Skocz do zawartości
Michael

Problem z Ocellaris

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj zauważyłem, że jeden z nemo pływa w jednym miejscu nie przyjmuje pokarmu co już jest w jego przypadku bardzo dziwne obejrzałem go z bliska ma lekko wyłupiaste oczy i otwarty pyszczek. W sobotę była przekładka do większego zbiornika. Może macie jakiś pomysł szkoda byłoby go stracić. Z góry dzięki za pomoc


250l+50l, ośw. 6x39w, cyrk. Tunze 6025 i 6045, obieg Aquabee 2000 l/h, odpieniacz Jag+Aqua Medic PH 2000 l/h igła, sterownik skalar, LR ok. 17kg, LS 18kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co to znaczy lekko wyłupiaste oczy ?

rozumiem , ze beardziej niz normalnie, przeszukaj dzial szpital tam byla dyskusja o chorobie , ktora moze wywolywac takie objawy, generalnie nie oznacza to z góry śmierci zwierzecia, ale zejscia sie zdarzaja...


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się bardziej niż normalnie. Najgorsze, że według tego co bylo napisane w wątku, który podaleś wychodzi na chorobę grzybiczną poczekam do jutra. Jeśli możesz powiedz co sądzisz o kąpieli w słodkiej wodzie wraze gdyby...


250l+50l, ośw. 6x39w, cyrk. Tunze 6025 i 6045, obieg Aquabee 2000 l/h, odpieniacz Jag+Aqua Medic PH 2000 l/h igła, sterownik skalar, LR ok. 17kg, LS 18kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lampa Uv po raz 1, 2 i 3. przerabialem to juz kilka razy za kazdym razem pomagalo. po przepprowadzce do 750 pozwolila mi wyciagnac wiekszosc obsady z powaznych tarapatow od tamtej pory uzywam jej w zasadzie non stop i zero problemow a jedzonko z czosnkiem odlozylem juz dawno do dzialu legendy i bajki na polce z ksiazkami. pozdrowionka.


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Micheal: nie praktykowalem zadnej kapieli i nie wiem jak w praktyce sie to wykonuje.

@tomik : nie czytałeś dyskusji spod linka jaki wrzucilem. w tej chorobie (jesli to rzeczywiscie infekcja, a nie uraz) nikt nie radzi uzywac czosnku. a co do stosowania uv : to zabija życie krążące w wodzie w tym pasożyty ktore sie ta droga rozprzestrzeniaja i jesli w tym jest problem to uv zawsze pomaga. w tym przypadku mam do czynienia z grzybami żyjącymi wewnątrz organizmu ryby, dostaja sie wraz z pokarmem - wiec w jaki sposob porada uzycia uv moze byc tu przydatna ?


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Michael: Kapiel w słodkiej wodzie polega na gwałtownej reakcji wydzielania śluzu spowodowanej szokiem osmotycznym. Wraz ze śluzem wylatują wszelkie pierwotniaki pasożytujące pod śluzówka, które dodatkowo w słodkiej wodzie od razu padają gdyż nie są w stanie wytrzymać tego szoku tak jak ryba. Metodę tą stosuje się w celu doraźnego oczyszczenia ryby z pasożytów i w zasadzie może być tylko elementem pomocniczym w leczeniu. Być może, gdyby chodziło o jakieś powierzchowne zainfekowanie skóry grzybami miałaby ta metoda jakieś zastosowanie ale jeżeli to jakaś wewnętrzna infekcja to raczej nic taka kąpiel nie da. Inna sprawa, że ryba powinna być w dobrej kondycji do takiego zabiegu.

Tak czysto teoretycznie gdyby wiadomo było dokładnie co to jest i gdyby ryba przyjmowała pokarm to można by próbować podawać lekarstwo w pokarmie - dla błazna może być ciężko coś małego spreparować ale np. dla pokolców niektórzy praktykują preparowanie "gałek" z pokarmu z metronidazolem w środku, w przypadku walki z pasożytami. Podejrzewam, że można próbować w ten sposób podawać i inne leki i zwalczać też inne wewnętrzne infekcje np. grzybicze ale problemem jest niezbadany wpływ lekarstw "ludzkich" na przewód pokarmowy ryby i jego specyficzną florę bakteryjną oraz ustalanie jakiejś konkretnej dawki.

Ewentualnie zostaje miedź - działa grzybo, bakterio i w zasadzie wszystko-bójczo (czasem włącznie z rybami ;) ale to musiabyś rybę odłowić do higienicznego zbiornika i tam leczyć.


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Dzisiaj rano zmian żadnych nie zauważyłem. Aby bardziej sprecyzować ma napuchnięte oba oczka i pyszczek i jest lekko otwarty, pewnie dlatego nie przyjmuje pokarmu, a jadł wszystko co wpadło mu do pyska mam wrażenie, że ma zainfekowane skrzela. Nie mam uv-ki, nigdy nie potrzebowałem pytanie czy jest niezbędna troszke jestem wyczyszczony po przeprowadzce, bo jeśli tak to kupie.

O miedzi troche poczytałem odkąd ma akwa i raczej nie chciałbym stosować zwłaszcza, ze doświadczeń z takim leczeniem nie mam


250l+50l, ośw. 6x39w, cyrk. Tunze 6025 i 6045, obieg Aquabee 2000 l/h, odpieniacz Jag+Aqua Medic PH 2000 l/h igła, sterownik skalar, LR ok. 17kg, LS 18kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Michael, dla pewności, zmierz jak najszybciej NO3...


rafka 112l,Deltec MCE600, ProfiluxII+Ex,Powerbar 6D-D, pompa doz.GHL,2xTunze 6045, dolewka Tunze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kaziko ;)

''@tomik : nie czytałeś dyskusji spod linka jaki wrzucilem. w tej chorobie (jesli to rzeczywiscie infekcja, a nie uraz) nikt nie radzi uzywac czosnku. ''

no chyba wlasnie czytalem w praeciwienstwie do ciebie ;)

cytat z linka

@nowy zarazony

''Moj mial to samo, ale zmetnienie nie bylo tak duze... Z tego co sie dowiedzialem taki obrzek powstaje po otarciu sie ryby. Karmilem profilaktycznie mrononym pokarmem z czosnkiem, w szafce lezala lampa uv, wiec tez podlaczylem. Byl zdrowy po tygodniu''

i nie wnikajac doglebnie, uwazam, ze nie jest to infekcja grzybiczna, a klopoty dopiero sie zaczna, to dopiero byl 1 dzien po przeprowadzce, zaraz zacznie sie ospa. Wiec niepokornie dalej upieream sie przy Uv. Zminimalizuje straty w obsadzie.


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tomik: bije się w pierś ;). czytałem tylko swoje posty ;).

poniewaz michael napisal o wylupiastych oczach to zalozylem , ze to moze byc choroba nazywana 'poppeye' a tu lampa uv nic nie ma do rzeczy, to co ktos napisal , ze po tygodniu z uv i czosnkiem wybrzuszenie oka zniknelo nie bylo efektem tych dzialan, wg mojej obserwacji i tego co znalazlem w ksiazce w przypadku urazu mechanicznego zdrowa ryba sobie z tym radzi i wybrzuszenie po prostu znika.

jesli to i.irritans to i owszem uv moim zdaniem jest niezbedna. z tym , że u mnie bez dodatkowego karmienia czosnkiem i dawkowania witamin nie bylo dobrych rezultatow. wszystkie trzy czynniki razem dzialaja za to piorunujaco. sam czosnek dziala chwilowo, ale nawroty choroby sa szybkie.

jesli to jakas inna infekcja pasożytnicza którą u siebie zaobserwowałem na escenius bicolor (skrzela problemy z oddychaniem, apatia, brak reakcji na otoczenie, ale brak wysypki i 'wylupiastych' oczu) to niestety miala przebieg galopujacy i ryba padla mi w ciagu 8 godzin od memnetu kiedy zaobserwowalem pierwsze objawy.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj nastąpiła zmiana rano zauważyłem, że obrzęk jednego oka stał się praktycznie niewidoczny, a na drugim bardzo się powiększył ogólnie rybka w dobrej formie. Wieczorem podczas karmienia zaczoł pobierać pokarm zabiegi jakie wykonałem to węgiel do sumpa i podmiana wody 20l. Ale to chyba nie tego zasługa. Czekam na dalszy rozwój zdarzeń


250l+50l, ośw. 6x39w, cyrk. Tunze 6025 i 6045, obieg Aquabee 2000 l/h, odpieniacz Jag+Aqua Medic PH 2000 l/h igła, sterownik skalar, LR ok. 17kg, LS 18kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.