Skocz do zawartości
sebastian2000

sprzęt i obsada - czy dobrze wybrałem?

Rekomendowane odpowiedzi

S_Y_N_E_K :

Długość 110 cm nie jest dobrym pomysłem bo jak chcesz doświetlić? T5 39W z oprawkami mają chyba 85 lub 90 cm(jak się mylę to mnie poprawcie) a T5 54 W mają 115-120cm z oprawkami, więc albo świetlówki będą Ci wystawać poza akwa , co nie wygląda estetycznie i jest moim zdaniem głupotą bo światło się marnuje. Natomiast przy 39 będziesz miał niedoświetlone boki. A co do wysokości akwa to daj przynajmniej 40 cm.;)

Pozdrawiam

mogę zastosować ostateczne rozwiązanie - akwarium z panelem tzn.:

zbiornik główny: 120cm (120X45X35)189l

panel: 20cm (20X45X35) 35,5l

czyli razem 224,4l

wysokość zbiornika to już najwyżej tylko 35cm, więcej nie mogę dać, z powodu

warunków mieszkaniowych tzn. w pokoju gdzie ma stać był "zamknięty" balkon który

tylko zabierał miejsce, więc usunąłem okno miedzy pokojem a balkonem, i przedłużyłem

pokój, w miejscu gdzie stało kiedyś okno między balkonem a pokojem będzie stało akwarium,

na specjalnym murku o szerokości 45-50 cm o dł. 140cm, na wysokości ok. 1 metra. niestety jeżeli

zrobię zbyt wysokie akwarium, nie będę miał w ogóle światła w pokoju. oczywiście

panel filtracyjny będzie odp. zabudowany.

do oświetlenia akwarium dam T5 4X54W + odbłyśniki czyli wyjdzie ok 1,4W/l (przyjmując

że odbłyśnik wzmocni świetlówki o 25%)

cyrkulacja X20 w stosunku do poj. akwa, czyli ok. 4000l/k(zastosuje jakieś 2 proste falowniki)

+ pompa obiegowa 2000l/h

odpieniacz białek dam mini albo midi flotor. (filtracja metodą berlińską)

żywą skałę wprowadzę 5 dni po zasoleniu akwarium, w ilości 5-10 kg, a potem co miesiąc ok. 4-8kg

aż do uzyskania ok. 30 kg żywej skały w akwarium.

żywy piasek wprowadzę 2-3 miesiące po zasoleniu 9kg.

a życie w postaci gąbek, koralowców etc, po 4 miesiącach od startu. chcę zrobić wszystko powoli

i nie mieć później problemów z wodą itd.


obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do odpieńka ta na te ponad 200 litrów ja osobiście dałbym coś mocniejszego, a dokładając co miesiąc po 4-8 kilogramów skały akwarium będzie co miesiąc w jakiejś części dojrzewało od nowa i zamknięcie cyklu azotowego będzie bardzo długo trwało. Chyba że chcesz dokładać zdrową porządnie odgazowaną, ale ja i tak wolałbym włożyć całą na raz.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście robiłbym na Twoim miejscu sump, dla mnie to podstawa:) Jeżeli masz możliwość zrobić 50 cm głębokości to nie zastanawiaj się nawet 5 minut:)


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
S_Y_N_E_K :

Oczywiście robiłbym na Twoim miejscu sump, dla mnie to podstawa:) Jeżeli masz możliwość zrobić 50 cm głębokości to nie zastanawiaj się nawet 5 minut:)

mogę zrobić i 80cm, ale niestety wtedy przysłoni mi to całe światło w pokoju. jak będę

miał czas zrobię parę fotek gdzie ma być akwa, bo dosuć trudno mi to wytłumaczyć.

@ seb - skała odgazowana, mam e-rybke na miejscu to tam kupię.


obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy mogę prosić o jakieś rady dot. łatwych odmian:

- gąbek,

- koralowców miękkich

- koralowców twardych LPS,

- ukwiałów symbiotycznych

przypominam że zdecydowałem się na akwa 190l, więc ukwiał w takim może już chyba być.


obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

- gąbki: no idea

- miękkie: chyba wszystkie, przynajmniej te jakie mi się zdarzyło mieć zmieniły się w plagi (poza Xenią ale niektórym i ona się zmienia w plagę)

- LPS: Plerogyra (tzw. bubble coral) polecany na początek zabawy z lps-ami (mam i potwierdzam, że bezproblemowy) co nie oznacz bynajmniej, że LPS-y są dobre na początek bo było-niebyło są to koralowce "twarde" przez niektórych uważane nawet za trudniejsze od sps-ów

- Miałem 3 ukwiały i dziękuje narazie bo wszystkie się prędzej czy później zmieliły, cud, że skończyło się tylko na mętnej wodzie Nawet te nie łążące potrafią się napompować i ruszyć w teren pływając z prądem - najkrótsza droga do pompy. Gdybym miał wybrać teraz sobie ukwiał to wybrałbym stichodactyla bo chyba najmniejsze prawdopodobieństwo, że się znajdzie gdzie nie trzeba. Niektórzy twierdzą, że Macrodactyla jest również bezpieczna pod tym kątem ale z drugiej strony to ukwiał, który wyrośnie Ci na 50-cm monstrum pożerające inne zwierzęta ;)

edit: wędrowanie ukwiału mogą spowodować chociażby właśnie błazny - ostatni, który mi się zmielił miał idealne miejsce, nie ruszał się z niego do czasu aż wpuściłem P. Biascelatus, który go natychmiast zasiedlił i tak "wymiętolił", że tamten powędrował w nocy (do pompy oczywiście)


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Plerogyra może i nie jest strasznie wymagająca, potrzeba tylko sporo czasu i prób żeby usadowić ją w takim miejscu w którym prąd wody bedzie jej odpowiadał, tylko wtedy będzie się pompowała "na maxa". Ja bym sie jednak nie spieszył z twardymi, w morskim jak nigdzie sprawdza się zasada "co nagle to po diable" ;)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuje za odpowiedzi. wstrzymam się z k. twardymi.

jeżeli ktoś ma większe doświadczenie z ukwiałami z chęcią porozmawiam na ten temat.

proszę mi polecić najłatwiejsze ukwiały i koralowce.

(oświetlenie 1,1W)


obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
bigwalker :

Aleś się przypalił na te ukwiały:D

a co ja na to poradzę? ;) zbytnio mi się podobają żeby z nich zrezygnować.

mam teraz jeszcze jedno pytanie - jaka musi być cyrkulacja - czy wystarczy

20X w stosunku do poj. zbiornika?


obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sebastian - dla korali miekkich, cyrkulacja 20 x wystarczy.

Inna sprawa, ta cyrkulacja raczej nie poderwie detrytusu z dna, wiec kiedys moga nastapic klopoty.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

Sebastian - dla korali miekkich, cyrkulacja 20 x wystarczy.

Inna sprawa, ta cyrkulacja raczej nie poderwie detrytusu z dna, wiec kiedys moga nastapic klopoty.

Pozdrawiam

dziękuje.


obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.