Skocz do zawartości
newbee

54l i początkujący maniak solniczek :)

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek chciałbym się przywitać ze wszystkimi- HEJ ! :)

Wracając do wątku, chciałbym założyć solniczkę, ale jestem dość początkujący.

Więc mam pytania apropo sprzętu:

1. Światło.

Moja akwarium ma mieć 54L, więc pomyślałem żeby dać jedną lampę HQI 150W (a może lepiej 70W ?). Dokładnie chodzi mi o taką lampę link

Do tego taki żarnik link

Czy to nie będzie za mocne ? Może "bezpieczniej" będzie do tak małego baniaczka np. 3x24W T5 (2x14.000K i jedna aktyczniczna) ?

2. Filtracja i pompy.

Z założenia akwa ma mieć sumpa, a z tego co mi wiadomo, skoro sump to i pompa obiegowa- wybrałem AquaBee UP2000- czy jest ok ? Cicha ? Czy może mógłbym użyć pompy CO- o ile się nie mylę Deltec używa podobnych pomp- więc może to byłoby lepsze rozwiązanie ?

Sprawa odpieniacza teraz :)

Rozważam nad kupnem NanoScum firmy Skimmer Beast, dokładniej o to chodzi: link

Trzeci podpunkt to cyrkulacja, w tak małym baniaku chyba wystarczy Marea Stream 2400 ?

Jeszcze podsumowując cały punkt drugi, może zamiast sumpa użyć całego systemu filtrującego f-my Tunze ? link albo tańszy Aqua Medic link Cenowo wychodzi podobnie- więc ?

3. Filtr RO i DI.

Czy jako filtr RO może być użyte takie cudo: ? Czy muszę mieć filtr DI ?

4. Skała, sól i piasek

Ile skały powinienem "zatopić" w moim małym baniaczku- 5kg wystarczy ?

Jaki jest dobry żywy piasek i sól ?

Przepraszam że się tak rozpisałem, mam nadzieje że mnie nie zlinczujecie

Dzięki wielkie za wszystkie udzielone odpowiedzi!

Pozdrawiam,

Marcin.

PS. Jest jakiś "morszczak" z Gdyni ?

PS2. Mam nadzieje, że się nie obrazicie, że założyłem podobny topic na konkurencyjnym forum ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WItaj ,

ja mam akwa 54L:)

W kwestii oswietlenia, HQI 70W to moim zdaniem troszke duzo a jednoczesnie za malo, i tak musialbys dodac aktynike np T8 15W Arcadia Marine Actynic. co daje juz 85W na 54L. ja mam dosc niestandardowe oswietlenie, ale proponnuje 3xT8 15W np Arcadia Marine White i Hagen Power Glo, ta pierwsza ma temperature 9500K a druga 18 000K, ja u siebie mam mieszanke tych swietlowek. + 1x15W T8 Arcadia Marine Actynic lub np Philips Actynic 03. da ci to 60W czyli ponad 1W/L wody, czyli calkiem sensowne swiatleko.

Co do punktu drugiego , ja uzywam odpieniacza aquamedic miniflotor, i sprawuje sie bardzo dobrze, w zupelnosci wystarcza do tej pojemnosci zbiornika, do tego mam mala kaskade wypelniona ceramika i wata sery, ktora wymieniam co 3-4 dni.

jako cyrkulacje pracuje kaskada + pompa cyrkulacyjna Aquel PowerHead 650. przy tym litrazu w zupelnosci wystarcza to do cyrkulacji i pozwala na zroznicowanie jej w zbiorniku, bo nie wszystkie zwierzeta lubia silny nurt wody.

punkt 4. ja mam w tej chwili 5kg skaly , co uwazam jest troche za malo wiec zamierzam dolozyc kolejne 3-4kg i 7kg zywego piasku co wydaje mi sie jest iloscia wystarczajaca

na koniec punkt 3, nie wiem czy oplaca ci sie zakup RO/DI - najlepiej miec oba. poza zalaniem zbiornika , zuzycie wody na podmianki i dolewki miesiecznie to ok 25-30L, rozejrzyj sie w swojej okolicy , mozna czesto kupic lub nawet dostac RO gratis. musisz pamietac ze RO nie moze wyschnac, bo wtedy membrana pojdzie do piachu, a to niezbyt tani wydatek... raczej nieoplacalne.

to sa moje spostrzezenia i doswiadczenie, jest tu wielu duzo madrzejszych ode mnie. moj zbiorniczek jednak dziala i dziala dobrze, wysztko sie rozwija pieknie:) jeszcze sporo czasu zajmie zanim bedzie wygladalo tak jak chce ale to kwestia czasu,

jesli bedziesz mial pytania i bede mogl pomoc pisz na forum czy na priv.

pozdrawiam

[edit]

ps.24W T5 jest duzo za dluga, wymiary Twojego akwa to zapewne 60x30x30 lub 50x30x35, wiec moze sie nie zmiescic, opisane wczesniej T8 idealnie mieszcza sie pod pokrywa:)


112L(80x35x40)

----

LR - 10kg, LS - 10kg, oświetlenie - 57W (w trakcie modernizaji), Miniflotor, Cyrkulacja 3500L/h

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj na forum :) powiem Ci że z kimś mie się kojarzysz, ale obym się mylił :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc tak :)

Zatem jak nie HQI to może 2x lampe hagen glo ? Tzn. dwie takie wtedy będzie- 4x24W i dać 3x 10.000K+aktynike (bedzie ok ?), ew. jak dalej za dużo 3xT5 24W.

Na innym forum pewna osoba mi zaproponowała że można użyć pompy obiegowej także jako cyrkulacyjnej- można ? Wtedy kupiłbym troche mocniejsza (jeżeli trzeba) pompe, np. AquaBee UP3000.

Sprawa sumpa- przeczytałem że im większy tym lepszy- bo będzie stabilniejszy, czyli może być troszkę ponad 100 litrów ? Wtedy mógłbym zrobić dodatkowo refugium...

Pozdr.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
newbee

dać 3x 10.000K+aktynike (bedzie ok ?)

Ja mam 2x 10000K i 2xATI Blue Plus i uważam że jest za mało niebiesko :)

seb :

Witaj na forum :) powiem Ci że z kimś mie się kojarzysz, ale obym się mylił :)

Pozdrawiam

seb

chyba wiem seb z kim :8)


90x50x50, sump 60l, 150W HQI Reeflux 12000K, 39W ATI Blue Plus, 39W ATI Purple Plus

Odpieniacz Sebastek Cone z AquaBee 2000/1, AquaBee 2000/1, JVP-101, JVP-102

1081983450.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.