Skocz do zawartości
robi

Prosty pomiar przepływu powietrza.

Rekomendowane odpowiedzi

Przy pracy odpieniacza ciągle mówimy o ilości zasysanego powietrza ale ile nasze odpieniacze go pobierają to mało kto o tym wie bo nie każdy dysponuje przepływomierzem .Tak myśle nad tym i zastanawim sie czy nie dało by sie przeliczyć zasysanej wody wężykiem (od powietrza) na ilość zasysanego powietrza? Zrobiłem małe doświadczenie a mianowicie sprawdziłem że mój odpieniacz przez wężyk powietrza wsysa 1 litr wody w 15 sekund czyli 4 litry na minute i 240 litry na godzine a czy można to by było przeliczyć na powietrze? Może ktoś kto mierzył przepływ powietrza mógł by zmierzyć ilość wody jaką zasysa pompa wężykiem powietrznym i wtedy znana była by różnica. Ale czy była by ona taka sama w różnych pompach z różnymi zwężkami?


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli skrócisz wężyk albo go wydłużysz to na pewno ilość zasysanej wody się zmieni tak samo będzie jak woda będzie pobierana z różnych wysokości wiec to chyba raczej kiepski pomysł z takim przeliczaniem.


900 l w obiegu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc moze worek jakis 50 litrowy nadmuchaj przez wezyk i potem zmierz czas wyssanego powietrza tylko zeby wezyk miał dułgosc fabryczna co odpieniacz,Moze wtedy to jakos przeliczysz.;]


Baniak 450l.Sump 100,Blau Aquaristic Scuma IT 110 .Cyrk.2*15000 +2*2000,Oswietlenie 4*hqi 150w.2* 36 t8.Skała 65kg.Pudełko przelewowe stal nierdzewna.P.obieg 2500 l/g

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to będzie miarodajne sprawdzając przepływ wody i porównując do powietrza. Woda tworzy jakiś opór przepływając i to chyba większy niż powietrze. Może się mylę ale to niech jakiś fizyk/chemik się wypowie.


30x30x40 czyli 36 l od 14 02 2009.8 cm LS, 4 kg LR,oświetlenie Led na Cree DIY, Koralia Nano, kaskada Aquaclear 200, odpieniacz DIY, grzałka 50W, sól Kent.

Koszt postawienia.... znikomy w porównaniu do obecnie planowanego zbiornika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ewentualnie np na allegro mozna dosc tanio kupic rotametry (np do spawania) o przepustowosci 25 l/min do gazow, co powinno wystarczyc do odpieniaczy.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twoje doświadczenie z wodą nie jest miarodajne bo przy mieszance wody z powietrzem pompa ma słabszą siłę ssącą niż przy samej wodzie. Z tego co pamiętam turboflotor multi zasysa poniżej 200l/h powietrza .

przy tym rotametrze 25 l/min on nawet nie drgnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że najbardziej miarodajne byłoby zmierzyć czas w jakim powietrze wyprze wodę ze zbiornika o określonej objetości. Wykonać to można w ten sposób, że np. zanurzasz pod wodą (wiadro, wanna :waving ) butlę 5 L po mineralnej, odwracasz otworem do dołu i wprowadzasz tam wylot z pompy odpieniacza i ognia... :)


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i już wiem przed chwilą dokonałem dokładnego pomiaru zasysanego powietrza i wynosi on 10 litrów / min czyli 600/godz to chyba nie jest żle jak na pompe AM PH 2500 ,jak myślicie ? wirnik mam typu "mesh" i sam robiłem zwężke.pompa jest podłączona do odpienka DYMAX RS 40

http://cgi.befr.ebay.be/Dispergator-abschaeumer-Eiweissabschaeumer-Kraftabs-RS-40_W0QQitemZ110335568123QQihZ001QQcategoryZ126511QQcmdZViewItemQQ_trksidZp1742.m153.l1262

wymiarami przypomina on APF 600 a ja dałem pompe PH 2500 i zrobiłem nowy kubek z szerszą rurą przelewową 6cm co o tym myślicie?

Zwężke mam tego typu

http://images.google.pl/imgres?imgurl=http://membres.lycos.fr/rob2005/pompe1.JPG&imgrefurl=http://www.ocean-passion.com/aquariophilie_marine_et_recifale_posts_viewtopic_4094_0_0_.html&usg=__rMsDsWxAk9rWwqqrgLlTMO1wUvU=&h=600&w=800&sz=111&hl=pl&start=7&um=1&tbnid=Zy79xFBMNFH_9M:&tbnh=107&tbnw=143&prev=/images%3Fq%3Ddymax%2Becumeur%26um%3D1%26hl%3Dpl%26newwindow%3D1%26safe%3Doff%26rlz%3D1T4GZHZ_plBE234BE234


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

600l/h jak na ph2500 to bardzo duzo jestem pod wrazeniem ale widze ze korpus masz juz pozadny.jaki wlot i wylot jakie rury masz zastosowane?Jak masz czym zmierz ile W pobiera pompa.


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kiwalski :

600l/h jak na ph2500 to bardzo duzo jestem pod wrazeniem ale widze ze korpus masz juz pozadny.jaki wlot i wylot jakie rury masz zastosowane?Jak masz czym zmierz ile W pobiera pompa.

Co masz na myśli mówiąc korpus? a odnosnie wlotu i wylotu to są standardowe ,nic nie zmieniałem ani nie powiększałem ,szkoda że nie mam czym zmierzyć ile wat pobiera pompa.Myśle że cały sukces polega na zwężce takiej jak u Royal Exclusiv i chyba dlatego dmucha jak Mini Bubble King 160 - pobór powietrza taki sam.

http://www.acropora.home.pl/Mini_Bubble_King_160-1.html


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Robi, o poborze powietrza będziesz mógł mówić kiedy zmierzysz go urządzeniem do tego stworzonym, czyli tak jak napisał Mateusz - rotametrem, każdy inny sposób jest wróżeniem z fusów przede wszystkim dlatego żże zupełnie inna jest bezwładność cieczy niż gazu.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
robi :

wymiarami przypomina on APF 600 a ja dałem pompe PH 2500 i zrobiłem nowy kubek z szerszą rurą przelewową 6cm co o tym myślicie?

mozesz zrobic zdiecie tego kubka jak to wyglada,i opisac jak to zrobiles


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
seb :

Robi, o poborze powietrza będziesz mógł mówić kiedy zmierzysz go urządzeniem do tego stworzonym, czyli tak jak napisał Mateusz - rotametrem, każdy inny sposób jest wróżeniem z fusów przede wszystkim dlatego żże zupełnie inna jest bezwładność cieczy niż gazu.

A więc : pomiar był dokonany przy pomocy takiego cacka no może nie ten ale baedzo podobny

http://www.edgb2b.com/Citec-5686-noprofil-2000089-100724-0-1-1-fr-societe.html

i to przez znajomego fachmana który pracuje w ubezpieczeniu i robi różne pomiary np.kamerą rermowizyjną i.t.p.A tu daje fotki kubka jaki zrobiłem

http://picasaweb.google.com/robert.robi59/DropBox?authkey=Qt2WjW5t04g&pli=1&gsessionid=jC94bNpN0D1KpfNlvYsP_w#


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A no jeśli tak to ok, myślalem że mierzyłeś sposobem "na wodę".

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
seb :

A no jeśli tak to ok, myślalem że mierzyłeś sposobem "na wodę".

Rozmawiałem z tym typem o pomiarze na wode i mówił że taki pomiar jest możliwie dokładny pod warunkiem że pojemnik bedzie pardzo lekki poprostu kładziemy go na wodzie do góry dnem i przez dziurke w dnie wysysamy powietrze odpieniaczem, błąd będzie niewielki który wynika z wytworzonego ciśnienia przez naczynie tzn. kilka procent , tak mi typ roztłumaczył , ale jak jest naprawde ?(kilka piw wypilyśmy:clowning)


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.