Skocz do zawartości
kaziko

Nowa arka Noego

Rekomendowane odpowiedzi

http://wiadomosci.onet.pl/1526897,242,1,nowa_arka_noego,kioskart.html

http://images.google.com/images?gbv=2&hl=en&q=Vincent+Callebaut&start=20&sa=N&ndsp=20

Nowa arka Noego

Jej projekt powstał z myślą o ludziach z terenów zalanych przez podnoszący się poziom morza

Niewykluczone jednak, że sztuczna wyspa, samowystarczalna energetycznie, w pierwszej kolejności służyć będzie najbogatszym mieszkańcom Europy.

Podwyższenie poziomu oceanów może do końca XXI wieku pozbawić domu nawet 250 milionów mieszkańców Ziemi. Nawet te najmniej alarmistyczne prognozy zakładają, że podniesienie się stanu wód o jeden metr spowodowałoby utratę około 6 proc. terytorium Holandii, 17,5 proc. Bangladeszu i aż 80 proc. powierzchni wysp atolu Majuro w Oceanii.

Fot. Getty Images

Aby stawić czoła temu klimatycznemu koszmarowi, Vincent Callebaut proponuje fantastyczne wręcz rozwiązanie. Ten młody francusko-belgijski architekt wsławił się swoimi ekologicznymi projektami opartymi na realnych technologiach, ale sięgającymi granic świata science fiction.

Wyobraźcie sobie miasta-atole, pływające amfibie, ekologiczne i samowystarczalne sztuczne lądy zdolne pomieścić 50 tys. mieszkańców, dryfujące po oceanach z wiatrem i prądami. Projekt Callebauta o nazwie "Lilypad" ma być futurystyczną wersją arki Noego dla przyszłych uchodźców klimatycznych.

Na środku wyspy o okrągłym kształcie architekt umieścił słodkowodne jeziorko zbierające poddawaną recyklingowi deszczówkę. Miałoby ono zapewnić zaopatrzenie miasta w wodę pitną. Wszystkie budynki skupiałyby się w trzech punktach wyspy w formie "gór": mieściłyby się tam biura, sklepy i lokale służące rozrywce, a także mieszkania z wiszącymi ogrodami. Połączy je "sieć ulic i pasaży o naturalnym zarysie" – opisuje swój projekt architekt.

Miasto ma produkować więcej energii, niż jej zużywać – i to bez wydzielania dwutlenku węgla. Potrzeby mieszkańców aż nadto zaspokajałyby źródła energii odnawialnej: słonecznej, wiatrowej i wodnej, wykorzystującej ciepło wody oraz morskie pływy.

Ale nawet w tym idealnym świecie nie da się żyć samą miłością i świeżą wodą: potrzeby żywnościowe wyspiarzy będą zaspokojone dzięki "poletkom akwakultury i korytarzom biotycznym na i pod kadłubem arki".

Konstrukcja pływającej wyspy zainspirowana została budową liścia ogromnego amazońskiego nenufaru, Victoria Regina. – Korpus obiektu będzie zbudowany z włókien poliestrowych i warstwy dwutlenku tytanu w syntetycznej postaci, umożliwiającej pochłanianie zanieczyszczeń atmosferycznych dzięki zjawisku fotokatalizy – wyjaśnia Vincent Callebaut.

Kto sfinansuje podobne przedsięwzięcie? Kto zapłaci za miasta dla przyszłych uchodźców? Na razie nie wiadomo. Chętni dotychczas się nie ujawnili. Prawdopodobnie jednak inwestorzy wkrótce się znajdą. Projekt "Lilypad" może przecież sprawdzić się jako sposób na "powiększenie terytoriów najbardziej rozwiniętych mini-państw, takich jak Monako" – mówi architekt. I już dziś przewiduje zakotwiczenie swoich wirtualnych obiektów na Lazurowym Wybrzeżu.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.