Skocz do zawartości
sebastian2000

sprzęt i obsada - czy dobrze wybrałem?

Rekomendowane odpowiedzi

witam!!!

czytając to forum, strony internetowe, doradzając się innych akwarystów, postanowiłem

w końcu założyć temat.

wybrałem już sprzęt do swojego akwarium typu nano-rafa,

i chcę zapytać czy był to trafny wybór. wiem ze pytałem poprzez PW

kilka osób o różne sprawy, ale wolę usłyszeć opinie wielu osób.

a więc, proszę o ocenę sprzętu który wybrałem*:

1. odpieniacz białek

- miniflotor

2. grzałka

- Jagger 25W

3. hydrometr.

4. obieg wody

- Pompa Atman 2000 l/h

5. cyrkulacja (jedna z pomp, muszę się zastanowić)

a) Falownik JVP 101 - 6W, 3000l/h

;) Pompa JVP 102: 5000l/h

6. oświetlenie

- 2X 24W + odbłyśnik

7. sól

- Tropic Marin Pro-Reef 4kg

teraz, gdy przedstawiłem planowany sprzęt, chciałbym prosić o ocenę

obsady którą wybrałem.

1. amphirion oceallaris 2szt.

2. ekipa sprzątająca (2-3 ślimaki turbo, 1-2 małże, 1-2 kraby pustelniki)

3. ukwiał symbiotyczny quadricollor

4. łatwe w utrzymaniu koralowce miękkie, ew. lps'y oraz gąbki (oczywiście ukryte w "cieniu" w odp

formacji żywej skały)

5. żywa skała 5,4 KG (czyli 10% poj. zbiornika)

6. 2-3 KG żywego piasku

7. 2-3 Makroglony

8. Kilka rurówek

9. Gdy nabiorę doświadczenia 2 SPS'y (czyli za 6-12 miesięcy)

mam jeszcze ostatnie pytanie C.D. przelewu, czy ma on się znajdować w czy poza akwarium(tzn. woda przelewała by się do małej komory na zewnątrz, a z niej rurą PCV do sumpa)? obecnie planuje umiejscowić go poza, bo szkoda mi miejsca wewnątrz. (dodatkowo

proszę o link do jakiegoś schematu, etc.)

proszę o odpowiedzi

pozdrawiam

sebastian2000

*akwarium: 54l (60X30X30)

sump: 25l (40X25X25)


obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem trochę przesadziłeś z cyrkulacją ;) wyjdzie ci około 150x. Ja mam ponad 40x odjętość zbiornika (ponad 1800 l/h ) i widze że już więcej nie ma sensu.

Na twoim miejscu przy obiegówce 2000l/h dałbym jeszcze jedną pompkę np koralię nano (1000 l/h)

Przydałby się jeszcze jakiś termoregulator i wiatraczki

Co do zwierzaków to ukwiał symbiotyczny quadricollor raczej będzie za duży do tej pojemności (z własnego doświadczenia ) i na pewno nie na początek, błazenki będą rówenież szczęśliwe z np sarco.

Miałem już nawet 2 ukwiały w 45l i teraz odradzam ... jeśli Ci nie zejdzie (ew nie zostanie zmielony przez pompę ) to będzie łaził a jak mu będzie dobrze to po 6 miesiącach nie będzie się mieścił

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jjablonski :

Moim zdaniem trochę przesadziłeś z cyrkulacją ;) wyjdzie ci około 150x. Ja mam ponad 40x odjętość zbiornika (ponad 1800 l/h ) i widze że już więcej nie ma sensu.

Na twoim miejscu przy obiegówce 2000l/h dałbym jeszcze jedną pompkę np koralię nano (1000 l/h)

Przydałby się jeszcze jakiś termoregulator i wiatraczki

Co do zwierzaków to ukwiał symbiotyczny quadricollor raczej będzie za duży do tej pojemności (z własnego doświadczenia ) i na pewno nie na początek, błazenki będą rówenież szczęśliwe z np sarco.

Miałem już nawet 2 ukwiały w 45l i teraz odradzam ... jeśli Ci nie zejdzie (ew nie zostanie zmielony przez pompę ) to będzie łaził a jak mu będzie dobrze to po 6 miesiącach nie będzie się mieścił

dziękuje za tę odpowiedź. myślę że zdecyduje się na ten prosty falownik 2000l/h. a c.d. ukwiału

postaram się poszukać jakiejś mniejszej odmiany lub zastosować się do twojej rady dot. sacro.

ew. może znasz jakieś małe odmiany ukwiałów? poszukam w e-sklepach morskich czegoś, może trafię na jakieś

małe. a c.d.sacro to jest to pierwszy koralowiec jaki wezmę do akwarium. (ogólnie planuje małą obsadę

koralowców, bardziej podobają mi się gąbki i to pod ich katem będę układał skałę,

by miały jakieś zacienione miejsca)

pozdrawiam.


obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Popieram jjabonskiego pr\y takiej cyrkulacji twoje akwarium bedzie wygladalo jak pralka podczas wirowania, planujac cyrkulacje w akwarium trzeba brac pod uwage jego ksztalt. ja mam w tej chwili 250l w kasztalcie kostki taki prawie idealny szescian biorac pod uwage litraz x 40 powinienem miec 9000 l cyrkulacji i tyle mialem 2x 3200 koralie i 1x 2400 plus obieg 3000l, niestety krotkie akwarium zweryfikowalo samo cyrkulacje. Jedna koralia 3200 wyladowala w szafce.

Zacznij moze od jednej koralii 1 lub 2 z szerokim strumieniem + dobre ustawienie powrotu i dla miekkich i lps na pewno bedzie to lepsze rozwiazanie.

Ukwial hmmm, standardowo odradzam. Mialem kiedys quadri, ladny fajny nie chodzil jakies 9 miesiecy ladnie se siedzial w moim pierwszym akwa, ale jak juz sie przeszedl to byla tragedia.

1- 2 malze - do nieustabilizowanego akwarium nie polecam, drogie szkoda kasy bo raczej nie dadza rady.

Oswietlenie troche malo jak dla mnie przynajmniej o te 24W.

pozdrowienia


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje Ocellarisy (szt. 2) upodobaly sobie zohantusa, ktoremu ich obecnosc wydaje sie nie przeszkadzac. Sarco zostawily w spokoju.


START 12.12.2013 - 180L z panelem 70x70x45, odpieniacz DIY a'la midi flotor ale.... na igle AB 2000/1 :), ATI Sunpower 6x24T5 + 9W LED china blue, betonowa skała DIY, AllInOne w reaktorze DIY, baniakiem kręci jebao WP-25 i koralia 2800.

http://nano-reef.pl/...0l-betonowisko/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a więc jaka polecacie cyrkulacje? a c.d. obsady jest tam podane wszystko co zamierzam trzymać

w moim akwa, więc równie dobrze małże mogą być dopiero za rok. przepraszam jeśli w pierwszym poście

napisałem to trochę niezrozumiale.


obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla uscislenia te malze za rok tez musza jesc ;) a przy tak malym akwa raczej nie dasz rady ich wyzywic bo skonczy sie to zalamaniem systemu. Oczywiscie miesiac dwa beda ladnie sie prezentowaly ale pewnie pozniej ...... .

Wracajac do cyrkulacji jesli przesadzisz z sila pradu cyrkulacji twoje korale miekkie raczej na pewno nie beda sie ladnie pompowaly, to samo z lps-ami. Inna bajka sa sps-y ale to chyba pozniej.


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tomik :

dla uscislenia te malze za rok tez musza jesc ;) a przy tak malym akwa raczej nie dasz rady ich wyzywic bo skonczy sie to zalamaniem systemu. Oczywiscie miesiac dwa beda ladnie sie prezentowaly ale pewnie pozniej ...... .

Wracajac do cyrkulacji jesli przesadzisz z sila pradu cyrkulacji twoje korale miekkie raczej na pewno nie beda sie ladnie pompowaly, to samo z lps-ami. Inna bajka sa sps-y ale to chyba pozniej.

sps'y będą dużo później ;) a więc, mam zamontować ok. 500-1000 l/h pompę?

ps. model p. obiegowej który wybrałem nie jest za silny? podnosi wodę na 2m, a sump będzie tylko 1 m

poniżej.


obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym polecał, poza cyrkulacją wynikającą z obiegu, dodanie np. 1 x marea 2400 dmuchającą blisko powierzchni by woda falowała (odpowiednia wymiana gazowa) i styka. Z cyrkulacją nie ma co przesadzać, z mojego skromnego doświadczenia i informacji od zaawansowanych morszczaków z okolicy ;) , ważne jest by woda nie stała, a relacja "plagi-cyrkulacja" ma się tyle do siebie, że niektóre dziadostwo ma tendencję do osiedlania się w miejscach o zbyt słabej czy silnej cyrkulacji ale tak naprawdę problem leży w jakości wody a nie szybkości przepływu wody w danym miejscu.


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli więc mam w odp. miejscu dać wylot z pompy obiegowej, oraz jakąś p. cyrkulacyjną blisko tafli

wody by falowała. czy dobrze to interpretuje?


obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z pompa obiegowa mozeszz sobie poradzic dajac na koniec rurki trojnik i ustawic go w taki sposob zeby rozdzielal strumien wody np. na szybe tylna i wymuszal ruch wody za skala a druga czesc trojnika na akwa. Przy okazji znacznie oslabisz sile strumienia wody powracajacej z sumpa.

Potrzeba matka wynalazku ;) jak na twoje akwarium mysle ze koralia 1 byla by dobrym rozwiazaniem.


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wylot z obiegówki daj tak by się nie nakładał z cyrkulacyjną przez co stworzy dodatkowy ruch wody. Pompę cyrkulacyjną możesz (zwłaszcza w przypadku 1 sztuki) dać gdzieś w 1/3 wys. poziomu wody licząc od góry (lub wyżej), w tylnim rogu akwa, a wylot skierowany ku górze i środkowi przedniej szyby (zresztą zawsze można się bawić w różne ustawienia) tak by było widoczne falowanie powierzchni wody. Niezależnie od tego, że pompa będzie dmuchała w górę, wywoła ruch wody także przy samym dnie co bez problemu zaobserwujesz.


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuje za wszystkie obecne pomysły i podpowiedzi. myślę że kwestie cyrkulacji już zrozumiałem.

teraz chciałbym zapytać się o oświetlenie. planuje zakup zestawu D.I.Y 2X24W + folia

odbłyśnikowa która ma zwiększyć siłę światła o ok. 25-100% czyli przy litrażu mojego akwarium

oraz jego wysokości wychodzi ok. 1,11 - 1,78. myślę że jest to wystarczająca ilość swiatła dla

takiego akwarium. proszę o skomentowanie zalet i wad takiego rozwiązania.


obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
;) ta folia to jakies perpetum mobile ;), ona nie zwiekszy Ci oswieltenia moze jedynie odbic i skierowac ciut wiecej swiatla do akwarium, te 100% to nawet jak na terazniejsza agresywnosc ( mega, super, itd.) reklam jest straszna przesad. a wlasnie co do foli jesli nie jest to folia samoprzylepna to od razu zapomnij o niej bo pozowija sie od ciepla swietlowki, kup lepiej odblysnik aluminiowy. biorac pod uwage, ze podzielisz siwatlo pol na pol , czyli aktynika i biale to mysle, ze bedzie raczej ciemno, ja uzywam jako dodatkowego swiatla dwoch PC kazdy po 55W swieca pol na pol ,150W HQI i jeszcze wynalazku w postaci super aktyniki na diodach ( nie polecam drogie i malo efektykwne) sam baniaczek ma 210 l wiec swiatla mam 260W + te diody ktore fakt faktem daja sporo swiatla wiec liczac z nimi bedzie jakies 300W a dalej mysle o dolozeniu oswietlenia.

400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czemu chcesz dawac folie odblysnikowa ,na odblysniki Cie nie stac, kosztuja grosze,Aquamedic 30zl szt.Arcadia w podobnej cenie.Poza tym odblysnik mozesz w kazdej chwili zdjac i umyc z osadow soli.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tu chodzi raczej, że nie wiem jak je tam(odbłyśniki) pod klapę wcisnąć... pamiętaj że jest to małe akwarium.

postaram się tak zaprojektować kalpę by udało mi się je wcisnąć. po tych argumentach zrobię

albo 3X24 w albo 2X24W z odbłyśnikami.

chciałbym na koniec dowiedzieć się tylko jakie koralowce polecacie mi na początek,

z miękkich, lps oraz jakie gąbki są najłatwiejsze w hodowli dla osoby początkującej.


obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sebastian, skoro jesteś z Zabrza to wybierz się na ul. Wolności 154A do erybki i wszystko sobie pomacasz - odbyśniki i wogóle cały potrzebny sprzęt.

Co do oświetlenia to zrób 4x24W z odbłyśnikami ;)

Co do obsady to akurat lps-y napewno nie są "na początek", a co do miękasów czy gąbek to mi np. pierwsza obsada wyrosła sama - zielone zoanthusy (obecnie plaga ;) ), różowa gąbka .... aiptazja ;) Pierwsze miękasy wprowadzone z zewnątrz to była xenia i clavularia (też obecnie plaga ;) ) i mogę je polecić jako bezproblemowe ale to też musisz wiedzieć, że te "na początek" nie oznacza 3 dni po zalaniu tylko raczej 3 m-ce - jak się za bardzo pośpieszysz szansa, że coś się spieprzy jest bardzo duża.


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Timur, spokojnie, jestem tego świadom ;) wiem że akwarium musi dojrzeć, itd. obecnie już od 8 lat

zajmuje się akwarystyką słodkowodną (Pielęgnicami meeka) więc proszę nie traktuj mnie jako całkiem "zielonego"

z akwarystyki. akwa. Morską uznaje za nowy dział którym chciałbym się zająć.

oświetlenia 4X24W z pewnością nie zmieszczę, ale postaram się zrobić 3X24W z odbłyśnikami.

muszę przyznać że najbardziej w akwa. morskiej podobają mi się błazny i gąbki, więc

na 1 nie przystanę, myślę że docelowo jakieś 3-4 mniejsze odmiany.dzięki radom i komentarzom

w tym temacie postanowiłem zrobić zmiany w obsadzie docelowej akwarium.

a więc, tak wygląda docelowa obsada mojego akwarium, która zostanie wprowadzona

tam w przeciągu ok. 12-24 miesięcy:

A) koralowce SPS:

- Acropora sp (1-2)

;) korale miękki:

- Clavulariasp (1)

- Sarcophyton sp (1-2)

- Zoanthus sp (?)

- Sinularia brassica (1)

- Lobophytum sp (1)

C) bezkręgowce:

- Sabella

- Haliclona sp

- Acanthella sp

- Haliclona sp.

D) Ukwiał (tylko jeden, ale nie wiem który z nich jest najmniejszy,i mam wątpliwości c.d. 2

ostatnich czy są u. symbiotyczntmi):

- Entacmea quadricolor

- Heteractis crispa

- Heteractis magnific

- Ukwiał Stichodactyla

- Cerianthus orientalis

- Cerianthus sp

E) Makroglony

- Crasspies sp(1-2)

F) Ekipa sprzątająca

- Lysmata wurdemani

- 2 Pustelniki

- ślimak turbo (2-5)

G) Ryby:

- amphiprion oellaris.

H) żywa skała:

ok. 5,4kg

- 3,4kg z e-tybki

- 2kg z reefshop'u

I) 2-5KG żywego piasku

myślę że to wprowadzę w ciągu 2 lat. oczywiście z wymienionych ukwiałów tylko 1 najmniejszy.

proszę o zweryfikowanie tej listy. (wiem że "trochę" przesadziłem)


obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

proszę o zweryfikowanie powyższej listy.

po długim zastanowieniu postanowiłem kupić większe akwarium, specjalnie dla ukwiału

i błazenków. myślę że oświetlenie 4X24W + odbłyśniki będą ok. dla akwarium 94L (70X45X30)

+ sump 25L koszty nie urosną tak drastycznie, więc zrobię przyjemność dla koralowców i rybek

(i przy okazji też sobie)


obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Ukwiała bym sobie odpuścił,w tak małym zbiorniku istnieje duże prawdopodobieństwo ,że będzie łaził i skończy w pompie.

Błazny równie chętnie zamieszkują w miękasach.

pozd Marek

Jeszcze jedno.Jeśli chodzi o ekipę sanitarną,wurdemanni działają w stadzie i nie powinna być sama


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

Tak jak przedmówcy, na utrzymanie ukwiała są bardzo małe szanse i to nie z umiejętności a szczęścia. Trafi ci się wędrowniczek i po sprawie, albo sam się przeniesie na wielką rafę albo zabierze kogoś ze sobą. A gwarantuje ci że spuszczanie do kibla resztek po ukwiale po 2 dniach od zakupu o wartości 150zł, nie należy do przyjemności, wiem bo sam to robiłem.

Nie planuj obsady na 2 lata w przód;) Wielce prawdopodobne, że już za 2 lata będzie miał, lub budował większe akwarium.

A nawet jak zaplanujesz, to jedna wizyta w dobrze zaopatrzonym sklepie może twoje plany bardzo drastycznie zmienić.

Akwaryści po prostu mają tendencje do szybkiego i na amen zakochiwania się w obiektach w sklepowych akwariach.

Pozdrawiam i życzę sukcesów


297l + 180l, eksperyment 2x250W + 2x39W, cyrk: koralia 4 i 2x3, obieg Eheim 1260, odpieniacz Blau Aquaristic model? + AM 2500sl, LR 37kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ukwiał jest też dość wymagającym zwierzakiem i potrzebuje dobrych,stabilnych warunków.

W młodym zbiorniku szanse na utrzymanie go są minimalne.

pozd Marek


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
bigwalker :

Ukwiał jest też dość wymagającym zwierzakiem i potrzebuje dobrych,stabilnych warunków.

W młodym zbiorniku szanse na utrzymanie go są minimalne.

pozd Marek

dziękuje za te odpowiedzi. jednakże mam takie szczęście, że mogę pojechać do e-rybki

(10 minut w jedną stronę) i porozmawiać z P. Tomkiem, i kupić nie wędrujący ukwiał, kierując się

doradztwem sprzedawcy w tej kwestii.

sprawdzę jakie największe akwarium uda mi się tam upchnąć. może dam radę dać tam odrobinę większe

jak zmienię stanowisko dla niego(początkowo miało stać na małej szafce, ale zrobi się murek

pod akwa specjalnie skoro i tak jest remont) myślę że będzie to ok. 110X50X30

czyli ok. 165l ;) tylko nie wiem gdzie ja wtedy upchnę sump (tzn. typowe akwarium o poj. 25l)

jeśli uda mi się to zrobić to oświetlenie zmienię na 4X54W(wystarczy?) + odbłyśniki.

obsada nie będzie wtedy zwiększona, zostaną 2 błazny, nie chcę mieć zagaszonego akwarium

(oczywiście koralowce zostają także w tej samej ilości, w końcu kiedyś i tak to zarośnie)

zależy mi na tym by jednak był chociaż 1 ukwiał, to zwiększam litraż ile tylko mogę.

myślę że tych 165l to już ostateczna wielkość akwa, większe na 200% się nie zmieści.

jeśli nie będę mógł dać nigdzie sumpa żeby nie było go widać to zastosuje panel (30X50X30)

który odpowiednio obuduję (spienionym PCV), by nie było go widać.

ps. wiem że nie mogę dać ukwiału do młodego zbiornika ;) ukwiał jest w planach 6 m-cy

po starcie zbiornika.

byłbym wdzięczny gdyby ktoś doradził mi jaką zrobić cyrkulacje, jaką dać obsadę z

koralowców lps i miękkich oraz gąbek.


obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Długość 110 cm nie jest dobrym pomysłem bo jak chcesz doświetlić? T5 39W z oprawkami mają chyba 85 lub 90 cm(jak się mylę to mnie poprawcie) a T5 54 W mają 115-120cm z oprawkami, więc albo świetlówki będą Ci wystawać poza akwa , co nie wygląda estetycznie i jest moim zdaniem głupotą bo światło się marnuje. Natomiast przy 39 będziesz miał niedoświetlone boki. A co do wysokości akwa to daj przynajmniej 40 cm.;)

Pozdrawiam


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.