Skocz do zawartości
karlos

Dolewka z RO

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam zamiar zrobić dolewke bezpośrednio z filtra RO. Ale pojawił się problem, gdzie zamontować elektrozawór.

Przed filtrem, na zasilaniu, czy za filtrem na wylocie RO ?

Dla samej istoty dolewki nie ma to wiekszego znaczenia, ale nie wiem jak takie rozwiazania mogą wpłynąć na żywotność samego filtra. Co polecacie ?

Pozdrawiam. Wojtek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie czuję się tu jakimś fachowcem, ale z tego co wiem, to zamknięcie zaworu za membraną powoduje, że woda dalej będzie przez filtr pobierana, z tym że zamiast pojawiać się na wyjściu z filtra poleci do ścieku.

Reasumując zamykając na wyjściu masz ciągle ciśnienie na membranie a więc filtr RO pracuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc ja mam takie cos na zasilaniu bo chodzi o cisnienie wody .Po co ma cisnienie cisnac na filtr ro i na di jak moze na zawór.


Baniak 450l.Sump 100,Blau Aquaristic Scuma IT 110 .Cyrk.2*15000 +2*2000,Oswietlenie 4*hqi 150w.2* 36 t8.Skała 65kg.Pudełko przelewowe stal nierdzewna.P.obieg 2500 l/g

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie! Tylko czy to dobre rozwiązanie ? Proponuje zmierzyć TDSem wode po np.godzinnej przerwie pracy RO, BĘDZIECIE PRZERAŻENI,a to wszystko będzie w akwa.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robi ale woda składowana w dolewce też nie jest pierwszej świeżości, szczególnie w przypadku gdy dla wygody gromadzimy zapas np. na tydzień.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem sobie też coś takiego założyć i powstał inny problem. Po założeniu elekrozaworu oczywiście przed RO po pierwszym załączeniu wszystko działało OK. Kiedy czujnik odłączył zasilanie w wodę następnym razem nie chciał się już załączyć. Kombinowałem na różne sposoby, jak zmniejszyłem trochę ciśnienie to raz działało a raz nie. Wiadomo że ciśnienie na membranę musi być wysokie więc jedno przeczyło drugiemu.

Sprzedawca twierdził że to elektrozawór jest wadliwy, chciał go wymienić. Ostatecznie skończyło się na pompce SP 3000 :D


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli wychodzi na to że zawór zamontuje przed filtrem.

Co do niezawodności elektrozaworu. Jest tego taki wybór ,że zawsze coś się dobierze.

Od zmywarki, pralki automatycznej itd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja mam sprawę rozwiązaną za pomocą specjalnego zaworu, który jest zamontowany na wężyku z czystą woda po wyjściu z ro do zaworka podłączony jest też wężyk odprowadzający do ścieku, w sumpie mam zawór pływakowy. Po zamknięciu zaworka pływakowego ciśnienie, które wytwarza się w wężyku z czystą woda wciska tłoczek, który jest w tym białym zaworku i zamyka odpływ wody do ścieku, wówczas cały filtr jest wyłączony. Ten patent mam założony od 5 miesięcy nigdy mnie nie zawiódł działa idealnie polecam. Dla większej jasności zdjęcie zaworka odcinającego578-dsc_0957.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jodla :

Witam, ja mam sprawę rozwiązaną za pomocą specjalnego zaworu, który jest zamontowany na wężyku z czystą woda po wyjściu z ro do zaworka podłączony jest też wężyk odprowadzający do ścieku, w sumpie mam zawór pływakowy. Po zamknięciu zaworka pływakowego ciśnienie, które wytwarza się w wężyku z czystą woda wciska tłoczek, który jest w tym białym zaworku i zamyka odpływ wody do ścieku, wówczas cały filtr jest wyłączony. Ten patent mam założony od 5 miesięcy nigdy mnie nie zawiódł działa idealnie polecam. Dla większej jasności zdjęcie zaworka odcinającego578-dsc_0957.jpg

To jest jedyne rozsądne rozwiązanie, nie znaczy to że inne nie będą działać , ale tylko to powinno sie stosować, jest niezawodne!!!


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
robi :

Panowie! Tylko czy to dobre rozwiązanie ? Proponuje zmierzyć TDSem wode po np.godzinnej przerwie pracy RO, BĘDZIECIE PRZERAŻENI,a to wszystko będzie w akwa.

Właśnie koledzy jak to jest ze woda w dolewce może stać a w wężykach nie, u mnie woda dolewa się bezpośrednio z ro do sumpa i wydaje mi się, że ta woda jest bardziej świeża niż taka, która stoi w dolewce przez kilka dni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanie czy montując elektro zawór na zasilaniu filtra reszta wody nie spłynie przez ściek i membrana będzie sucha, co chyba nie wpływa dobrze na jej żywotność? Oczywiście to tylko pytanie nie jestem żadnym fachowcem w tym temacie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po zamknięciu zasilania, woda z membrany nie spłynie, a przynajmniej nie powinna spłynąć bo układ dalej jest szczelny i woda w nim jest utrzymywana przez podciśnienie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałem odpowiedieć dla kolegi"jodla"który mówi cytuje "Właśnie koledzy jak to jest ze woda w dolewce może stać a w wężykach nie, u mnie woda dolewa się bezpośrednio z ro do sumpa i wydaje mi się, że ta woda jest bardziej świeża niż taka, która stoi w dolewce przez kilka dni "

właśnie Ci się wydaje,filtr RO po np. godzinnej przerwie potrzebuje ok 10 minut do podjęcia dobrej filtracji , na początku TDS na wylocie wzkazuje 20% tego co masz na wlocie do filtra , a to wszystko idzie dalej .Sprawdzałem mierzyłem zagłębiałem się w sprawy techniczne każdy filtr RO tak ma nawet te profesionalne po 1000-2000 euro za sztuke.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z zywica moze ona załatwi sprawe jak z ro woda jest zła i nigdzie nie pisze zeby wode spuszczac przez 10 minut


Baniak 450l.Sump 100,Blau Aquaristic Scuma IT 110 .Cyrk.2*15000 +2*2000,Oswietlenie 4*hqi 150w.2* 36 t8.Skała 65kg.Pudełko przelewowe stal nierdzewna.P.obieg 2500 l/g

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Czyli jeżeli dobrze rozumien all wypowiedzi.

Przedstawiony zawór na zdjęciu powoduje 2 rzeczy:

1. odcina wode z ro do naszego akwa lub sumpa

2. odcina przepływ wody przez układ firtracyjny do RO JEDNOCZEŚNIE NIE WYSUSZAJĄC GO co podnosi jego żywotność i nie zanieczyszcza wody na strcie pracy

Jeżeli powyższe się zgadz chetnie, naprawdę chetnie dowiem sie gdzie można dostać taki zawór.


startuje 130L minifloter tunze 6045 12kg skały kilka A. ocellaris x2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

30x30x40 czyli 36 l od 14 02 2009.8 cm LS, 4 kg LR,oświetlenie Led na Cree DIY, Koralia Nano, kaskada Aquaclear 200, odpieniacz DIY, grzałka 50W, sól Kent.

Koszt postawienia.... znikomy w porównaniu do obecnie planowanego zbiornika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
eskarino MOON KILLER :

Witam.

Czyli jeżeli dobrze rozumien all wypowiedzi.

Przedstawiony zawór na zdjęciu powoduje 2 rzeczy:

1. odcina wode z ro do naszego akwa lub sumpa

2. odcina przepływ wody przez układ firtracyjny do RO JEDNOCZEŚNIE NIE WYSUSZAJĄC GO co podnosi jego żywotność i nie zanieczyszcza wody na strcie pracy

Jeżeli powyższe się zgadz chetnie, naprawdę chetnie dowiem sie gdzie można dostać taki zawór.

1- Wodę do sumpa czy akwarium odcina akurat u mnie zawór pływakowy a zawór ze zdjęcia jest założony na wężyku, który doprowadza wodę do sumpa. Jeżeli zawór pływakowy zamknie się ciśnienie w wężyku powoduje odcięcie przepływu wody do kanalizacji i tym samym cały filtr przestaje pracować.

2- Koledzy wyprowadzili mnie z błędu, ponieważ jak napisał karlos nawet bez tego zaworka woda niewypłynie z membrany a robi, że tak czy inaczej filtr ro musi po godzinnej przerwie pracować, co najmniej 10 min żeby woda na wyjściu była dobrej, jakości

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawę dolewania wody bezpośrednio z ro do sumpa o dobrych parametrach można by w mniej lub bardziej skomplikowany sposób rozwiązać, a mianowicie w sumpie czujnik poziomu wody na wyjściu z ro dwa elektro zawory pierwszy po ro musiał by załączyć się na przykład 10 min i spuszczać wodę do kanalizacji po tych dziesięciu minutach powinien otworzyć się drugi elektrozawór, który wpuszcza wodę do sumpa a w tym samym czasie pierwszy powinien się wyłączyć oczywiście plus ten zaworek ze zdjęcia, który wyłączy całkowicie pracę filtra i sprawa pierwszych kilku czy kilkunastu litrów wody o słabych parametrach załatwiona. Wiem ze to trochę skomplikowane, ale dla osób takich jak ja, które nie mają miejsca i czasu na stawianie dodatkowego zbiornika na dolewkę jest niezłym rozwiązaniem. Już zaczynam myśleć nad czymś takim. Proszę o opinie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam. Nie mam zbyt dużego doświadczenia z filtrami RO dlatego dla jasności chciałbym zapytać czy przedstawione w tym dokumencie rozwiązania automatycznej dolewki dostarczają nam zanieczyszczonej wody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ktoś bardziej doświadczony musiał by się wypowiedzieć w tej kwestii, ja mam ten zaworek w innym miejscu niż na rysunku z tej instrukcji str.12 u mnie zaworek jest wpięty na wyjściu do kanalizacji i czystej wody do sumpa a na rysunku jest wpięty pomiędzy filtr węglowy a membranę Niewinem, jaka może być różnica początkowo wpiąłem go na zasilanie filtra i wyjście do sumpa niestety zaworek wydawał niesamowite dźwięki chyba przez to, że nie dawał rady wysokiemu ciśnieniu z wodociągu.

Jeżeli robi ma rację to tak jest, że woda po przerwie nie jest pierwszej, jakości a chyba się nie myli, bo już kilka razy spotkałem się z tym tematem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A może coś takiego to za 124,96 euro

http://www.poisson-or.com/PBSCCatalog.asp?CatID=119323

dochodzi do poziomu czujki i odcina dopływ przed RO


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2- Koledzy wyprowadzili mnie z błędu, ponieważ jak napisał karlos nawet bez tego zaworka woda niewypłynie z membrany a robi, że tak czy inaczej filtr ro musi po godzinnej przerwie pracować, co najmniej 10 min żeby woda na wyjściu była dobrej, jakości

Wiec jeżeli woda zostaje w ro po odcieciu zasilania, To ja narazie zostaje przy mojej metodzie.

Baniak 50l - spuszczanie wody do kanalizacji przez jakis czas a poten ro/di i do baniaka.

Ale tez zastanowie sie jak to zautomatyzowac - dla wygody.


startuje 130L minifloter tunze 6045 12kg skały kilka A. ocellaris x2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Automatyzacja nie jest specjalnie skomplikowana, jakiś programowalny przekaźnik załatwia temat, tylko kwestia elektrozaworów, muszą być już za filtrem RO więc gdy zastosujemy ogólnodostępne mosiężne lub stalowe czy nie spowodujemy wtórnego zanieczyszczenia wody przez kontakt z metalami? Są w katalogu +GF+ zawory PVC-U trójdrożne, najmniejszy do rur 16mm z możliwością podłączenia automatyki ale obawiam się, że koszt jest dość wysoki. Może któryś z kolegów trafił gdzieś na elektrozawór z PVC w rozsądnej cenie? Ewentualnie elektrozawory ze sprzętu AGD, są bardzo tanie ale gabaryty i średnice przyłączy są dość duże no i z reguły nie nadają się do pracy ciągłej, szybko się przegrzewają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz rację hageri z zaworami jest duży problem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.