Skocz do zawartości
smithpl

Odpieniacze DIY - czyli potrzeba chwili...

Rekomendowane odpowiedzi

Od razu zaznaczam że to tylko domowa zabawa która była efektem "potrzeby chwili" czyli... jak bedąc na tygodniowym urlopie w domu wykonałem 2 odpieniacze :-)

Jak pewnie część wie, planuje odpalić małe non-foto - w związku z tym stwierdziłem iż czas wykonać odpieniacz który wspomoże mnie w utrzymaniu odpowiedniej jakości wody dla moich korali.

Na pierwszy ogień poszedł odpieniacz MCE600 firmy Tunze, na podstawie fgotek z netu zrobiłem swoją wierną kopie ale.. zmniejszoną do wymaganych rozmiarów, dodatkowo zrobiłem własną zwęrzkę do zasysania powietrza oraz wirnik needle wheel dla mojej MJ1000.

Po odpaleniu maszyny ku zaskoczeniu okazało się że całkiem zacnie pieni :-)

Jednak doszedłem do wniosku że dość duży ten odpieniacz jak na akwarium 25L :-) ( sam odpieniek bierze ponad 5l ) i postanowiłem przerobić jeszcze wysłużonego miniflotora pozbywając się kostki na rzecz pompy.

To zmusiło mnie do jego całkowitej przeróbki...

O to fotki, może się komuś przyda...

IMG_8194.JPG

IMG_8197.JPG

a o to galeria z resztą fotek...

Galeria


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MC 600 to produkt Delteca a nie Tunze gwoli scislosci,a odpieniacz niezle ci wyszedl.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Peniek, sorki, późno jest ...plan na kopie TUNZE też był ale cholery robią czrne obudowy ... :-)

Jednak ten a'la MCE600 okazał się troche za mocny do 25l :-)

ale podłączyłem go do głównego zbiornika w ramach testów... :-)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobilem kopie delteca apf-600 na bazie pompy Atman 1200l/h 18w,pieni super,Tunze DOC 9010 sie moze schowac.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

smithpl czym kleiles to plexi?

Pieniek wirnik igielkowy do atmana zrobiles kupiles?


rafka:125x55x55h

oświetlenie: 4x54w

cyrkulacja Marea 6000l/h JVP 5500l/h

obieg New Jet 3000l/h,

Odpieniacz DIY igła AM PH 2500l/h

25kg żywej skaly

10kg martwej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ryzio wirnik zrobilem sam,porozcinalem oryginalny wirnik i dolozylem troche siatki polastikowej,wyglada moze nie najlepiej ale pieni naprawde super.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kleiłemm oczywiście klejem do plexi Acryfix'em 116 :-)

ACRIFIX 116

Lepki, transparentny, lekko żółtawy klej rozpuszczalnikowy (jednoskładnikowy).Do wykonywania połączeń teowych i sklejania obszarów o niewielkich powierzchniach dla wszystkich rodzajów nieusieciowanego PLEXIGLASU, jak również innych tworzyw, takich jak PS, SBC,ABS,PVC i CAB. ACRIFIX 116 posiada jedynie niewielką zdolność wypełniania szczelin. Spoina twardnieje w ciągu krótkiego czasu. Klejone części bardzo szybko nadają się do dalszej obróbki i odznaczają się wysoką wytrzymałością.

ACRIFIX 192

Jednoskładnikowy klej polimeryzacyjny. Transparentny, z purpurowym odcieniem, lepki roztwór polimeru akrylowego w metakrylanie metylu, który polimeryzuje całkowicie po wystawieniu na światło. Stosowany głównie do klejenia krawędziowego i powierzchniowego transparentnych części z akrylu (PMMA), np. PLEXIGLASU GS, PLEXIGLASU XT lub części formowanych wtryskowo z granulatu PLEXIGLAS, jak również innych

transparentnych tworzyw sztucznych, takich jak CAB, PS i PC.

Co do plexi to oczywiście GS - nie topi się podczas obróbki, ale znow plexi do 3mm tniesz tak samo jak szkło czyli łamiesz...


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok dzieki. Jakbys mogl wyjasnic skrot gs ;p


rafka:125x55x55h

oświetlenie: 4x54w

cyrkulacja Marea 6000l/h JVP 5500l/h

obieg New Jet 3000l/h,

Odpieniacz DIY igła AM PH 2500l/h

25kg żywej skaly

10kg martwej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to nie skrót tylko typ plexi. Jest to plexi wylewana - droższa ale za to ma wyższą temp topnienia co ma znaczenie podczas jej obróbki domowymi sposobami ( jeżeli nie dysponujemy frezarką ).

Taka plexi niestety nie jest dostępna w marketach budowlanych ale można ją dostać praktycznie w każdej firmie robiącej cos z plexi ( głównie reklamowe, szyldy itp ... )

Ja już nabyłem frezareczkę wiec jest mniejszy kłopot :-)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładne Diy ale też mam kilka pytań

Jakiej grubości plexy użyłeś

czym docinałeś


Pozdrawiam Wojtek

_______________________________________________________________________________________________

150l+53,20kg LR ,dsb,glonowy,4x24w miękkie,sps cyrkulacja4000l,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak jak juz pisalem, plexi 2 i 3mm. Cialem nozem z lamanymi ostrzami a potem lamalem plexi tak jak to sie robi ze szklem. otwory otwornica a reszte korekt robilem Dremelkiem z roznymi nasadkami :-)

Teraz mam dostawke frezujaca do Dremela wiec moge juz ciac fikusne ksztalty w nastepnych pomysłach :-)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie Ci to wyszło , też lubię sobie cos pokleić z plexi no i ten zapaszek acryfixa gwarantuje usmiech na cały dzień :waving natomiast cięcie zleciłem laserowe , bo robiąc przelew pudełkowy ciężko samemu powycinać pewne kształty , troszkę sobie za to liczą , ale nie ma stresu z nierównymi krawędziami jak przy łamaniu

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To fakt, Acryfix potrafi zapewnić niezłe doznania :-)

Co do łamania, wiesz łamało mi się z równymi krawędziami.

Co do laserowego cięcia - w sumie najlepsze jednak na frezarce uzyskujesz ten sam efekt a taniej bo robisz sam.

Oczywiście jak robisz DIY dla siebie bo przy kilku sztukach lepiej już zamówić gotowe wykrojniki :-)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mozna tez ciac pila formatowka jak ktos ma dostep . my w pracy tak cielismy tylko rzecz jasna nie do akwarium nic :waving ciecie jest idealnie rowne jak to na pile wszystko ma katy i wymiar tylko sama krawedz nie jest gladka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

smithpl a masz może schemat tego pierwszego odpieniacza??? Wyszedł Ci świetnie i myślę że do mojego przyszłego akwa mój mąż mógłby coś takiego sklecić :) pozdrawiam


:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Smithpl możesz zapodać linka do wymiarów odpieńka a,la MC600?


78+55 refugium, lampa DIY 4x24W T5+8W 6500K nad refugium, odpieniacz Beast400, 18 kg LR 7 gatunków miękasów, 6 gat.SPS, 2LPS,para błazenków

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.