Skocz do zawartości
nowy_zarażony

wysokosc DSB

Rekomendowane odpowiedzi

Konkretnie chodzi o RDSB. Chce uzyc pojemnika ok 20l i usypac ok 30-40cm piasku. Czy to nie bedzie za duzo??

pozdrawiam


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak około 8-12cm,więcej to będzie marnowanie piasku,lepiej szersza powierzchnia niż głebsza


370l.sump140l.deltec apf600.obiegówka eheim1262.cyrkulacja,tunze6045,i 2x6065,oświetlenie A.M. 2*150hqi,4*54 T5,50kg gruzu.w sumpie DSB+refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm ogladam wlasnie dsb na reefcentral i tam ludzie robia je w wiadrach wypelnionych po brzegi.


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waldi, skąd masz takie wiadomości?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wieksza powierzchnia pewnie faktycznie bylaby lepsza, ale nie mam mozliwosci w obecnym baniaku.

na reefcentral goscie biora 5gal karnistry, wypelniaja piaskiem i podobno moga obsluzyc nawet baniaki ok 100gal.

pozdrawiam


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
seb :

Waldi, skąd masz takie wiadomości?

Pozdrawiam

seb

z artykułu magazynu Koral ,jest tam wiele informacji na ten temat


370l.sump140l.deltec apf600.obiegówka eheim1262.cyrkulacja,tunze6045,i 2x6065,oświetlenie A.M. 2*150hqi,4*54 T5,50kg gruzu.w sumpie DSB+refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

te amerykanskie dsb to super sprawa, ale nie porownujmy piachu, do ktorego oni maja dostep z tym naszym z workow. My nie mozemy pojsc sobie nad Baltyk i naladowac wiadra piachu z masa zyjatek, mniejszych i wiekszych. Poza tym Amerykanie dosyc czesto wymieniaja takie zloze, bo po prostu w kazdej chwili moga to zrobic. U nas najlepszym rozwiazaniem jest dsb o duzej powierzchni - nawet na logike wieksza powierzchnia wymiany - pochlaniania i oddawania, przy odpowiedniej cyrkulacji, jest bardziej korzystna. Pozdrawiam


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm z tego co czytam na RC Amerykanie uzywaja czesto piasku suchego po sterylizacji. Wydaje mi sie, ze kiedys czytalem, ze Anthony Calfo wlasnie taki piasek poleca do RDSB.

Co do wiekszej powierzchni pewnie masz racje, ale jak pisalem wyzej nie moge takowej uzyskac w moim baniaku.

pozdrawiam


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem to super rozwiązanie,gdybym robił jeszcze kiedyś zdiornok na dsb,to tylko z rdsb.

Powodzenia


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
juwewaldi :

tak około 8-12cm,więcej to będzie marnowanie piasku,lepiej szersza powierzchnia niż głebsza

Witam

DSB działa sprawnie spokojnie do 40 cm i więcej.

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@guliwer, ale mozna powiedziec, ze przy rownych objetosciach plytkie i glebokie zloza dzialaja porownywalnie?


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie,powyżej 15cm nic już nie działa,i każdy dosypany kilogram na "górke" nic już nie da,bo akcja dzieje sie na ok.10cm,a na 40 cm głębokości ,to tak jak byśmy go[piasek]z powrotem w worek zamknęli:)


370l.sump140l.deltec apf600.obiegówka eheim1262.cyrkulacja,tunze6045,i 2x6065,oświetlenie A.M. 2*150hqi,4*54 T5,50kg gruzu.w sumpie DSB+refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
juwewaldi :

nie,powyżej 15cm nic już nie działa,i każdy dosypany kilogram na "górke" nic już nie da,bo akcja dzieje sie na ok.10cm,a na 40 cm głębokości ,to tak jak byśmy go[piasek]z powrotem w worek zamknęli:)

Chyba troszkę przesadzasz. Działanie poszczególnych warstw DSB opiera się w dużej mierze na "pracy" różnej maści robactwa. Od bakterii po wieloszczety. Właśnie dobrze zasiedlone DSB charakteryzuje się mnogością gatunków w nim występujących (na co niebagatelny wpływ ma granulacja złoża, która powinna być też mocno zróżnicowana).

Co za tym idzie nikt przecież nie powiedział, że robaki kopiące w podłożu sięgają tylko 15cm, bo i dlaczego miałoby tak być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Waldi, mam ten sam numer "Korali" i teorii które tu przytaczasz tam nie widziałem więc nie wiem na jakim przykładzie się opierasz. Ja osobiście skłaniam się do tego co napisał Guliwer i Nowyzarażony, po pierwsze większość baniaków w stanach jeśli są oparte na DSB to właśnie na takim w osobnym baniaku, o małej powierzchni i dużej głębokości i o takim DSB pisze również Calfo. Druga sprawa to nie spotkałem się (może niezbyt dokładnie czytałem) żeby złoże do DSB amerykanie pozyskiwali z natury, a już napewno nie większość z nich. Po pierwsze jaki procent wybrzeża Stanów Zjednoczonych odpowiada warunkami fizykochemicznymi podłożu na rafie koralowej, a po drugie jaki procent akwarystów amerykańskich mieszka w takich właśnie rejonach...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
juwewaldi :

nie,powyżej 15cm nic już nie działa,i każdy dosypany kilogram na "górke" nic już nie da,bo akcja dzieje sie na ok.10cm,a na 40 cm głębokości ,to tak jak byśmy go[piasek]z powrotem w worek zamknęli:)

Ciekawe skąd masz takie informacje bo na pewno nie z magazynu Koral, chyba że jest jakieś inne wydanie, którego nikt nie zna. Poza tym nowy_zarażony chyba do mnie kierował pytanie.

Pozdrawiam:)


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i badz tu czlowieku madry:D Niestety moj local store nie ma juz tego nr korale:(


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś miał erratę do wydania i tam właśnie są unikalne informacje dotyczące DSB :) ?

Mam to wydanie z opisem metody DSB, jeśli jeszcze nie masz to daj znać, zrobię skan. Jednak bez erraty, przykro mi :) :)


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

najlepszym sposobem na sprzeczki będzie chyba wypróbowanie tej rewelacyjnej ,według niektórych,metody głebokiego dsb :)


370l.sump140l.deltec apf600.obiegówka eheim1262.cyrkulacja,tunze6045,i 2x6065,oświetlenie A.M. 2*150hqi,4*54 T5,50kg gruzu.w sumpie DSB+refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
bigwalker :

...a może to było słupskie wydanie:D

albo prawie gdyńskie:D


370l.sump140l.deltec apf600.obiegówka eheim1262.cyrkulacja,tunze6045,i 2x6065,oświetlenie A.M. 2*150hqi,4*54 T5,50kg gruzu.w sumpie DSB+refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem trzeba zwracac uwage, kto jest autorem artykulow i umiejetnie filtrowac informacje. Jest zasadnicza roznica miedzy astrologiem a astronauta. Pozdrowki


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem skąd się wzieła ta informacja o tym , że poniżej 12 czy 15 cm nic sie nie dzieje. kocepcje Remote DSB , którą Calfo propaguje od kilku lat, a o której wspominalem juz jakis czas temu na forum : http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=17990 , http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=16867&d=15 i na dzisiaj nie jest to juz zaden eksperyment w sensie metody.

czytając broszure Shimka o DSB nie sposób nie zwrócić uwagi na akapit mówiący o roli piachu otaczającego rafę koralową w naturze, oczywiscie chodzi o filtracje jaka w nim zachodzi. chyba wszyscy się zgodzą , że głebokość tej warstwy piachu jest znacznie większa niż te 15 cm. ja zawsze wartości typu 8-10-12-15 cm zawsze traktowałem jako wskazania minimalne do tego, aby DSB miało szansę zadziałać, zależnie od granulacji piachu czy żwiru jakiego się użyje.

151-diagram.jpg

151-rdsb.jpg

niektórzy pewnie się zdziwią jak zobaczą fotografie z ksiażki the reef aquarium tom 3, strona 361, w rozdziale o filtracji, na fotce jest akwarium stojące na podłodze, warstwa piachu w jednym koncu ma na oko 50cm grubości, a wdrugim koncu zbiornika ok 20cm (zbiornik ma na oko 1,5m dlugosci) pomijajac estetyke i cel jaki przyswiecal wlascicielowi akwarium w tworzeniu takiego systemy warto zwrocic uwage , ze na fotce widac , ze DSB 'pracuje' na glebokosci nawet ponad 40 cm - widac charakterystyczne slady działania na szybie... :)


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kaziko - masz moze fotki zbiornikow dzialajacych z rdsb? czy Calfo zaleca okreslone objetosci piachu w zbiornikach przeplywowych w stosunku do ilosci i rodzaju obsady? Jak jest z okresem, w ktorym piach w zamknietym zbiorniku zachowuje swoje wlasciwosci?


Purple haze......

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.