Skocz do zawartości
JODLA

Wymiana piachu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pytanie czy któryś z kolegów całkowicie wymieniał piasek w dojrzałym zbiorniku, jakie mogą być skutki takiej operacji czy w ogóle ryzykować, w zasadzie chodzi mi oto, że nie mogę utrzymać piachu w czystości odmulanie nie pomagało, ciągle pojawiały się jakieś glony na nim, więc odsysałem górną warstwę żeby było czysto aż została mi warstwa około 0.5 cm, którą chce całkowicie wyrzucić i wsypać nowy bardzo drobny piasek. Na szczęście glony pojawiają się tylko na piasku skała jest czysta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odsysanie piasku to walka ze skutkami a nie z przyczyną.

Muszą być jakieś przyczyny fego,że cały czas walczysz a glonami.Napisz coś więcej o zbiorniku,kiedy został zalany,czym karmisz,co lejesz itp.

pozdrawiam Marek


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zbiornik ma 5 miesięcy, karmie mrożonkami to znaczy jedna kostka dziennie, dolewam magnez grotech, ABC grotech po 5ml tygodniowo, kent tech CB 10ml tygodniowo, cyrkulacja dwie pompy jvp po 5tyś l, ro +di. Zdjęcia zbiornika można zobaczyć www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=19827

Wydaje mi się, że problem jest trochę z cyrkulacją, ponieważ glony pojawiają się tylko dosłownie centralnie na środku piachu po bokach gdzie cyrkulacja jest silniejsza piach jest czysty, te problemy wynikają z tego, że zbiornik to kwadrat 70 na 70 i nie tak łatwo ustawić pompy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te glony to nie jakaś plaga, to dosłownie cieniutka warstwa, nawet nie warstwa tylko jakby ziarenka robiły się zielone, co psuje cały efekt po prostu piach powinien być bialutki a umnie nie jest po kilku dniach ten sam nalot

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do czasu zniknięcia glonów,zrezygnowałbym z lania ABC i ograniczył do minimum karmienie.Pompy powinny być tak ustawione,by ziarenka piasku lekko sie przemieszczały.Wydaje mi się ,ze wymiana piasku nic nie zmieni i po kilku dniach glony znów go pokryją.Ustaw też odpieniacz na mokrą pianę.


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ja to rozumiem, że muszę usunąć skutki, ale moje pytanie było w trochę innym sensie, więc poprawiam pytanie, jeżeli usunę skutki pojawiania się glonów na piachu to czy mogę go uzupełnić, ponieważ mam w tej chwili bardzo mało, czy to nie zaszkodzi, czy parametry się nie rozjadą i tak dalej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko:)możesz go uzupełnić.Najlepiej wsyp piasek przez rurkę,zadyma będzie mniejsza:)


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jodla :

Tak ja to rozumiem, że muszę usunąć skutki, ale moje pytanie było w trochę innym sensie, więc poprawiam pytanie, jeżeli usunę skutki pojawiania się glonów na piachu to czy mogę go uzupełnić, ponieważ mam w tej chwili bardzo mało, czy to nie zaszkodzi, czy parametry się nie rozjadą i tak dalej.

Witaj

Weź pod uwagę to, że nowy piach może dojrzewać i pokrywać się jakimś nowym paskudztwem.

Jeżeli tak jak piszesz, nie jest to wielka plaga na razie, to może przemyślisz rady bigwalkera i zaczekasz jeszcze chwilę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W 1-szym zbiorniku miałem piach Carib-Sea, cyrkulacja szła przy piachu i ciągle miewałem problemy z glonami. Przy przeprowadzce do nowego akwa wziąłem tylko skałę ze starego a piach wymieniłem na Natures Ocean. Cyrkulację mam teraz tylko w górnych partiach akwa, przy dnie woda powoli się porusza i piach jest biały nawet w samych rogach gdzie nic go nie przekopuje i woda ledwo co krąży. Jedyne osady jakie się na nim pojawiają to w miejscach gdzie opadają i zbierają się resztki pokarmu ale tam też najchętniej żerują kopacze wszelkiej maści :D Do kopania oprócz rozgwiazdy polecam Strombusy ale nie te małe, które u mnie przynajmniej większość czasu siedzą na skałach tylko te duże z trąbą w paski :D ...orają piach jak czołgi :)

Podsumowując, moim zdaniem:

- piach piachowi nie równy a numer 1 to Nature`s Ocean

- cyrkulacja to nie powód wzrostu glonów ona poprostu determinuje gdzie się bedą pojawiać jak mają po temu warunki


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jodla :

Witam, mam pytanie czy któryś z kolegów całkowicie wymieniał piasek w dojrzałym zbiorniku, jakie mogą być skutki takiej operacji czy w ogóle ryzykować, w zasadzie chodzi mi oto, że nie mogę utrzymać piachu w czystości odmulanie nie pomagało, ciągle pojawiały się jakieś glony na nim, więc odsysałem górną warstwę żeby było czysto aż została mi warstwa około 0.5 cm, którą chce całkowicie wyrzucić i wsypać nowy bardzo drobny piasek. Na szczęście glony pojawiają się tylko na piasku skała jest czysta.

Mozesz wywolac taką bombe eko ,ze nie bedziesz wiedzial o co chodzi .Pisałem juz kiedyś własnie na forum o moim przypadku..Uwolnisz caly syf do wody ,tak za pstryknieciem palca ...Ekipa czyszcąca ..rozgwiady ,babki slimaki ..to powinno dac jakis pozytyw .Z drugiej strony wymienialem grubsze podloże ,czy takie o,5 cm bedzie mniej niebezpieczne tak do konca nie wiem ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie, właśnie teraz mam Carib-Sea

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu odsysałen DSB(w trzech etapach)i cała operacja zakończyła się powodzeniem:)


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wcześniej pisałem umnie zostało niewiele praktycznie prześwituje dno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję że nic nie nawyrabiam!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.