Skocz do zawartości
myszon123

Pytanie o podmiany wody

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Mam pytanie dotyczące problemu podmian wody przy dojrzewaniu zbiornika.

Czy, w jakiej ilości i jak często sugerujecie podmieniać wodę w początkowej fazie dojrzewania akwarium?

Jedna uwaga, że w nim będzie mało skały na początek. Niestety nie mam środków, żeby ją kupić na raz. Więc pewnie dojrzewanie będzie co jakiś czas powtarzane.

Akwarium 250l, skałą na start około 10kg (oczywiście w najbliższym czasie dołożę drugie tyle) sól HW, odpieniacz najprawdopodobniej Weipro 2012, światło chyba nie istotne jakie (ale mam: AM 150W 10000K i dwie świetlówki T8 jedną niebieską aktyniczną i drugą fioletową)

Z góry dziękuje za sugestie i dobre rady.


250l+90l sump, marea stream 2400, aquael reef circulator 2600, JVP-101(przejściowo) AM Or 2500, Turbofloator 1000 + AM PH 2000l/h, HQI 150 10000K+2xT8 20W, wiadro chemipure i purigen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym nie podmieniał ani litra.


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ani kropelki?

Przez powiedzmy miesiąc czy do końca procesu dojrzewania?


250l+90l sump, marea stream 2400, aquael reef circulator 2600, JVP-101(przejściowo) AM Or 2500, Turbofloator 1000 + AM PH 2000l/h, HQI 150 10000K+2xT8 20W, wiadro chemipure i purigen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmianą dostarczysz substancji odżywczych nieporządanym glonom.

Dolej co najwyżej bakterii, żeby przyśpieszyć cykl azotowy.

Ktoś też ostatnio wspomniał o dolewaniu alkoholu jako pożywki dla bakterii.

Podobny temat:

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=19359


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O alkoholu słyszałem. Zewnętrznie i wewnętrznie. :)

Gdzieś coś jeszcze czytałem o mleku, ale to chyba już przy działającym zbiorniku.

Co do przyspieszania dojrzewania to nie zależy mi na czasie, bo i tak będę wszystko psuł dokładaniem skały.

A co do bakterii czy coś takiego jak Sera Ammovec nadaje się do czegoś?


250l+90l sump, marea stream 2400, aquael reef circulator 2600, JVP-101(przejściowo) AM Or 2500, Turbofloator 1000 + AM PH 2000l/h, HQI 150 10000K+2xT8 20W, wiadro chemipure i purigen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cytat za akwazoo.com.pl.:

"SERA AMMOVEC - specjalna mieszanka morskich bakterii czyszczących. Bakterie w szybkim czasie tworzą naturalną mikroflorę oraz obieg azotowy. SERA AMMOVEC zapobiega gromadzeniu się związków amonowych oraz azotynów i rozkłada już istniejące szkodliwe związki. Pierwsze zwierzęta mogą być umieszczone w akwarium, gdy SERA NH4/NH3-TEST oraz SERA NO2-TEST wskazują, że funkcjonuje system biologiczny. SERA AMMOVEC stosuje się raz w tygodniu jak również po każdym czyszczeniu filtra lub leczeniu."

.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem wiem... Czytałem opis :]

Pytanie czy te bakterie to dobry pomysł, czy szukać czegoś bardziej specjalistycznego.


250l+90l sump, marea stream 2400, aquael reef circulator 2600, JVP-101(przejściowo) AM Or 2500, Turbofloator 1000 + AM PH 2000l/h, HQI 150 10000K+2xT8 20W, wiadro chemipure i purigen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej specjalistycznego (cenowo) już chyba nie ma.:)

http://www.reefshop.pl/eshop/preis-baktoplan-marin-kultury-bakterii-500ml.html

Ja lałem Nutrafin Cycle.

http://www.um-um.pl/product_info.php?products_id=552&language=PL

Podejrzewam, że wszystkie produkty tego typu są podobne.


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
myszon123 :Ani kropelki?

Dzięki dodawaniu skały "na raty" (po mniej niż 5% jednorazowo) nie będziesz miał gwałtownego skoku NH3 w wodzie. Dodasz bakterie i będzie OK bez potrzeby rozcieńczania NH3.

Co innego jakbyś wrzucił od razu skałę w frachtu w ilości 20% ilości wody.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli 10kg na start, a potem małe dokładki po 1-2kg nie wysypie procesu dojrzewania?


250l+90l sump, marea stream 2400, aquael reef circulator 2600, JVP-101(przejściowo) AM Or 2500, Turbofloator 1000 + AM PH 2000l/h, HQI 150 10000K+2xT8 20W, wiadro chemipure i purigen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10kg skały na raz do akwa 250 litrów, to jest mniej niż 5% na raz.

Jakbyś do 250 litrów akwa wrzucił na raz 50kg skały (20% masy wody) to ilość NH3 w tych 250 litrach wody byłaby odpowiednio większa.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"odpieniacz najprawdopodobniej Weipro 2012"

Ten powinien chodzic w momencie wlozenia skaly, takze najpierw odpieniacz :)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.