Skocz do zawartości
Konrad_wawa

Poradźcie z oświetleniem

Rekomendowane odpowiedzi

Podpowiedzcie mi coś z oświetleniem, bo im więcej czytam forum tym mniej wiem :)

Mój zbiornik ma szerokość tylko 55cm, więc T5-24W trochę się nie mieszczą (z oprawkami mają 58cm). W związku z tym szukałem oprawek PowerCompact, ale nigdzie nie mogę tego kupić. Tak więc wydaje mi się, że pozostaje tylko HQI.

Mam w związku z tym kilka pytań:

1. Czy mogę na początek kupić HQI 70W do akwarium 110l? Nie zamierzam hodować twardych koralowców, więc chyba wystarczy? Z moich wyliczeń wynika, że wydam na to jakieś 260zł (130zł lampa + 130zł żarnik 10000K).

2. Czy HQI może być stosowane bez T5 jako samodzielna lampa? Czy będzie to dobre światło?

3. Mam też pomysł na wciśnięcie T5 do mojej pokrywy 55cm - dałbym je na skos po przekątnej :) Co o tym sądzicie? Byłoby lepiej niż z HQI? Cenowo wychodzi mniej więcej to samo (oprawa 3x24W + świetlówki = ok. 260zł).


Nano 50 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już sprawdzałem, Aqva-light ma tylko gotowe oprawy do 11W:

http://www.aqva-light.pl/shop.php?UID_p=a0cf64e9f945&UID=33007a1d9cb5

Ewentualnie widzę że mają podzespoły do montażu, ale nie jestem aż takim specem żeby wiedzieć co wybrać. Czy wystarczy statecznik, 2 oprawki, łapki i kabel? Jak to podłaczyć? :)


Nano 50 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Konrad_wawa :Mój zbiornik ma szerokość tylko 55cm, więc T5-24W trochę się nie mieszczą (z oprawkami mają 58cm)

No to umieść je pół cm. powyżej krawędzi szkła akwa. Dwie oprawki to akurat ok.3cm. Samo szkło świetlówki, to co świeci, będziesz miał akurat długości akwa, nie stracisz światła.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sory, a kto to jest ten Pan Aleksander? :)

No to umieść je pół cm. powyżej krawędzi szkła akwa. Dwie oprawki to akurat ok.3cm. Samo szkło świetlówki' date=' to co świeci, będziesz miał akurat długości akwa, nie stracisz światła.

[/quote']

Jest to jakaś opcja, nawet o tym myślałem, ale projekt akwa mam tak dopasowany, że chciałbym aby pokrywa nie wystawała poza akwarium.


Nano 50 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Konrad_wawa :

Sory, a kto to jest ten Pan Aleksander? :)

właściciel http://www.aqva-light.pl/

Zadzwoń do niego, porozmawiaj. Zawsze dobrze doradzi, podpowie, a jak czegoś nie ma w ofercie to Ci sprowadzi i jeszcze zmontuje całość, że tylko wtyczka do kontaktu i działa.

Konrad_wawa :projekt akwa mam tak dopasowany, że chciałbym aby pokrywa nie wystawała poza akwarium.

Dlatego pisałem w przyklejonym temacie, że najpierw kompletujemy cały sprzęt łącznie ze światłem, a samo szkło zamawiamy na końcu na potrzebne wymiary. Szkło można przyciąć na dowolny rozmiar. T5 nie kupisz w dowolnym rozmiarze.

Pozostaje Power Compact, ale oferta temp. barwowej jest b.uboga w porównaniu do T5.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem Twój poradnik, który zresztą bardzo sobie cenię, jednak w moim przypadku wymiary akwarium były podyktowane wymiarami szafki, a wszystko razem łącznym kosztem jaki poniosę na sprzęt. Różnica w cenie oświetlenia wychodzi mi mniejsza niż gdyby miał kupić inne akwarium i nową szafeczkę. Tak więc mam 55cm szerokości i kropka, wiem na co się zdecydowałem i z czym to się wiąże :)

Podsumowując, chyba skuszę się na PowerCompacty, tym bardzie że cenowo wygląda to dosyć korzystnie. Mówisz, że oferta t.barw. jest uboga. Ale przecież są w tym sklepie powercompacty dziennie 10000K + aktynika. Nie wystarczy taka kombinacja dla dobrego oświetlenia korali miękkich?


Nano 50 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisałem /uboga w porównaniu/, a nie że nie da się nic skompletować. Przy PC na pewno trudniej będzie skompletować światło aby np. tak podciągnąć barwy jak to zrobił Peniek po dolozeniu swietlowki K-Z fiji purple, w temacie http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=19110

To tylko przykład, ale oferta T5 jest dużo szersza niż oferta PC. Trzeba się liczyć z ograniczeniami PC.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skontaktowałem się z P. Aleksandrem, faktycznie warto było się go poradzić. Sprzedawca pierwsza klasa, polecam wszystkim ;)

Zamówiłem u niego PowerCompacty 3x36W, do tego świetlówki Arcadia 2x 14000K + 1x Actinic. Łącznie wychodzi prawie 1W na 1 litr, więc na początek powinno wystarczyć ;)

Wam też oczywiście dziękuję za poradę ;)


Nano 50 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja na Twoim miejscu kupił bym HQI 150W + żarnik 16K , będziesz miał ok 1,5W na litr a cena prawie taka sama jak w przypadku HQI 70W. Ja u siebie mam 1,5W / L i wszystko działa świetnie. No i dodatkowo refleksy w wodzie, których w przypadku PC nie otrzymasz, ale jak widzę wybrałeś właśnie PC a zobaczysz, że z czasem będziesz chciał "coś więcej" i kolejny koszt związany z wymianą oświetlenia.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że HQI bardzo się grzeją, więc nadają się bardziej do akwa odkrytego. Ja natomiast będę montował to światełko pod pokrywą.

A co do refleksów - przecież wystarczy puścić nurt wody w górę na taflę wody i już są refleksy ;)


Nano 50 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w przypadku PC i świetlówek to nie takie proste niestety, refleksów nie będzie. Moje poprzednie akwarium było na T5 powiedzmy w obudowie a teraz mam odkryte i 150W HQI + 2x 39W Aktynika i wg mnie wszystko wygląda lepiej i doszedłem do wniosku, że obudowa tylko szpeciła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powercompacty i T5 też grzeją

Też mam coś ala pokrywę i bez chłodzenia już po 2 godz miałem 28 ale może to dlatego że mam 2.4 W/l:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.