Skocz do zawartości
Tsol

Korale twarde

Rekomendowane odpowiedzi

Mam akwarium juz od raku czasu. Do ej pory trzymałem same miękkie korale. Teraz chciałbym juz powoli przestawiac się na korale twarde.

Ztąd moje pytanie, co mam robić żeby mi ładnie sie rozwijały. próbowałem juz kiedyś ze szczepką acropory ale padła mi po dwóch tygodniach. Wtedy jeszcze nie mierzyłem Ca ( okazało sie że miałem niecałe 300 )

Moje parametry wody to:

No3 - 0

Ca- 460

Mg - 1320

pH - 8,1

zasolenie - 1,022

kH - 10

Do tej pory dolewałem troche specyfików do podnoszenia Ca i Kh.

Czekam na jakieś wskazówki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A mógłbys wytłumaczyc mi jakoś tak łopatologicznie na czym to polega ? :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompy dozują w równych dawkach preparaty utrzymujące na porządanym poziomie Ca,Mg i Kh.

To tak w paru słowach:),temat był kilkakrotnie opisywany na forum.

Wpisz w wyszukiwarce hasło Balling i napewno znajdziesz więcej informacji na ten temat.

powodzenia


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak łopatologicznie to skorzystałbym z wyszukiwarki lub google wpisac "balling" i na pewno cos znajdziesz.

np to Balling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdziłęm tego linka co mi podałeś i szczerze mowiąc nic nie zrozumiałem. Za bardzo nie znam sie na tych skrótach co tam śa podane ;-)

Czy mozna gotowe odczynniki kupić w sklepie ? Jeżlei tak to jak sie nazywają ?

A czy bez Ballinga da rade trzymać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

preparaty do Ballinga sa dostępne w sklepach internetowych - ma je w swojej ofercie Fauna Marin, Tropic Marin, Preiss, Na allegro widziałem proporcjonalnie odważone zestawy ktore należało tylko wymieszać z RO.

Poza tym odczynniki można kupić w sklepach chemicznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK, a czy zanim sobie kupie wszystko potrzebne do Balinga moge juz kupic szczepki ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

male szczepki bardzo powoli beda zuzywaly wapn / magnez / kH, jesli akwa rozwija sie prawidlowo to wiekszym konsumentem na poczatku beda glony wapienne niz szczepki, szczegolnie male :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy Ballinga da rade wlewać do akwa bez pomp dozujacych ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak da radę


120x43x50 plus sump,cyrkulacja 2x5000,odpieniacz diy na pompie octopus wirnik igiełkowy 1000l/h,oświetlenia 2x54 i 2x39

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że da radę:)ale cały bajer to równomiernie,co godzinę,przez całą dobę,podawane porcje preparatu.

Tylko w ten sposób utrzymasz stałę parametry.


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja dolewam raz na dobę po 30ml i parametry są ok


120x43x50 plus sump,cyrkulacja 2x5000,odpieniacz diy na pompie octopus wirnik igiełkowy 1000l/h,oświetlenia 2x54 i 2x39

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bigwalker: a dlaczego akurat co godzine trzeba dozowac a nie co pol albo co 2? :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sylwekg dolewasz po 30 ml każdego z czterech odczynników czy wszystkich razem 30 ml ?

Te 30ml lejesz na jaką wielkość akwa ?

Znalazłem coś takiego na allegro. Na jak długo mi to wystarczy przy akwa 180 litrów ?

http://www.allegro.pl/item563029754_metoda_ballinga_balling_komplet_preparatow.html

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mateusz,wolałbym lać co pół godziny:),ale pompy Grotecha niestety na to nie pozwalają:)

pozdrawiam


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dolewam tylko NaHCO3 i NaHCO3.Na wielkość akwarium to 191- litrów ale to zależy od ilości pobieranych pierwiastków na dobę.Wydaje mi się że większość tak robi z braku czasu dozowania co godzinę.


120x43x50 plus sump,cyrkulacja 2x5000,odpieniacz diy na pompie octopus wirnik igiełkowy 1000l/h,oświetlenia 2x54 i 2x39

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedzmy ze dosc duzo osob traktuje haslo Balling jako po prostu uzupelnianie substancji zuzywanych przez korale - nie zawsze pozostaje to w zgodzie z teoria pana Ballinga :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok faktycznie metoda ballinga jest to stosowanie wszystkich czterech preparatów CaCl2 x 2H2O ,MgCl2 x 6H2O ,NaHCO3 ,NaCl .To mam pytanie do do ciebie bigwalker jak nazywa się metoda stosowania tych dwóch preparatów.Dużo postów czytałem na temat ballinga i sporo osób stosuje też tylko te 2 preparaty nazywając ją metodą ballinga.


120x43x50 plus sump,cyrkulacja 2x5000,odpieniacz diy na pompie octopus wirnik igiełkowy 1000l/h,oświetlenia 2x54 i 2x39

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sylwekg - bo robią błąd czym mieszają w głowach nowym morszczakom.

W przeszłości sam padłem ofiarą przeinaczania faktów związanych z w/w metodą co skutkowało

długim okresem zrozumienia tematu.

Jak lejesz sobie 2 preparaty to lejesz 2 preparaty - nie trzeba tego nazywać żadna metodą - po prostu uzupełniasz wybiórczo brakujące pierwiastki w wodzie.

Sam leje ballinga dawkując co 2 godziny ( zgodnie z opisem Ballinga :- ) ) i jestem bardzo zadowolony, nie widzę też powodu aby modyfikować tą metodę ( bez odpowiedniej wiedzy ) do stosowania tylko wybiórczych jej składników.


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolego,lanie jednorazowo do zbiornika np.1,5L preparatów niema nic wspólnego z Ballingiem.


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bigwalker: bez przesady, mozna powiedziec ze to zastosowanie wybiorczo niektorych elementow metody Ballinga :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie pisałem o dawce jednorazowo 1.5 litra tylko 30ml.A co z tymi co nie posiadają pomp dość drogich i leją ręcznie a pracują np.12 godzin na dobę.


120x43x50 plus sump,cyrkulacja 2x5000,odpieniacz diy na pompie octopus wirnik igiełkowy 1000l/h,oświetlenia 2x54 i 2x39

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.