oświetlenie A.M. 2*150hqi,4*54 T5,50kg gruzu.w sumpie DSB+refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można, tak jak można sypać do akwarium sól kuchenną i lać ballinga bez soli :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb-jak zatkasz u siebie spływ to zejdzie ci cała woda rewizją[25]????

tak z ciekawości,próbowałeś kiedyś?


370l.sump140l.deltec apf600.obiegówka eheim1262.cyrkulacja,tunze6045,i 2x6065,oświetlenie A.M. 2*150hqi,4*54 T5,50kg gruzu.w sumpie DSB+refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co maja ząbki w grzebieniu do soli z biedronki:D


370l.sump140l.deltec apf600.obiegówka eheim1262.cyrkulacja,tunze6045,i 2x6065,oświetlenie A.M. 2*150hqi,4*54 T5,50kg gruzu.w sumpie DSB+refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seb dlaczego tak sie upierasz przy tej rewizji ja nie mam i jest oki nie narzekam, splyw mam tez 32 i komin ma 15x15 i zadnego problemu nie widze wode sobie reguluje zaworem w sumpie i mam cicho,nic mi nie chlupie a watpie zeby rura 32 sie zapchala,chyba ze jaks duza ryba wpadnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzesiu tylko jakaś sietke albo rurke ponacinana sobie na ten spływ załóż,dla pewnosci,bo czasami może ślimak tam wleżc


370l.sump140l.deltec apf600.obiegówka eheim1262.cyrkulacja,tunze6045,i 2x6065,oświetlenie A.M. 2*150hqi,4*54 T5,50kg gruzu.w sumpie DSB+refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie

Bez rewizji tez bedzie dzialac, ale dla spokojnosci snu :) niektorzy z nas ja zrobili.

@Gregor

Jezeli masz zawor na rurze 32 to juz nie masz 32, a mniejszy splyw moze sie latwiej zatkac.

Jak wiesz, i ryby i slimaki znajdowalismy w sumpie...

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Seb dzisiaj nie w humorze


370l.sump140l.deltec apf600.obiegówka eheim1262.cyrkulacja,tunze6045,i 2x6065,oświetlenie A.M. 2*150hqi,4*54 T5,50kg gruzu.w sumpie DSB+refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani w sumie tak juz nie ma 32 ale mniejszy

Juwewaldi mam wlasnie taka rure wsadzona i od dolu mam ponacinane rowki dookola a rura jest rowno z kominem i dziala wlasnie jak rewizja,no moze nie calkiem:D

do rury raczej nic nie wejdzie bo wystaje ponad powirzchnie wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam rewizję 32,i zawór:)i powiem ze przy zatkaniu durso,ledwo ledwo rewizja bierze cała wodę


370l.sump140l.deltec apf600.obiegówka eheim1262.cyrkulacja,tunze6045,i 2x6065,oświetlenie A.M. 2*150hqi,4*54 T5,50kg gruzu.w sumpie DSB+refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i te rowki ponacinane muszą byc mniejsze niż otwór wewnątrz zaworu[ważne]


370l.sump140l.deltec apf600.obiegówka eheim1262.cyrkulacja,tunze6045,i 2x6065,oświetlenie A.M. 2*150hqi,4*54 T5,50kg gruzu.w sumpie DSB+refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dokladnie tak mam zrobione maj jakies 3mm szerokosci i 2,5-3cm dlugosci i sa ponacinane w takie schodki w kolo rury,mysle ze wiesz o co mi chodzi:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waldi czytaj dokładnie! Napisałem że mam 25 a powinno być 32 rewizja, bo 25 nie przyjmie całej wody. Co do rewizji jeszcze to kto nie chce niech nie robi, co na tym zyska? Kilka złotych na rurki i dodatkowy otwór. Co może stracić? Podłogę, szafkę, spaloną pompę i może jeszcze parę rzeczy :)

Pozdrawiam

seb

Ps. Waldi, co ma grzebień do soli z biedronki? Nic :D Chodzi o zasady, przekoloryzowałem, bo można faktycznie wyłamać co drugi ząbek i w jiczym to nie przeszkadza, chodzi mi tylko o to żeby uwypuklić że nie ma sensu za mocno kombinować w morskim bo można przekombinować :D

Ps2. A co do braku rewizji jeszcze taki przykład z własnego podwórka, od czasu do czasu daję jak wielu pewnie glony nori prasowane, więc pewnego dnia lineatus wyrwał cały płat z uchwytu, przeleciał ten płat do komina i przykleił się ro rurki spustowej, mimo że jest perforowana, oblepił ją tak że woda prawie przestał spływać. W cięgu minuty akwa zaczęło hałasować, okazało się że poziom wody podniósł się i rewizja zaczęła odbierać nadmiar. Gdyby jej nie było, wiadomo co mogłoby się stać. Więc można nie robić rewizji, ale czy warto?:)


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady. Wybieram chyba złoty środek:

- spust i rewizja po 32mm w kominie,

- powrót 20mm poza kominem.

Wtedy komin zmniejsze do 15x15. Mniejszego już nie da rady bo bedą w nim dwa otwory po 49mm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie myślałeś o kominie trójkątnym zamiast tradycyjnego? To tak żeby Ci utrudnić jeszcze trochę podjęcie decyzji :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmmm. Zrobiłem sobie rysunek. Śrubunek ma 65mm średnicy i żeby w trójkącie zmieścić dwa to wydaje mi się, że przyprostokątna musi mieć ze 25cm. Wiec komin trójkątny będzie miał powierznię ponad 300, a komin kwadratowy 15x15 będzie miał poniżej 300. Wybieram jednak kwadrat.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przestań się bawić cyferkami :) i pomyśl że trójkątny komin ułatwia cyrkulację z racji tego że masz mniej kątów:)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seb, a może by tak odpalić akwa w dwustulitrowej kuli z kominem w kształcie walca? wtedy nie byłoby wcale kątów. Co Ty na to? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.