Skocz do zawartości
xyz

Rozwarzanie nad mikroelementami

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór

Siedzę przy kompie i przeglądam forum rozważam taką myśl a mianowicie czy można by było kupić związki chemiczne, (jakie) aby samemu można było zrobić roztwór magnezu i strontu do dodawania do akwarium. Rozważam tą myśl, bo dopiero, co kupiłem te mikroelemęty ( niemały wydatek)i sądzę, że firmy biorą bardzo dużą kasę z te związki.

Pozdrawiam i jestem ciekawy, co wy o tym sądzicie:strutin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teoretycznie mozna, balling w wersji extra zawiera poza Ca, Mg i kH jeszcze kilka innych zwiazkow

http://www.aquarium.boleslawski.de/Metoda_Ballinga/metoda_ballinga.html

tylko czesc z nich jest dosc mocno trujacych, i ich zakup moze nie byc latwy, no i przygotowywac trzeba tak zeby sie przy okazji nie otruc :clapping


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można. Kup chlorek magnezu MgCl2 i poczytaj o Ballingu np. tu:

http://www.aquarium.boleslawski.de/Metoda_Ballinga/body_metoda_ballinga.html

Myślę, że stront też można zrobić samemu z chlorku strontu - SrCl2.

Edit: spóźniłem się:clapping


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to dlatego firmy mogą brać tyle kasy

no a po za tym w metodzie Ballinga mieszamy roztwory tzn. roztwór magnezu dodać do pierwszego roztworu to chyba roztwór wapnia no i co z zachowaniem równowagi jonowej

no i czy dobrze zrozumiałem że jak roz puszcze w 2l wody 147g CaCl i 34g MgCl to otrzymam gotowy roztwór magnezu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@xyz: ja robię trochę inaczej. Na dole strony p. Bolesławskiego jest Kalkulator do wyliczania zapotrzebowania na wapń i magnez. Roztwory robię wg. przepisu tam zawartego. Do tego dodaję r-r "soli bez soli" Preisa. 25 gr. soli rozpuszczam w 900 ml. wody i uzupełniam do 1 litra. Omijam w ten sposób przyrządzanie pozostałych 6 r-rów wg. Bolesławskiego.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 3.01.2009 o 19:49, Włodzimierz napisał:

Myślę, że stront też można zrobić samemu z chlorku strontu - SrCl2.

 

A może ktoś wie jak to robić ?

Bo zastanawiam się własnie nad takim rozwiązaniem.

Może ktoś tak robi w domu i podzielił by się wiedzą ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.