Skocz do zawartości
diavlar

reaktor,mikser czy oba razem

Rekomendowane odpowiedzi

wlasnie rozkminiam sprawe calcium w akwa ktore zamierza uruchomic,

125x60x50 375 ltr jest to moj pierwszy zbiornik czy mam zastosowac sam kalkwasser

mixer czy lepszym rozwiazaniem bedzie reaktor, bardzo prosze o rade jaki

budzetowy sprzet byscie radzili


125x60x50,375ltr, 1x250 hqi 2x24 T5 actinic,Turboflotor Multi SL, reszta w budowie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO na początek wystarczą same podmiany wody. Masz trochę czasu na przemyślenie sprawy. Teraz leję ballinga ale wcześniej używałem miksera. Całkiem nieźle się spisywał a po jego odłączeniu nie nawiedziła mnie żadna plaga więc z mojego punktu widzenia mikser byłby lepszy bo prostszy w obsłudze niż reaktor. Później będzie konieczne uzupełnianie Mg.

Prawdopodobnie i tak będziesz prędzej czy później kombinował z innymi sposobami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
diavlar :

wlasnie rozkminiam sprawe calcium w akwa ktore zamierza uruchomic,

125x60x50 375 ltr jest to moj pierwszy zbiornik czy mam zastosowac sam kalkwasser

mixer czy lepszym rozwiazaniem bedzie reaktor, bardzo prosze o rade jaki

budzetowy sprzet byscie radzili

Nie polecam rozwiązań budżetowych jeśli chodzi o reaktor bo można przeżyć niezły koszmar:)

Wszystko zależy od obsady zbiornika. Jeśli skupimy się na koralach miękkich to regularne podmiany wody powinny wystarczyć lecz jeśli myślimy o "lasie Acropor" to trzeba kontrolować i utrzymywać na odpowiednim poziomie Ca, kH i Mg.

Samym mikserem podniesiesz trochę Ca więc i tak trzeba się zastanowić nad kH i Mg - tak więc odradzam samotną pracę miksera. Pozostaje Balling, reaktor lub mikser+reaktor. Stosowałem wszystkie metody i spróbuję w miarę jasno napisać o zaletach i wadach poszczególnych rozwiązań - jakie ja zauważyłem.

1. Balling.

Metoda w ciągu ostatnich 2 lat zrobiła wręcz karierę u nas w Polsce :) Ogólnie w Europie jest często stosowana, za oceanem sporadycznie. Najpopularniejszą odmianą jest prosta metoda Ca+kH+Mg+sól bez NaCl(bez dodatkowych pierwiastków)

Zalety:

Można dość precyzyjnie ustawić i utrzymywać parametry (Ca, kh i Mg). Sprzętowo chyba najtaniej wychodzi bo w sumie do zautomatyzowania potrzebujemy pompy dozującej (najlepiej 4-kanałowej) i jakiś baniaków na roztwory.

Wady:

Samo podnoszenie parametrów już nie jest takie tanie :) tym bardziej jeśli skupimy się na firmowych preparatach w niewielkich opakowaniach. Duże worki (np. 50kg) w hurtowniach chemicznych wychodzą dużo taniej ale i tak jest drożej niż koszty korzystania z reaktora - no ale o tym napiszę później.

Konieczność systematycznej kontroli poziomu płynów i w razie czego natychmiastowe ich rozrabianie. Ma to szczególne znaczenie przy dużych zbiornikach z "lasem SPSów" bo spadki dzienne parametrów przy braku dozowania są ogromne.

2. Reaktor.

Tu sprawa jest bardziej skoplikowana i kosztowniejsza sprzętowo. Potrzebujemy butli CO2, precyzyjnego reduktora, komputera pH i jak najlepszej konstrukcji samego reaktora.

Zalety:

Nie występuje konieczność natychmiastowej reakcji na brak czegokolwiek :) Oczywiście CO2 w butli może się skończyć ale wystarczy mieć drugą zapasową, nawet najmniejszą aby nie było potrzeby latać na wariata i szukać "gazów technicznych". Koszty podnoszenia parametrów są chyba najniższe z możliwych.

Wady:

Regulacja nie jest najłatwiejsza ale oczywiście przy odrobinie wprawy nie ma z tym problemu. Koszty zakupu sprzętu są dosyć znaczne i najgorsze jest to, że reduktor i sam reaktor powinny być jak najlepszej jakości (konstrukcji) inaczej zabawa z reaktorem nie ma sensu bo tandetny reaktor to największy koszmar dla każdego akwarysty.

Dostarczamy CO2 do wody w akwarium co powoduje obniżanie pH w zbiorniku. Można to zminimalizować stosując dodatkowe komory za reaktorem, podwyższające pH odcieku (z wkładem wapniowym lub z napowietrzeniem).

3. Rektor+mikser.

Metoda jeszcze 3 lata temu u nas w kraju używana w 90-95% zbiorników, które wymagały uzupełniania Ca, Mg i kH. W Stanach po dziś dzień najpopularniejsza metoda. W punkcie 2 opisałem reaktor więc teraz tylko o mikserze:

Zalety:

Jak wiadomo w nocy w naszych akwariach występuje spadek pH i mikser ładnie może te spadki nam niwelować - jeśli oczywiście zorganizujemy jego pracę w godzinach nocnych.

Wady:

Sprzyja wytrącaniu się fosforanów np. na skale, piachu.

To tak ogólnie chyba najważniejsze zagadnienia... chyba :) bo środek nocy jest i mogłem o czymś zapomnieć :)


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda sprawa ze stabilnością ? Pompy to wiadomo (wezne by miały co pompować). W mixerze trzeba dosypywac wodorotlenek. A czy czy reaktor nie wymaga ciągłej kontroli? Dużo jest w nim mechanicznych regulatorów, które mogą wymagać ciągłej kontroli ? Nie zapychaja sie wraz ze zbiegiem czasu ?

Pozdrawiam


130x64x60, ReefOctopus RO-PS3000Int, 2x150, 4x54, BP, OR3500, 21000 l/h, SPS, LPS, Zoa, Tubi.

czerwiec 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reaktor potrafi doprowadzić właściciela do łez wściekłości. Jeśli nie jest to naprawdę dobra konstrukcja to lista problemów może być bardzo długa. Tym bardziej, że na pracę samego reaktora mają wpływ również pozostałe elementy - reduktor, elektrozawór itp.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panowie dziekuje bardzo za wasz czas ktory mi poswieciliscie

mam teraz sporo do przemyslenia

pozdrawiam


125x60x50,375ltr, 1x250 hqi 2x24 T5 actinic,Turboflotor Multi SL, reszta w budowie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tomasz Kurek :

A jak wygląda sprawa ze stabilnością ? Pompy to wiadomo (wezne by miały co pompować). W mixerze trzeba dosypywac wodorotlenek. A czy czy reaktor nie wymaga ciągłej kontroli? Dużo jest w nim mechanicznych regulatorów, które mogą wymagać ciągłej kontroli ? Nie zapychaja sie wraz ze zbiegiem czasu ?

Pozdrawiam

Pompy co jakiś czas trzeba przestawiać choćby z powodu wzrostu naszych podopiecznych, a co za tym idzie zwiększającej się konsumpcji.

W reaktorze oprócz czynnika wzrostowego korali dochodzi kwestia rozpuszczania się wkładu i teoretycznie wymaga on większej kontroli z ew. dosypywaniem co jakiś czas tego wkładu lub wymianą całości - ale tylko teoretycznie. W praktyce ilość testów i korekty w obu przypadkach są mniej więcej jednakowe. Jeśli "zakumamy" wszystkie zagadnienia związane z regulacją reaktora nie będzie z nim problemów. W moim dosypanie wkładu z odpowietrzeniem reaktora trwa jakieś 10 minut, a zabieg taki robimy raz na 3-8 tygodni w zależności od reaktora.

Zapychać się może zaworek doprowadzający wodę do reaktora. Po prostu trzeba zadbać aby woda dochodząca do reaktora była jak najczystrza.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.