Skocz do zawartości
Szymonster

Panel - jego wykonanie.

Rekomendowane odpowiedzi

Jak wiecie wykonań panelu filtracyjnego jest mnóstwo , prosiłbym Was byście zamieścili zdjęcia własnych paneli , lub ewentualnie DOBREGO panela który już jest zamieszczony w sieci bo jak do tej pory znalazłem tylko jeden i nie chciał bym wyłącznie na nim się opierać tworząc swój własny.

P.S Proszę o zdjęcia panelu , jeżeli masz zamiar przekonać mnie do sumpa to ewentualnie porusz to w innym (swoim) poście .

Pozdrawiam wszystkich pomocnych mi do tej pory ludzisk :clapping

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w stopce masz "80x40x30 + sump 60x30x30 - wszystko w budowie :clapping" więc po co pytasz o panel i każesz nie przekonywać się do sumpa? zdecyduj się w końcu :) a tak wracając do tematu to budowa panelu zależna jest od tego co chcesz tam wsadzić, na pewno komora na odpieniacz i na pompę powrotną, a co do tego dorzucisz, to już twoja brocha :)


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szymon, przy sumpie panel jest Ci niepotrzebny, mylisz pojęcia. Poczytaj trochę jeszcze:waving:reading

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seb - przeczytaj jeszcze raz co napisałem.

Pytam o panel, nie o sump.

Nie mylę pojęć :clapping ale skoro juz napisałeś to może masz fotę jakiegoś dobrego panela?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
rysiu :

w stopce masz "80x40x30 + sump 60x30x30 - wszystko w budowie :clapping" więc po co pytasz o panel i każesz nie przekonywać się do sumpa? zdecyduj się w końcu :)

Problem polega na tym, że zanim się zdecyduje chce wybrać najodpowiedniejsze rozwiązanie by pozniej niczego nie żałować.

Czemu kiedy poruszam temat sumpa piszecie mi o panelu , a kiedy pytam o panel opowiadacie mi o sumpie ? :) teraz jak będe chciał dowiedzieć się czegoś o sumpie to zrobie temat : "PANEL" :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze kombinujesz :clapping

A dlaczego nie chcesz sumpa? :)

I tak będziesz czegoś żałował. Takie hobby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możliwe rs, ale chce ich popełnić możliwie jak najmniej stąd moge być nachalny i wkońcu mnie znienawidzicie :clapping

Nie chce sumpa bo obawiam się, że niedam sobie z nim rady - wycinanie otworów w akwarium mnie powala na nogi, poza tym niewiem czy będe w stanie sam zmontować całą niezbędna hydraulike bo z zawodu jestem przedstawicielem handlowym :)

A jak pytam o konstrukcje sumpa to sam widzisz jakie odp. na mnie czekaja :) "bogate w treść" .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwierz mi że nie warto bawić się w panel , szkoda czasu - potem będziesz klnoł na ten panel z racji słabego dojścia do komór (od czasu do czasu wyczyścić itp), w sumpie nie masz tego problemu bo masz swobodę i widzisz co się w nim dzieje


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niewiem jaki masz baniak Azja, ja będe miał zbiornik ok. 100 l. Jest sens się w to bawić przy takim litrażu?

Skąd wiesz czy ktoś kiedykolwiek pomoże mi w jego założeniu? :clapping sam napewno go nie zrobie bo zielonego pojęcia niemam jak to zrobic. Wiem, ze sump może miec komory w którym umiejscawia się odpieniacz ewentualnie grzałke i pompę obiegową która ma wyrzucac wode z sumpa do akwarium. Pytanie : czemu robic dziury w akwa? czemu niemozna puscic hydrauliki nad szybą? jak chcecie to się śmiejcie , ale ja naprawde tego niewiem a szukam odpowiedzi juz 3 dni .

Pozdrowienia dla cierpliwych :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można ponad szybą, bez wiercenia otworów w szkle. Używane są do tego tzw. pudełka przelewowe.

Niewiele jest osób zadowolonych z paneli i nie znam nikogo kto zamienił sump na panel. Odwrotnie się zdarza dość często.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do otworów w szkle nie baw się w to sam, sam chciałem wywiercić takie otwory i mi dno pierdykło (potem zamiast zapłacić za wywiercenie otworów 30zł zapłaciłem za szkło z otworami 100zł + silikon , najpierw popytaj u szklarza czy ma wiertła pod dany wymiar śrubunków i czy da rade wywiercic bez rozklejania akwa.

Co do hydrauliki to z tym nie ma problemów.Uwierz mi że dasz sobie rade.

Akwa mam 300l

Pozdrawiam Andrzej


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie możesz poszukać odpieniacza zawieszanego na akwa - mało estetyczne ale też daje rade (unikniesz tym sposobem panelu i sumpa , pompy obiegowej nie będzie) tylko nie wiem czy te odpieniacze maja pudełko przeciw wypuszczaniu babelków powietrza do akwa - pewnie zależy od modelu i producenta


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I właśnie to zraża nas początkujących do zakładania sumpa :clapping Trzeba wiercić w dnie akwarium, co już raczej nie jest techniką dostępną dla każdego szarego człowieka. Jeżeli nie chce się wiercić to trzeba zamontować pudełko przelewowe czyli kolejne kombinacje i wydatki. Domyślam się, że w oczach doświadczonego morszczaka brzmi to śmiesznie, ale dla początkującego nie są to tematy łatwe organizacyjnie i ogólnie wyobrażeniowo :) Jak wiadomo, z forum wszystkiego się dowiedzieć nie da i większość rzeczy trzeba przetestować w praktyce. Do obiekcji związanych z sumpem dochodzi jeszcze obawa o zalanie mieszkania. Zapewne trudno do tego doprowadzić, ale ja przeczytałem o takiej awarii już na starcie i definitywnie mnie to zraziło :) Dlatego na początek startuję z panelem, a w przyszłości, jak już zdobędę podstawową wiedzę na temat morskiego, to może pobawię się w sumpa.

Generalnie podłączam się do prośby Szymonstera o wstawienie fotek gotowych paneli (lub rysunków paneli), bo faktycznie mało tego na forum i ogólnie w necie. Opisów jest sporo, ale jak wiadomo "jeden obraz zastępuje tysiące słów" :D


Nano 50 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wkońcu jakiś amator się odnalazł u którego mogę szukać poparcia :clapping

Też jestem za panelem dokładnie z tych samych powodów.Nie wyobrażam sobie braku prądu (u mnie zdaża się to dość często) i zalania nowo postawionej szafki przez wode z sumpa który z braku pradu nie będzie pompował wody do baniaka.

Prosimy o zdjęcia, obrazy, rysunki przykładowego panela ( może być Wasz ) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

owszem można górą bez wiercenia ale byś musiał mieć wspomniane przez rs pudełko przelewowe są tego zwolennicy i przeciwnicy -podobno lubią się zapowietrzać i chałasować ale nie wiem jak to jest z tym do końca, poza tym tu chodzi też żeby to było stabilne bo jednak rurki montujesz na sztywnym łączu jeśli zrobisz dziury w akwa , komin itd to nie musisz sie bać że przypadkowo ci ktoś szturchnie ręką i rozszczelni łączenia rurek


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o sump to zajrzyjcie sobie do galerii lub dziennika filavandrela.

Na forum jest dużo przykładowych projektów tylko skorzystajcie z przeglądarki forum. Pamiętajcie tylko żeby zaznaczyć opcje wyświetlania wyników więcej niż z ostatnich 3 miesięcy

tu masz projekt sumpa Filavandrela

http://nano-reef.pl/plug.php?e=gallery&v=3734


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod tym względem rozumiem Szymonstera- mnie także przeraziła wizja SUMPA. I zdecydowałam się na to co mogę zrobić sama - czyli na panel. Bez wiercenia, bez tych wszyskich nazw "śrubunki" i inne zwierzęta mi nieznane;)

A , że chyba lepiej mieć panel niż nie mieć nic - ( grzałki, odpieniacz prosto w akwa , bez przelewu).

To wybrałam to rozwiązanie a nawet bez przegród w panelu. Dwie wizyty u szklarza, dwie szybki, kawałek grzebiebienia i trochę silikonu- i gotowe. Trzeba tylko dopasować wielkość przelewu do mocy pompy obiegowej-gdzieś na forum widziałam taki przelicznik. Długość grzebienia-wydajność pompy obiegowej.


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiscie mam serdecznie dosc panela!! mimo to ze morskie bedzie zlikwidowane to beda tam slodkie rybki, ten brak dostepu mala funkcjonalnosc itd. doprowadzaja mnie do szalu!! a jak wskoczy tam jakas rybka np labroides(jak w moim przypadku) to podczas lowienia mozna dorobic sie o palpitacje serca:D Naprawde nie polecam mimo ze latwiejszt idp.... a pamietajmy ze w jednej z komor ma byc pompa zwrotna, musi byc na dnie a to wiaze sie z dolkiem na srodku akwa lub przy za drobnym piachu z burza piaskowa. Zastanow sie Szymon co lepsze... Jeli boisz sie ze woda wyleci z powodu braku pradu zastosuj jakis zawor zwrotny czy jak tam to sie nazywa...


225l+54l Sump.

Odpieniacz: Mini Bubble King 160(DIY)

Światło: 150W HQI+2x39w t5.

Automatyczna dolewka Aqua-Trend.

Cyrkulacja: Tunze 6045+Nanoprop 5000.

Obieg: NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problem braku dostępu pojawia się przy bardzo wąskim panelu. U mnie przy 15 cm szerokości, 28 długości- tego problemu nie ma.

Rybkę też swobodnie można wyłowić. No i generalnie wymóg istnienia komór nie jest przecież dogmatem.


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Artur nie trzeba nawet Zaworu -wystarczy tylko sump tak sobie obliczyć żeby pomieścił warstwę wody z akwa do momentu zapowietrzenia sie spływu :clapping


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no coz... ja mam duzo wiekszy panel i komory ale mimo wszystko lowiene i dostep speawiaja problemy(rybka lata w komorze ok. 20x20 i wys. 60cm, kilka przyklejonychy szybek po bokach po co ?? ni wiem..ale przez nie nie moge latwo operowac siecia, a ze rybki generalnie male to lataja z jednie do drugiej komory)


225l+54l Sump.

Odpieniacz: Mini Bubble King 160(DIY)

Światło: 150W HQI+2x39w t5.

Automatyczna dolewka Aqua-Trend.

Cyrkulacja: Tunze 6045+Nanoprop 5000.

Obieg: NJ2300.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Magdalena7 poruszyła ciekawy temat...

Podczas przeszukiwania forum znalazłem instrukcję wg. której panel musi mieć kilka komór o różnym przeznaczeniu. Komory te są podzielne szybkami w taki sposób, że raz woda przelewa się dołem, a raz górą. Powiedzcie mi dlaczego panel nie może mieć tylko jednej komory czyli być czymś na kształt komina, gdzie woda wpada przez grzebień od góry i wylatuje nisko wyrzucana przez pompę? Nie potrzebuję przecież na początek złoża zraszanego, a odpieniacz i grzałka spokojnie zmieszczą mi się w takim kominie razem z pompą, która będzie wyrzucać wodę.

Oto moja wiza uproszczonego panelu, służącego tylko i wyłącznie do ukrycia sprzętów oraz zbierania osadu z powierzchni za pomocą grzebienia.

panel.jpg

Magda czy Tobie takie rozwiązanie działa jak należy i nie narzuca żadnych problemów?


Nano 50 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do odpieniacza musi sie dostawac woda z powierzchni akwa. W otwor w dnie (srubunek) wstawia sie rure, ktora woda splynie do sumpa. Wszystko kupuje sie gotowe, odpowiednio do srednicy dziury.

Zeby do tej rury wpadala woda powierzchniowa i zeby te rure chronic przed ewentualnym wylamaniem (przy np. sprzataniu akwarium czy szyby) wklejamy komin. W przypadku awarii pradu, splynie tylko kilka litrow wody do sumpa. Sump musi byc na tyle duzy, ze ten nadmiar wody znad rury w kominie i z samej rury przyjmie (komin pozostaje zawsze zalany). Prawidlowo wykonany nie stwarza zagrozenia zalania mieszkania. Fachowcy wierca jeszcze druga dziure dla rewizji (w razie, gdyby pierwsza sie zapchala) i trzecia dla powrotu wody z sumpa. Powrot moze tez byc nad krawedzia akwarium.

Czy mi sie wydaje, czy w innym poscie pisales, ze nie wyobrazasz sobie akwa bez sumpa?:clapping

Temat paneli mamy na forum dobrze rozpracowany.:)

To zdjecie? pod kazdym postem jest b. ladne, ale tak juz bedzie za kazdym razem pokazywane?:)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Konrad_Wawa

Działa i nie narzuca:)

Z tym, że wylot wody jest u góry- wężyk przymocowany do wylotu pompy i wylot nad krawędzią panela- bardziej elegancko oczywiscie byłoby zrobić otwór w górnej części panela.

@ Artur_ 160 no może przy wększych wymiarach rąk jest trudniej operować w panelu- ja mam kończyny gorne wymiarowo dopasowane do wielkości panela;)


akwarium 80*40*40, 126 litrów, panel, marea 1000, koralia 2400- cyrkulacja, eheim 600 - obieg, miniflotor, 2*24 W 10000K T5, 1*24 W 18000K, 10 kgLR, trochę piachu, stada rurówek , cóś w muszelce, ślimaki: turbo, krewetki czyszcząca, 1 pterapogon, 1 żółta babka, 2 błazenki, jeżowiec,euphilia i miękk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.