Skocz do zawartości
arsik

Co potrzbne do wiercenia dziury?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Co jest potrzebne, aby samodzielnie wywiercić dziurę (powiedzmy fi 1 cal) w szkle gr. 5-6mm? Jaki sprzęt, jakie wiertło itp. Za wszelkie info serdeczne dzięki!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiertarka i wiertło do szkła o odpowiedniej średnicy.

Albo,dla cierpliwych, pilnik (brzeszczot) wolframowy. Kilka dni temu wypiłowałem otwór 43mm w szkle 6mm w ciągu chyba godziny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najlepsza jest frezarka stolarska reczna i wiertlo koronowe z napyleniem diamentowym, kiedys sasiedzi zza wschodu mieli tego sporo na bazarach a frezarke pewnie mozna pozyczyc. W taki wlasnie sposob kiedys w bardzo renomowanym warsztacie szklarskim wiercili mi otwory ( oczywiscie wiertlo mieli bardziej profesionalne), ale w koncu Ty nie muosisz wiercic tysiaca otworow tylko pare.


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Frezarka górnowrzecionowa zapewni prostopadłość i stabilność wiertła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak również się zgadzam tylko pamiętaj aby się nie spieszyć przy wierceniu aby szyby nie uszkodzić

zamieszczam Ci filmek oglądaj od około 5 minut 50 sekund po tym czasie pokazuje jak wiercić i czym

tutaj masz link : http://pl.youtube.com/watch?v=CxnugJGiT3o&feature=PlayList&p=85BD8D3DBDC3A19B&playnext=1&index=4

Powodzenia


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bez najmniejszego problemu wywiercisz otwór w szkle za pomocą wiertel diamentowych do szkła i kamienia .Popatrz na allegro tam jest akuratnie teraz wiele rożnych średnic, a produkt od tego sprzedawcy (Bared) używam sam. Ostatnio wierciłem otwór w sumpie w którym spuściłem wodę tylko z jednej komory i w pionowej ściance . Wierciłem normalną ręczna wiertarką przy chłodzeniu woda. Wazne jest tylko w miarę równe prowadzenie wiertarki oraz niezbyt mocny nacisk. W przypadku wiercenia w dnie idealnie jest zastosować uchwyt wiertarski, ale naprawdę przy odrobinie wprawy da radę z wolnej ręki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam...

Ja wierciłem wiertłami-otwornicami z tej aukcji,tylko że 54 mm i 35 mm...niedrogie i bezproblemowo wierci się robiąc wałek z plasteliny i zalewając miejsce wiercenia wodą (miałem gdzieś zdjęcia ale nie mogę ich teraz odnaleźć)...

Użyłem wkrętarki dwubiegowej za 120 zł z obi i wierciłem na ok.900 obr./min. lekko krążąc wkrętarką co by moment przewiercenia nie nastąpił na całej długości otworu...a no i wierciłem baz statywu,z ręki...

Warto też podłożyć czy przystawić deseczkę ,co by nacisk podczas wiercenia (a zasadniczo w jego ostatnim stadium) nie spowodował wyszczerbienia...

Jeden otwór wykonywałem w zbiorniku w bocznej szybie o gr.10 mm,i deseczkę złapałem zabezpieczonym ściskiem stolarskim..

A inne otwory wierciłem w dnie (gr.10 mm)i pod akwarium podłożyłem sześć deseczek z tego jedną w miejscach wiercenia...

Byłem zaskoczony bo wiercenie trwało za pierwszym razem ok.5 min., a następne razy już ok.3 min.

Najtrudniej jest zacząć...ja się spinałem ,co by otwornica mi nie latała-jeździła po szybie,ale w końcu zacząłem wiercić lekko przechylając zestaw ,bo łatwiej jest zapanować nad wkrętarką i otwornicą , i po wykonaniu nacięcia (półkola,półksiężyca) powracałem do pozycji prostopadłej względem tafli szkła...

Jak ktoś chce to można przygotować szablon z pleksi i go przykleić do szyby silikonem i wtedy otwornica nie usiłuje uciec nam z miejsca wykonywania otworu...

To te otwornice...polecam...

http://www.allegro.pl/item525892580_diamentowe_wiertlo_22mm_23mm_24mm_25mm_26mm_27mm.html


tel.kon. 503-344-343 520 l słodkiego i odpalone solniczki...144x60x30,2 x 80x40x45,70kg LR,30kg LS,Tunze 6025,6045,6060,6100 ,VorTech MP40w,sea clone 100,Apf600,2x150W+2x54W,2x(3x24 W),trochę bajerów na profilux'ie...w planach 600 l i 450 l na jednym stelażu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.