Skocz do zawartości
apofis

Balling jeszcze raz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zakupiłem proszki do ballinga na Ca poszło jak spłatka , Ale Mg to trochę problem.

Mam MgCl26h2O i MgSO4 x 7H2O i jak z tego zrobić płyn na Mg? Nie wiem czy dobrze kupiłem wcześniej się tym proszkom nie przyglądałem tylko dozowałem Ca.

proszę o pomoc?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z tego co bolesławski podaje to roztwór robimy z 147g CaCl2 x2H2O i 34g MgCl26h2O i czy to rozrobić w 2 litrach wody?

A czy mogę wykorzystać MgSO4 x 7H2O ?Sam nie wiem jak ja to kupiłem co mnie pokusiło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
apofis :

z tego co bolesławski podaje to roztwór robimy z 147g CaCl2 x2H2O i 34g MgCl26h2O i czy to rozrobić w 2 litrach wody?

A czy mogę wykorzystać MgSO4 x 7H2O ?Sam nie wiem jak ja to kupiłem co mnie pokusiło.

MgSO4 + CaCl2 --> MgCl2 + CaSO4

Jeżeli wymieszasz siarczas magnezu z clorkiem wapnia, to otrzymasz gips, ale niech mnie ktoś poprawi, kto jest bardziej chemicznie dokształcony.

Imho dlatego L. Bolesławski pisze, że do wapniowego płynu CaCl2 daje tylko MgCl2, a jak ktoś chce oddzielny płyn magnezowy, to MgCl2+MgSO4.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie ale w jakich proporcjach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
apofis :

no właśnie ale w jakich proporcjach?

Za L. Bolesławskim:

W 700 ml wody rozpuscić 380g MgCl2x6H2O + 48g MgSo4x7H2O, a następnie uzupełnić wodą do objętości jednego litra.

Dozowanie mozesz sprawdzić w kalkulatorze L.Bolesławskiego na jego stronie o tej metodzie (na dole strony link do tabeli kalkulacyjnej....)

http://www.aquarium.boleslawski.de/Metoda_Ballinga/Kalkulator_Ca_Mg.xls

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teraz dopiero dojrzałem że na dole jest kalkulator faktycznie, dzięki!!:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.