Skocz do zawartości
Kośmid

Nawet w koszmarach- glony- przegrywam batalie

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie.

Wątek napewno poruszany sporo razy, moje akwa ma już... ze dwa lata i znów ma problemu z glonami dokładnie zielonymi porastające szyby zbiornika :D skały nie ruszają, na żwirku niekiedy się pojawiają brązowych troche ale na krótko :D

Wyczyyszcze żyletką i po dwóch dniach na nowo zaczyna się robić zielonkawo i zielono. Pokolce mają radoche ze ślimakami, wzorki zostawiają ciekawe po sobie ale siedziąc na łożku i podziwiając rafke nie umie rozróznić Hepatusa od Flavenscens :D.

Dodałem kiedyś BioDigest i jakby zauważyłem postęp, pare dni dłużej się szyba zieleniała, potem nie mogłem go dostać i dopiero dzisiaj znów dałem ampułkę BioDigestu :D Zaraz zrobie testy wody od pH do żelaza, tlenu...

czy może mieć na to wpływ nawet że mam bioballe a nie żywa skałe w sumpie ?! węgiel aktywny ?! dzisiaj nie dałem juz ale tak miałem zawsze trzy płaskie łyżeczki wegla firmy Resun ( taniocha ). Za kilka dni wymienie źródła światła, nowe HQI, T5 bo już rok świecą :D

prosze o odpowiedz i strategie...


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

e e znaczy nie mam :D

testy zrobione, nie podoba mi sie pH bo 7 tylko. No3 wysokie ale NO@ i NH zero. Tlen 5mg/l. PO i Cu zero, Wapń OK, Magnezu troche mało...

chciałbym refugium ale nie mam jak zrobić tego, brak miejsca na lampe i jeszcze dodatkowo Watty, rodzice by mnie eksmitowali.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie masz wysokie fosoforany. Przejdz na zeovit ja nie mam grama glonow przy zeovicie.


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Piotr1 :

Pewnie masz wysokie fosoforany. Przejdz na zeovit ja nie mam grama glonow przy zeovicie.

Ja też mam filtrację opartą na Zeovicie ale nie uważam aby było to "lekarstwo na wszelkie zło". To nie jest prosty system i trzeba być tego świadomym.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czes Kosiara!

To pH 7- to raczej blad w odczycie ?

Napewno poprawisz sytuacje gdy pozbedziesz sie biokulek i wstawisz tam kawalek skaly, tym bardziej, ze NO3 jest "wysokie".

Moglbys tez zwiekszyc cyrkulacje, bo jedna Koralia na to akwarium to troche za oszczednie.

Moze podloze sie juz zapchalo przy tak slabej cyrkulacji?

Mierzysz jakies komiczne parametry a warto by bylo wiedziec ile jest NO3, PO4, kH, Mg, Ca i rowniez pH:D

Jak wyglada filtracja? Kulki i odpieniacz czy cos jeszcze (poza weglem)?

Chyba nic nie dodajesz do wody (amino itp:) poza podmianami? Robisz podmiany?

Chcesz wstawic zdjecie?:D

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc

W filtrze mam biokulki Aqua Medic 20litrów, Midiflotor i kawałek gąbki :D no i ten węgiel, grzałke :D

Cyrkulacja, faktycznie może za słaba... Koralie 3 zamienie na dwie Dwójki Koralie czy dodać jeszcze jedną trójke?!

Podłoże, jest to żwirek 2-5mm, z góry od czasu do czasu odmulam go.

Stani- przecież dokładnie te zmieżyłem parametry co podałeś. Może testy są po gwarancji :D

pH-7

KH- 4

NH3/NH4- 0

NO2- < 0,3mg/l

NO3- :D( powyżej, aż przez gardło mi to nie przechodzi...

Tlen- 5mg/l

PO4 czyli fosforany- 0

Cu miedź- 0

Ca- 600

Mg- 1000

Planuje zmiane wkładu do filtra, na dno ułoże troche grubego żwiru, wręcz odłamków, na to żywą skałe, troche luźnej mam w akwarium, reszte dokupie, odgazowana może być ?! cena niższa :D a nad skałe ułoże troche kulek, tak żeby lustro wody było przykryte.

Robie podmiany, staram sie robić 10litrów na tydzień z solą Aqua Medic. Do wody dodaje KentMarine Reef Starter czyli z buteleczek Ca,Mg,Sr,I etc...


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podbij koniecznie Mg do poziomu 1350 bo przy tym co masz to nigdy nie utrzymasz KH i pH ma prawidlowym poziomie.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki biokulkom, gąbce i żwirowi na dnie masz baaardzo wydajna fabrykę NO3 :D Wywal kulki, gąbkę i w miarę mozliwości odmulaj dno lub najlepiej wymień ten gruby żwir na piasek, do tego regularne podmiany raz na tydzień około 10% wody i za jakiś czas powinno być lepiej. Regularne dodawanie bakterii polepszyłoby sytuację, kiepskiej jakości węgiel - nie.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Peniek wie co mowi.

Troszke sie to wszystko rozjechalo.

Jakie parametry powinienes miec, to sam wiesz. Dolewaj tylko to, co jest niezbedne do utrzymania parametrow. Te 10% podmiany wody napewno pomoga, ale bez dodawania Sr i czegos tam ("etc"), czym karmisz glony.

Moze poczytaj o Ballingu ?

Osobiscie wolalbym miec troche drobnego, zywego piachu na dnie niz grubszy zwirek.

Dodalbym pompe, nie Koralie 3 tylko jeszcze silniejsza i robiaca lepsze zamieszanie - Nano 6045.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te "etc" to jest wszystko co w butelce już pisze co jest napisane na butelce:

Reef Starter Kit firmy KentMarine

buetlka numer 1- Jod

buetlka numer 2

Molybden

Potas

Stront

buetlka 3

wapń

używałem jeszcze KentMarine Essential Elements

to samo w nim co wyzej plus żelazo, magnez.

Tak jak mówisz zamienie Koralie 3 na coś pożadnego, chciałbym dać więcej pompek ale akwarium jest wąskie i bardzo to estetyke niszcz.

Węgiel wywalony, wogole nie dawać go ?! żwirek hmmm, ciężko będzie ale spróbuje wymienić ile się będzie dało.

czyli jak żwirek koralowy zły w akwarium to do sumpa też go nie dam, jedynie cienki styropian żeby skała szkła nie porysowała.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Gdybys odsysal ten zwirek to sie nie spiesz (nie wszystko za jednym razem). Zostaw sobie na to ze 2 miesiace czasu.

W to miejsce zywy piach by nie zaszkodzil. Dobry tez bylby DSB w komorze po kulkach.

Jesli chodzi o cyrkulacje, to raczej chodzilo mi o dolozenie jeszcze drugiej, silniejszej pompy (i inaczej dmuchajacej) niz Koralia 3, a nie jej wymienienie na troche silniejsza.

Wegiel po kilku dniach dziala tak samo jak kulki - osiada tam brud, bakterie i zaczynamy produkcje NO3. Poza tym, w tym systemie nie jest to potrzebne. Wystarczy raz w miesiacu, garsc wegla, na 3 dni. To juz "wybieli" wode.

Jeszcze raz o dodawaniu czegokolwiek poza plynami podtrzymujacymi Ca,Mg i kH : 10% podmiany wody wystarczaja w zupelnosci (moze jeszcze codziennie kropelka jodu - ale nie w dniu podmianki). W tej rozrobionej soli do podmianki jest tyle elementow sladowych, ze extra super- hiper plyny tylko psuja zabawe - zbytnio uzyzniaja wode. Co innego, gdybys mial same wielkie i szybko rosnace SPS-y, choc przy 10% podmianach chyba tez nie bylyby potrzebne.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani dziękuje za pomoc :D

DSB czyli ? Troche wypadłem z obiegu nazewnictwa itd.

Chętnie bym dołożył nawet dwie Nanostream 6045 ale lekko mówiąc porfel nie chce ze mną gadać a po drugie dwie pompki brzydko by wyglądały hehe...

czyli kulek zero, wywale je :D ( allegro :D )

Powiedz, powiedzcie co dodawać żeby parametry były dobre :D płynym proszki czy jakie ?! Firma ?!

Do filtra dam skałe żywą, troche z akwarium reszte dokupie :D może być odgazowana ?! lepiej duże kawałki czy rozłupac ?


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisales, ze jestes przemytnikiem z Karaibow, to chyba dwie pompki nie beda dla Ciebie problemem.:D

Dlatego dwie, poniewaz mozesz zegarami ustawiac rozne czasy wlaczania i zrobic cyrkulacje z roznych kierunkow. To pomoze pozamiatac i chyba w 90-cio cm akwarium nie byloby jakas nowoscia.:D

DSB to przynajmniej 8 cm drobnego piachu, w ktorym, jak w zywej skale, powstana beztlenowe warunki i w koncu ten nieszczesny nitrat bedzie zmniejszany. Gdybys jednak dawal skale, to lepiej dwa wieksze kawaly niz 20 drobnych. Odgazowana jest najlepsza!

Jesli chodzi o wyprowadzenie parametrow na prosta to jeszcze raz polecam poczytanie o Ballingu. Kupujesz proszki (wystarcza na Ca, Mg i kH), rozrabiasz i dodajesz codziennie jakas dawke, jednoczesnie testujac wode. Przy tych 10% podmianach i braku SPS-ow to beda male porcje i proszku wystarczy na dlugo.Jest to tanszy sposob niz gotowce, przynajmniej do czasu zakupu automatycznych dozownikow :D

Zaczalbym od powolnego podniesienia Mg, ktorego powinno byc ok. 3,25 x wiecej niz Ca (tylko jeszcze nie teraz, bo Twoje Ca jest zbyt wysokie). Gdy Mg bedzie o.k. (powiedzmy 1300-1350) to sprawdz kH i ustabilizuj ok.7. Zaplanuj na te operacje ladnych pare tygodni.

Mam nadzieje, ze odpieniacz dobrze odpienia. Poniewaz to malo prawdopodobne, ze PO4 jest "0" to dodawalbym codziennie 1 ml gorzaly z barku taty.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kosiara, a jakiej soli używasz? w poprzednim zbiorniku miałam lekkie problemy z parametrami. ale po przejściu na preis'a wszytkie parametry ładnie się wyprostowały :D nic do wody nie dolewam, wystarczają jedynie podmiany. i mi to odpowiada, bo im mniej dodatkowo ingeruję w parametry, to tym lepiej. to po pierwsze. a po drugie, nie wiem czy to już moja schiza dot. dolewania dodatkowych preparatów, czy przypadek. w początkowym okresie nabyłam i stosowałam zestaw JBL TraceMarin 1,2,3 + JBL MagnesiuMarin. bo chciałam aby mi nieczego nie zabrakło :D w zbiorniku. i faktycznie miała wszystko, włącznie z wysypem glonów. po odstawieniu wszystkich dodatków sytuacja wróciła do normy.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używam soli Aqua Medic Reefsalt, Troche zawilgotniała, może to mieć ulejmny wpływ ? zbiła się w bryłki nieduże.

Dalej pytanie Stani, pare kawałków z akwa dam do sumpa OK, ale to bedzie za mało, dokupie jeszcze LR OK, ale jakby było nadal za mało to mogę dać tuf wapienny drążony czy coś takiego ?! Finansowo mnie to zje a drugiej nerki nie oddam :D


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kosiara :

Używam soli Aqua Medic Reefsalt, Troche zawilgotniała, może to mieć ulejmny wpływ ? zbiła się w bryłki nieduże.

....

ja tej soli nie miałam, więc mogę jedynie powielić opinie wcześniej przeczytane. a one nie były zbyt pozytywne na temt tej soli. może inaczej, moja pierwsza sól to była HW (przynajmniej, jako taką ją kupiłam), ca 360, kh 5 do 6 mg już nie pamiętam. jedyne co wtedy zmieniłam to sól, parametry wróciły do normy (książkowej wprost :D) i akwarium zaczło ładnie wyglądać. dodam, że w tamtym zbiorniku miałam 4cm warstwę grubego grysu koralowego.


130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

SPRZEDAM:

-akwarium 100x70x55, sump, stelaż, hydraulikę;

-lampa DIY 2x150W HQI + żarniki Reeflux;

-lampa DIY 8x T5 39W

-OR 3500

LINK DO TARGOWISKA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na temat tufu slyszalem tak rozne opinie, ze wolalbym powoli, ale filtracje oprzec na zywej, odgazowanej skale.

Moze wcale nie bedziesz musial dokupywac skaly, tylko wystarczy wyczyscic filtr z kulek i gabek, ustawic odpienianie na mokra piane i dodawac 1 ml wodki dziennie.

Czy moze tak byc, ze masz nieco przerybiony zbiornik?:D

Lepiej nie odpisuj, bo bedzie lincz.:D

Moze inaczej:D Czy karmisz pokarmami mrozonymi? Czy je pluczesz i ile takich "kostek czekolady" wrzucasz codziennie?

Mysle, ze w Twoim zbiorniku moze byc kilka naraz przyczyn narastania NO3 i PO4.

- przerybienie

- kulki i gabka w filtrze

- brud w podlozu

- zbyt zyzna woda

- troche kiepskawe parametry wody

Tylko nie ruszaj wszystkiego naraz. Nie oprozniaj filtra za jednym razem, nie odsysaj zwiru wiecej niz 1/4 co 2 - 3 tygodnie.

Policz ryby i nie dolewaj niepotrzebnych elementow "A,B,C,D,E,..." (to od razu):D

Powoli do sukcesu :D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, jeszcze zmiana soli :D ciekawe co z ta zrobie :D

Ja mam w akwa 20kg grysu koralowego, jakieś 6cm...


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyczysc z syfu i lej wódke, do tego cykliczne podmiany wody i powinno być ok :D

wapń i magnez tak jak inni radzą ballingiem, a reszte odstaw na jakiś czas i obserwuj.

dno z grysem to bomba zegarowa.


Pozdrawiam

Marcin

===============================================

190L, 6x24W T5, 150W HQI, dużo pomp i innych dupereli

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szybko postaram się ją choć troche rozbroić, to jak to sie nie sprawdza to po co to sprzedawają ?!

Ile tej wódki dawać i co to da, musze mieć dobre wytłumaczenie, że chce kupić flaszke :D Ile procent ma mieć ?


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kosiara,

"Szybko postaram się ją choć troche rozbroić"

wlasnie nie szybko, tylko spokojnie. Juz sprzedajesz wyczyszczone kulki mimo, ze miales je powoli wyciagac. To wszystko moze miec znaczenie. One przerabialy NO2 na NO3 a teraz nie wiesz, co sie bedzie dzialo z NO2. Jak wzrosnie, to wszystko posprzatasz i zaczniesz od nowa. Moze jeszcze raz: powolutku!!!!!!

" jak to sie nie sprawdza to po co to sprzedawają " - sprzedawaja na tej samej zasadzie, na jakiej Ty wyprzedywujesz. Podobno chodzi o kase.:D

Jak masz 17 lat to nam nie wciskaj ze nie wiesz, ile wodka ma procent.

My tez nie wiemy :D Pytaj sie, kogo chcesz!:D


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No troche źle się wyraziłem, one nadal tam są w sumpie, przed wysyłką komus je wyczyszcze i wyśle :D

OK, powoli, Langsam aber sicher :D

W sumie racja, dzisiejsze czasy to tylko kasa.

dalej...

No rybek jest kilka :

kostka albo dwie, czyszcze je długo, zostawają tylko duże kawałki które zjedzą od razu rybki :D

No podłoże jest fuuujjj, systematycznie będę wymieniał żwirek na piasek ale całego nie dam rady.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha, mam Midiflotor, może inne odpieniacz ?!


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak parametry wroca do normy to przy 1-2 kostkach mrozonek, Midiflotor powinien wystarczyc, choc szalu nie ma.

"systematycznie będę wymieniał żwirek na piasek ale całego nie dam rady" - jak to rozumiec?

Myslalem, zebys co miesiac wywalal 1/4 zwiru, a gdy dno bedzie czyste to wsypal 9 kg zywego piachu. To by bylo jedno z wazniejszych ulepszen.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśie tak jak powiedziałeś, o taka systematyke mi chodzi.

Kurcze, a nie moge tak ze wyciagne 1/4żwirku i na jego miejsce dam piasek ?! moze mu sie zacząć skała osuwać :D skałe mam na żwirku :D(

Ide do monopolowego po setke, jak długo mam rozpijać rybki ?! hehe, powiedz co ma dać dodawanie tego płynu sylwestrowo-urodzinowo-imprezowego ?!


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.