Skocz do zawartości
Tsol

Korale twarde

Rekomendowane odpowiedzi

Ci leja raz dziennie po przyjściu z pracy lub... cześć pensji przeznaczają na dozownik lub... kupują reaktor lub... zastanawiają się nad sensem prowadzenia akwarium morskiego skoro nie maja czasu :-)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sylwekg, skoro lejesz raz na dobę i twierdzisz że parametry sa ok, to powiedz kiedy je mierzysz? Przed wlaniem czy po wlaniu płynów? I skąd wiesz że przy podzieleniu dawki na 24 i dawkowaniu co godzine nie byłoby "bardziej ok?"

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też byłbym za tym aby je lać co godzinę jeśli jest to możliwe ale ja pracuje i często 12 godz nic nie dolewam,tylko robię to raz na dobę.Wydaje mi się że różnica parametrów przy dozowaniu 30ml. będzie niewielka np.ja mam wapń 430mg/l i po dobowym zużyciu wapnia będzie to 427mg/l.


120x43x50 plus sump,cyrkulacja 2x5000,odpieniacz diy na pompie octopus wirnik igiełkowy 1000l/h,oświetlenia 2x54 i 2x39

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy dawkowaniu plynow przydaje sie te tzw zdrowy rozsadek :)

- skad wiadomo ze co godzina jest OK, a co 24 juz nie? Seb, Bigwalker - mierzyliscie ze skoki przy dozowaniu co godzine nie przekraczaja wahan w naturze? :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie, tylko chodzi o to że optymalne warunki to warunki STAŁE czyli takie przy których do minimum ograniczymy skoki, jakichkolwiek parametrów. Pisząc zdecydowanie że lejesz raz dziennie i jest OK dajesz nawet nieświadomie sygnał początkującym że nie warto kupować pompy bo i bez niej wszystko jest w jak najlepszym porządku. Forum ma to do siebie że czasem możemy nieświadomie narobić komuś kłopotów, bo Ty lejesz 30 ml np, a ktoś inny może lać 300 i jeśli zasugeruje się Twoją wypowiedzia to skoki parametrów w jego baniaku bedą spore i może to się odbić na zdrowiu jego zwierzaków...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seb: pompa dozujaca to glownie kwestia wygody i automatyzacji czegos, czego malo komu sie chce robic kilka razy dziennie (albo nie ma mozliwosci) - podaj jakies zrodla twierdzace ze trzeba dozowac co godzine.

Dolewanie co godzina to tez nie sa warunki STALE o ktorych piszesz - jakis fanatyk moglby uznac ze trzeba dolewac ciagle i pompa dozujaca tez odbiega od idealu.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A w jakiej kwestii mialbym zartowac? Ze pompa dozujaca jest glownie udogodnieniem dla akwarysty?


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mateusz, nie rób sobie jaj :) akwarysta z Twoim doświadczeniem i dorobkiem takie rzeczy wypisuje :) nie mów mi że Twoim zdaniem dolewanie raz dziennie po pół litra każdego składnika ballinga nie różni się niczym od dolewania tej samej ilości podzielonej na np. 24 dawki? Idealnym rozwiązaniem byłoby stałe dolewanie metodą kropelkową i nie trzeba byc maniakiem żeby to wiedzieć, tutaj taż nie widzisz różnicy?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tu nie chodzi o wlanie 500ml na raz - tylko o procentowa zmiane danego skladnika - jesli wiem ze np bez dolewania niczego poziom wapnia spada mi np o 10ppm dziennie, to dolewajac to jednorazowo zmieniam zawartosc wapnia o troche ponad 2% - i uwazam ze to jest do zaakceptowania. Oczywiscie wolalbym uzywac pompy dozujacej, ale jeszcze jakis czas nie bede jej mial chyba.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mateusz, nie brnij:waving Chodzi o istotę problemu, nawet jeśli dobowy spadek wynosi 5% to lepiej jesli ten spadek niwelujemy stopniowo niż skokowo, tu się chyba zgodzisz?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla mnie to Wy brniecie w jakis fanatyzm, ze dla prawidlowego funkcjonowania akwa konieczne sa pompy dozujace. Ja sie przeciez zgadzam ze pompy sa lepsze niz ich brak, ale nie sa niezbedne.

Temat chyba zabrnal :) sam daleko od drogi, wiec moze lepiej zakonczyc dyskusje nt pomp dozujacych.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aaaaaa, to Tobie o to chodzi? Że niby pompy są niezbędne? A to sie w takim razie nie zrozumieliśmy, bo ja wcale nie twierdzę że są niezbędne, jesli ktoś ma czas to dolewa sam, proste. Mnie chodzi o to że pompy pomagaja w stały , w miarę rownomierny sposób podawanie ballinga i nie chodzi mi o to że mnie wyręczaja w podawaniu jednorazowo tylko wyreczają w podawaniu jak najmniejszych dawek jak najczęściej w ciągu doby, bo nadal twierdzę że podanie 24 dawek jest lepsze niż podanie jednej i nikt mnie nie przekona że jest inaczej :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mateusz jeśli jesteś w stanie utrzymać stałe parametry,lejąc raz dziennie 1,5L płynów,to pompy nie są niezbędne:)

pozdrowienia od fanatyka:waving


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co rozumiesz przez stale parametry? Jakie wahanie procentowe spelnia ten warunek?

/edit/ Jesli tymi 1.5l plynu nadal zmieniasz dany parametr o 2-3% to jest to zmiana o 2-3%, a ilosc plynu zalezy tylko od wielkosci akwarium.

Owszem, dla duzego akwa koszt pompy stanowi mniejszy % calosci kosztow, wiec duzo latwiej ja zaplanowac od poczatku.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak czytam i czytam, a czy nie powinno sie lac tych plynow w odpowiednich przerwach czasowych bo cos sie tam wytraca chyba CA


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hajtaler: chyba masz na mysli ze nie nalezy jednoczesnie w to samo miejsce wlewac plynow podwyzszajacych Ca i kH, bo faktycznie moze sie cos wytraciac, ale wystarczy podawac z kilkuminutowym przesunieciem, albo nawet w rozne miejsca sumpa jak jest silny przeplyw i nie powinno byc problemu.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tsol :

Ok, TO niech mi ktoś powie co mam dalej robic jak kupie sobie na początek coś takiego na Allegro ?

http://www.allegro.pl/item563029754_metoda_ballinga_balling_komplet_preparatow.html

no ja nie wiem czy to dobry pomysl z tymi solami co chcesz kupic, nie zaciekawie sa zapakowane, ja od niedawna stosuje ballinga uzywam soli Fauna Marine,dobrze sie rospuszczaja poza KH. Instrukcje znajdziesz na ich stronie albo tutaj

http://www.aquarium.boleslawski.de/Metoda_Ballinga/body_metoda_ballinga.html


e4e2ef0aeba8bb9eda31d92d0ad26585u867a881.png[/url]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok. A czy oprócz Balinga jeszcze jekieś "odzywki" dolewać ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.