Skocz do zawartości
Admed2

rachunek za prad - masakra

Rekomendowane odpowiedzi

zho. I tu masz duzo racji rachunek jest od 1-11 do 17-01 wiec ponad 2,5 misiaca gdzie jednak ciagle sie zapala swiatełko. Ale mi raczej chodzi o sposoby jakie mozna zastosowac aby jednak troszke obnizyc ten rachunek. I tak sobie pokalkulowalem ze jak zmienie taryfe na weekendowa to bede mial 3 h tanie w ciagu dnia, cale noce oraz wszytkie soboty, niedziele i świeta. Pomyslalem wiec sobie ze zostawie te Hqi i niech sobie świeci biedactwo tak jak trzeba a zmienie dzialanie innych uzadzen.


akwarium 150x50x50,

Sump 120x40x40

Oświetlenie : Aqua Medic 2x150W HQI + 2x54 T5

Cyrkulacja : Tunze

Obieg : Tunze 1073.040

Sterowanie : Profilux II

Reaktor wapnia : Deltec FP509

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam u siebie dwie taryfy i przesunąłem godziny świecenia nad akwarium na noc. W nocy mam drugą - sporo tańszą taryfę co pozwala zaoszczędzić parę złotych. Poza tym rozwiązałem w ten sposób problem z temperaturą wody w akwarium latem.

Tryb życia wszystkich domowników jest taki, że praktycznie przez cały dzień nikt nie ma czasu na akwarium. Do pracy jadę z samego rana a wracam koło 16:30 - 17:30 :)

Ponieważ w tym samym pokoju co akwarium mam komputer - a lubię posiedzieć przy nim dłużej - mogę się delektować moją rafą przez cały wieczór. W oknach powiesiłem bardzo dobrze zaciemniające rolety co rozwiązało problem ze słońcem w ciągu dnia.

Stan taki trwa od ostatnich wakacji. Zamianę dnia z nocą robiłem stopniowo - trwało to już nie pamiętam ile - tydzień czy dwa. Zwierzaki na tym nie ucierpiały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kaziko jak faktycznie po wszystkich przesyłach i abonamentach płacisz tylko 0,19 zł za kWh to tylko pozazdrościć , ja przed ostatnią podwyżką dostałem rachunek to "na gotowo" kW kosztował jak pamiętam 0,47 zł , różnice groszowe wynikają ze stałych opłat , wiadomo im wiecej zużyjesz tym stawka zejdzie ułamki czy tam grosze w dół . "Goła" cena kWh faktycznie jest połowę niższa w reszcie kosztów ukrywaja premie prezesów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a moze mala pradnice na spadzie zamontowac? :-) zawsze kilka watow wroci za friko :-)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem juz okazję z Adamem o tym pogadać. Spójrzcie tez na okres za jaki jest ten rachunek. Były święta i nowy rok. Wszystko działało na okrągło, piekarnik, zmywarka, kucenka, pralka, żelazko itd. Do tego dzieciaki miały ferie świąteczne a to najbardziej energożerne zwierzaki jakie znam:) Naon stop 2 telewizory, dwa komputery, wszystkie możliwe odtwarzacze płyt, światła, ładowarki do baterii itp. To musi kosztować niestety, święta tak mają. Prawda że baniak kosztuje najwięcej, ale tak to już jest z tym hobby. Wydatki zbedne przeznaczane na zabawkę dla dużych chłopaków bolą najbardziej, zwłaszcza nasz drugi połówki:)

Ale pocieszcie się, ostatnio na szkoleniu dla certyfikantów energetycznych budynków facet stwierdził że podwyżki to dopiero się zaczną. W Niemczech czy Francji zakup nowej enetgooszczędnej lodówki zwraca się po 2-3 latach w rachunkach a u nas dopiero po 10. Takiego rzedu różnice w cenie energi u nas są. A jako UE musimy je stanowczo i zdecydowanie nadrabiać :)

Zakładajcie solary nadachy i napędzajcie tym baniaki

pozdro


na razie 50 l żeby nie wypaść z obiegu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie ? Jakie macie zuzycie prądu / rok w mieszkaniach u mnie ok 6000kWh


KOSTKA 68x68x60

2 x Jebao RW-8

obieg Jebao DCT- 6000

Whiteskim 150

Giesemann infiniti 150W + 4x 24W

skała 20 kg

sump 60x40x40 - 3 komory

suchy piasek - 10 kg

kore 5th

odpalone AD. 10.04.2015r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam jakies 8500 kWh


akwarium 150x50x50,

Sump 120x40x40

Oświetlenie : Aqua Medic 2x150W HQI + 2x54 T5

Cyrkulacja : Tunze

Obieg : Tunze 1073.040

Sterowanie : Profilux II

Reaktor wapnia : Deltec FP509

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez dostalem ost rachunek o jakies 70 zl wyzszy niz zwykle.zazwyczaj mam okolo 240 zl za 2 meisiace.w domu wszystko na prad.tak jak juz wczesniej ktos napisal okres swiateczny i to ze czlowiek mmial prawie 2 tyg wolnego i spedzal czas w domu -komp-tv itp itd a zazwyczaj w tym okresie byl w pracy.

od kilku dni wymienilem wiekszosc zarowek na energooszczedne.zostalo mi tylko 8 szt halogenow na korytarzu.nie moge dobrac zamiennnikow ktore by mi odpowiadaly barwa swiatla.mialem ledy ale swiatlo bylo takie ze wygladalem jak trup-blado zero kolorow.

takze za 2 miesiace bede mogl stwierdzic czy oplacalo sie wymieniac zarowki i w jakim stopniu spadl mi rachunek.

pozdro


od 17 wrzesnia 2009 akwarium zlikwidowane...ale kiedys wroce...:-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przyszlosc jest w power ledach mysle ze w tym roku pojawi sie cos taniego wtedy zjedziemy z rachunkami mocno w dol a swiatla bedziemy miec tyle samo lub wiecej.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.