Skocz do zawartości
Konrad_wawa

Plan założenia akwarium 112l.

Rekomendowane odpowiedzi

No to zaczynam :D Oczywiście narazie planowanie, a nie kupowanie, dlatego bardzo proszę o Waszą pomoc i ocenę tego co sobie poukładałem w mojej głowie i rozpisałem na kartce.

Wybierając elementy akwarium kierowałem się przede wszystkim kosztami, tak aby przyciąć je gdzie się tylko da, ale jednocześnie bazując na kupnych rozwiązaniach, a nie takich, które trzeba konstruować samemu. Niestety robienie pokrywy samemu, chociaż jest tańsze to nie w moim typie, bo cenię sobie porządny a nie amatorski wygląd.

1. Akwarium Aquaela 112l (80x35x40)z gotową obudową aluminiową i oświetleniem 2xT5 24W - na Allegro za 500 zł. Oświetlenie wydaje się skromne, ale przy uwzględnieniu tego, że akwarium nie zalewa się przecież po brzegi i że jego wysokość wynosi tylko 40cm, to otrzymujemy całkiem dobry przelicznik. P.R.Rogalski w poradniku pisze, że powinno być 0,7 - 1,5 W /1 litr (ale dla akwarium o wysokości 60cm). Wychodzi więc na to, że przy wysokości 40cm i litrażu 100l, te 48W w obudowie daje współczynnik ok. 0,8W / litr. Czyli w zupełności wystarczy dla korali miękkich, a jeżeli źle to rozumiem, to proszę mnie poprawić :D

2. Szafka prosta 80x35 - na Allegro 120zł

3. Odpieniacz Weipro SA-2014 - 190zł (LINK)

4. Dwie pompy cyrkulacyjne JVP 500l/h - 170zł (LINK)

5. 15kg żywej skały - 500zł

6. Grzałka z termostatem - 45zł

7. Hydrometr, testy wody, sól - 100zł

8. 100l gotowej wody RO (sprzedają w sklepie) - 50zł

(przy okazji - czy ma ktoś pomysł jak przewieźć 100l wody do domu? czy w sklepach dają jakieś kubełki, torebki, cokolwiek, czy raczej mam się zaopatrzyć w swoje wiadra? :D )

------------------------

Łącznie: 1675zł

Jak widać nie wyszczególniłem sumpa, porządnych świetlówek, korali ani ryb, ponieważ z tego co czytam, to akwarium w takiej postaci spokojnie wystartuje, a resztę będzie można sobie dokładać miesiącami. Chodzi mi o niezbędne i najtańsze minimum. Jeżeli widzicie wyżej jeszcze jakieś oszczędności, to będę bardzo wdzięczny za wskazanie. Wiem, że morszczyzna to nie jest tanie hobby, ale 1600zł to dla mnie bardzo duża kwota.


Nano 50 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad.1 Z tego co się orientuję pod pokrywą przegrzejesz akwarium. Wystarczającą temperaturę zapewnią pracujące pompy cyrkulacyjne, oświetlenie i pompa do odpieniacza Weipro, o ktrej zapomniałeś. Jako oświetlenie kup jakiś gotowy zestaw co najmniej 3*24 W.

Ad.3 Potrzebuje pompy tłoczącej wodę do odpieniacza.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

testy do wody i sól za 100 zl nie kupisz, same testy moga wyjsc dobrze ponad 100 zl, soli musisz kupić więcej, zeby mieć na podmiany, co do wody ze sklepu nie wiem czy nie lepiej kupic własną osmozę, będziesz potrzebował wodę do uzupełniania odparowanej, nawet 2l na dzień i co będziesz latał z bańką do sklepu.

światła może być potrzeba więcej w zależności co chcesz tzymać.

łączne koszty pomnóż przez 30% i będziesz bliski kosztom założenia.

Dochodzi dużo dupereli o których się nie pamięta na początku i koszty rosną.


Pozdrawiam

Marcin

===============================================

190L, 6x24W T5, 150W HQI, dużo pomp i innych dupereli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Nie wiem jak obliczyłeś że te 2x24W wystarczą na takie akwarium, wg mnie minimum to będą 4x24W. Pokrywę aluminiową możesz sobie podarować bo latem będziesz walczył z przegrzewaniam się wody. Lepiej zainwestuj w jakąś lampę do postawienia na akwarium/powieszenia. Akwarium zamów u szklarza (w mojej miejscowości koszt takiego akwa wyniósłby ok 100-120zł) a na allegro kupisz lampę 4x24 za jakieś 320zł jak dobrze pamiętam. Wyjdzie to taniej niż zestaw o którym wspominasz...

3. Do ceny dolicz pompę, tak jak wspominali przedmówcy (ja mam przy Weipro SA-2012 pompę Aquabee UP 2000/1 - cena ~200zł)

7. Testy na początku (w okresie dojrzewania) będą Ci zbędne, sól to koszt ok. 15-18zł za kilogram, a na twój zbiornik potrzebujesz na start ok. 4kg soli (czyli ~60zł)

8. Chyba największa głupota kupować wodę RO :D na allegro kupisz osmozę za niecałe 100zł, a za kolejne 80zł kupisz do niej DI. Mi z akwarium 180l odparowuje codziennie ~4litry wody. Nie wyobrażam sobie jak chcesz ją uzupełniać bez własnej osmozy.

Przewidujesz jakiś sump czy panel filtracyjny? Bez tego raczej ani rusz, bo chyba chodzi o to żeby podziwiać naturę, a nie osprzęt który będzie powtykany do akwarium...

Podsumowując dolicz do tej kwoty jeszcze lekko 30%, bo za 1675zł to raczej na pewno nie wystartujesz. Ja też początkowo liczyłem na taką kwotę :D a skończyło się na kwocie >3000zł, dodam że część sprzętu kupiłem używanego.

Czekam na rozwój sytuacji i kolejne sprawozdania z zakładania baniaczka :D


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady, wyjaśnijcie mi proszę kwestię pompy do odpieniacza. Myślałem, że podłącza się tutaj zwykłą pompkę dmuchającą powietrze, taką za 30zł (czyli popularny "brzęczyk" znany z akwariów słodkowodnych).

Co do sumpa, to na pewno nie będę się w to bawił. Natomiast panel - rozumiem, że spełni on funkcję tylko i wyłącznie dekoracyjną tzn. schowam do niego odpieniacz i ewentualnie dodam grzebień przy powierzchni, aby ściągał osad w powierzchi. Czy panel ma jeszcze jakieś inne istotne funkcje?


Nano 50 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszesz:

Konrad_wawa :

Niestety robienie pokrywy samemu, chociaż jest tańsze to nie w moim typie, bo cenię sobie porządny a nie amatorski wygląd.

a później

Konrad_wawa :

Chodzi mi o niezbędne i najtańsze minimum. Jeżeli widzicie wyżej jeszcze jakieś oszczędności, to będę bardzo wdzięczny za wskazanie. Wiem, że morszczyzna to nie jest tanie hobby, ale 1600zł to dla mnie bardzo duża kwota.

Wiesz co nie rozumie Cie, bo jeżeli nie lubisz amatorki to nie zakładaj akwa przy minimalnych kosztach, bo to jest właśnie amatorka. Sorry jeżeli kogoś uraziłem jeszcze przy okazji świąt, ale takie jest moje zdanie. Jeżeli coś ma być profesjonalne to nigby(no może prawie nigy) nie jest tanie:)

Wesołych Świąt


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko, ja się absolutnie nie gniewam :D Jestem świeży w temacie morskiego, więc mogę pisać jakieś sprzeczności :D Natomiast z amatorką to chodziło mi konkretnie o projektowanie pokrywy z oświetleniem. Nie jestem aż tak uzdolniony, aby kupić stateczniki, oprawki, odbłyśniki, płytę PCV itd. , następnie to powycinać, pokleić i jeszcze zrobić tak żeby to ładnie wyszło :D Kable mogę skręcić, ale choćbym nie wiem jak się starał, to taka pokrywa będzie po prostu paskudna, a mi chodzi o ładne akwarium z eleganckim oświetleniem :D Dlatego staram się wykluczyć sprzęt, który mogę dokupić w przyszłości, ale nie oszczędzać na pokrywie, bo uważam że to akurat mocno rzuca się w oczy :D


Nano 50 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa do odpieniacza to nie "brzęczyk" tylko normalna pompa tłocząca wodę i musi być w miarę mocna, bo jak rozbierzesz ten odpieniacz o którym mówisz, to zobaczysz że średnica zwężki venturiego to jakieś hmm 2-3mm i przez ten otwór musi się "przecisnąc" cała woda jaka wpada do odpieniacza, a następnie mieszana jest z zasysanym w zwężce powietrzem by finalnie trafić do odpieniacza.

Na brzęczyk pracują najmniej wydajne odpieniacze typu Mini i Midiflotor AquaMedic'a.

W panelu natomiast możesz zmieścić to samo co w sumpie, wsadzisz tam odpieniacz, pompę obiegową, grzałkę i co tam jeszcze będziesz potrzebował, może jakiś mini filtr glonowy, w miarę potrzeby węgiel albo absorbent fosforanów, więc lepiej dobrze się zastanów jeśli chcesz mieć estetyczne akwarium.


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, w takim razie robię update, dzięki Waszym wskazówkom:

1. Akwarium 112l (80x35x40) - 100 zł

2. Szafka prosta 80x35 - 120zł

3. Gotowa belka oświetleniowa T5 3x24W - 410zł (LINK)

4. Świetlówki 3 szt. - 120zł (dwie standardowe morskie, jedna aktyniczna)

5. Odpieniacz Weipro SA-2014 - 190zł (LINK)

6. Pompa do odpieniacza HX-6510 - 90zł (LINK)

Proszę o sprawdzenie czy to się nadaje, bo kompletnie nie wiem jakiego typu pompy stosuje się do odpieniaczy.

7. Dwie pompy cyrkulacyjne JVP 500l/h - 170zł (LINK)

8. Grzałka z termostatem - 50zł

9. Hydrometr, sól - 70zł

10. Filtr RO do przygotowania wody - na Allegro za 110zł (LINK)

11. Ok. 15kg żywej skały - 500zł

12. Płyta pleksi i silikon - 70zł

Wykonam z niej coś na wzór komina, czyli jednokomorową przegrodę, w której ukryję odpieniacz, grzałkę i jedną z pomp cyrkulacyjnych. W jego dolnej części zrobię otwór na wyrzut wody z pompy cyrkulacyjnej (będzie zaciągać w panelu i wyrzucać w akwarium). Natomiast w górnej części umieszczę grzebień, który będzie dodatkowo zbierał osad z powierzchni wody. Co o tym sądzicie?

-----------

Łącznie: 2000zł

Mam cyfrówkę, więc jak tylko zacznę składanie, to wstawię fotki żeby pokazać jak idzie robota. Jednak narazie zejdzie się jeszcze trochę z planowaniem, więc czekam na kolejne uwagi :D


Nano 50 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ad. 5 i 6: Strasznie niedokładnie czytasz informacje. Na stronie odpieniacza jest tabelka i w niej przy twoim odpieniaczu jest podana "pump capacity" czyli wydajność pompy - 2200 l/h. Może zapewne być mniejsza ale nie mniej niż pewnie 1500 l/h. Konrad_wawa, więcej czytaj "Dział dla początkujących" :D


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Konrad_wawa :

Wykonam z niej coś na wzór komina, czyli jednokomorową przegrodę, w której ukryję odpieniacz, grzałkę i jedną z pomp cyrkulacyjnych. W jego dolnej części zrobię otwór na wyrzut wody z pompy cyrkulacyjnej (będzie zaciągać w panelu i wyrzucać w akwarium).

Nie eksperymentuj. Zrób klasyczny panel bo takie wynalazki bardzo źle się kończą, jeśli nie chcesz podwoić swoich wydatków na akwarium to korzystaj z gotowych, sprawdzonych i przede wszystkim skutecznych rozwiązań.


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Konrad_wawa :

Ok, w takim razie robię update, dzięki Waszym wskazówkom:

1. Akwarium 112l (80x35x40) - 100 zł

...

12. Płyta pleksi i silikon - 70zł

Wykonam z niej coś na wzór komina, czyli jednokomorową przegrodę, w której ukryję odpieniacz, grzałkę i jedną z pomp cyrkulacyjnych...

1. Lepiej kup 80x40x40 - też standard a szerokość morskiego jest dość ważna przy konstrukcji rafy

12. Nie zrobisz szczelnego połączenia szkło - pleksi czy pvc przy pomocy silikonu, który się do tych ostatnich niespecjalnie trzyma, jak zależy Ci na szczelnych spoinach to tą komorę też zrób ze szkła, które ew. możesz czymś okleić żeby nie było widać co jest w środku - ja np. mam komin oklejony mleczną pleksi.

edit: oczywiście jak pisze Rysiu powyżej, najlepiej wogóle nie baw się w jakieś komory tylko walnij sump albo chociaż panel gdzie upchasz więcej rzeczy a zawsze coś dochodzi z czasem


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym proponowal juz akwarium w stylu cube jak chcesz mały litrzaż i odrazu ładny efekt głebi bedzie


140l SHALLOW TANK :p 100x55 28h, Vortech MP10 es, Oswietlenie led 80w (*** loccutus),odpieniacz Deltec MCE300

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Konrad_wawa :

litrażu 100l, te 48W w obudowie daje współczynnik ok. 0,8W / litr.

Jak Ty to wyliczyłeś? chyba usze sie cofnąć do szkoły podstawowej po podstawy mamematyki:reading


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Jak Ty to wyliczyłeś? chyba usze sie cofnąć do szkoły podstawowej po podstawy mamematyki"

A już tłumaczę :D

P.J.Rogalski pisze tak:

"Sumaryczna moc światła zależy od wymagań organizmów w akwarium, najczęściej przyjmuje się od 0,7W dla korali miękkich i grzybowieńców do 1,5W dla najbardziej wymagających SPS, na każdy 1 litr wody.

Podane wskaźniki dotyczą wysokości akwarium ok. 50-60cm.

Przy wyższych lub niższych proporcje te zmienia się odpowiednio. Akwarium np. 80cm wysokości, tj. 33% wyższe niż 60cm wymaga o tyle samo mocniejszego światła."

Czyli rozumiem, że dla akwarium o wysokości 60cm potrzeba 0,7-1,5 W na każdy litr. Natomiast jeżeli akwarium ma wysokość 40cm to jest niższe o 33% czyli ilość światła również może być mniejsza o 33%. Wychodzi więc, że dla akwarium o wysokości 40cm potrzeba dokładnie 0,46-0,99 W na każdy litr. Czyli moje akwarium 100x35x40 (ok. 100 litrów) potrzebuje oświetlenia o łącznej mocy 46-99 W :D Dwie świetlówki T5 24W mają dokładnie 48W więc wystarcza :D Tak to wyliczyłem. Matematycznie się zgadza, a czy praktycznie to nie wiem :D


Nano 50 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Matematycznie to to jest 0,48W/litr jeśli mamy zachować ścisłość. A Tobie pewnie chodziło, że to "odpowiednik" 0,8W/litr przy wysokości 60cm, słusznie dedukuję?


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Strasznie drogo wyszło to światło. Nie lepiej sobie kupić 3x lub 4x39W "

No właśnie nie jest to takie proste, bo jeżeli wezmę świetlówki 39W, to belka będzie dłuższa niż akwarium (80cm). Natomiast jeżeli wezmę dłuższe akwa, to automatycznie zwiększa się litraż, potrzebuję mocniejszego sprzętu i więcej żywej skały - koszty mocno rosną do góry.

Będę jeszcze kombinował z tymi światełkami, bo po dzisiejszej wizycie w sklepie akwarystycznym okazało się, że są do kupienia takie "robocze" belki do pokryw 2x24W po 160zł czyli dużo taniej niż te z gotowymi uchwytami na Allegro.


Nano 50 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tym forum chyba nie wolno umieszczać linków do sklepów bo mi wyedytowano posta. W każdym bądź razie poszukaj na sieci w sklepach internetowych lamp T5 Hagena na 2 x 24 W. Znalazłem je nawet za 198 zł. W cenie którą sobie założyłeś będziesz miał nie 3x24 a 4x24. To już znacznie lepiej. Cena jest do przyjęcia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konrad_wawa pompy JVP które podałeś mają wydajność 5000L/h,a nie 500.Do twojego akwa wystarczą 2 JVP o wydajności 3200L/h.Powodzenia:)


90*50*50,sump96l,30kg LR,Deltec AP600,Eheim 1250 obiegowa,cyrkulacja Marea 3200 i koralia evolution 4000,oświetlenie DIY 6*39W,Lajon112,dolewka SP 300,filtr przepływowy diy na absorber fosforanów i węgiel

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za kolejne uwagi i podpowiedzi :D Poczyniłem jeszcze kilka oszczędności na odpieniaczu i pokrywie (jednak spróbuję swoich sił w samodzielnym jej wykonaniu - zobaczymy co z tego wyjdzie :D).

Oto zredagowana lista zakupów:

1. Akwarium proste (80x35x40) - 120 zł

2. Szafka 80x35 - 130zł

3. Cała elektryka T5 do samodzielnego montażu (3x24W) - 165zł

4. Świetlówki 3 szt. - 120zł

5. Odpieniacz Miniflotor - 130zł

6. Pompka powietrza do odpieniacza - 50zł

7. Dwie pompy cyrkulacyjne JVP 3500l/h - 140zł

8. Grzałka z termostatem - 50zł

9. Hydrometr, sól - 100zł

10. Filtr RO do przygotowania wody - 120zł

11. Ok. 15kg żywej skały - 450zł

-------------------

Razem: 1575zł

Powoli zaczynam kompletowanie :D


Nano 50 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oszczędzanie na odpieniaczu zazwyczaj wychodzi bokiem...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym przypadku może nie wyjść- miniflotor zamiast weipro w takim litrażu wg. mnie sprawdzi się lepiej.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sory, nie doczytałem że w pierwszej wersji był Weipro, chodzi mi o to generalnie że oszczędzanie na takich rzeczach jak pienidło rzadko wychodzi na zdrowie.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konrad_wawa, jak jesteś zainteresowany, to za jakieś 2-3 tygodnie będę miał do sprzedania:

akwa 112 l bez panelu ani sumpa

szafka akwariowa

stelarz aluminiowy DYI pod oświetlenie 5x24W (kompletny ze statecznikami i oprawkami, ale bez świetlówek)

miniflotor z pompką powietrza eheim

hydrometr

Wszystko oddam za 600 PLN. Jak chcesz, to pisz na priv.

U mnie sprzęt działa już 2 lata i akwarium takie daje się utrzymać.


Pozdrawiam, Witek

HW: 225l + sump

SW: Pterapogon kaudernii, Cryptocentus cintus, Alpheus bellus, Centropyge argi, Ctenochaetus truncatus, Cypho purpurascens, Siganus vulpinus, Lybia tesselata, 2x Lysmata amboinensis, 2x Lysmata debelius, kilka Gobiodon histrio, kilka ślimaków, różne pustelniki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.