Skocz do zawartości
MarcinP

Atak Glonów - Ratunku

Rekomendowane odpowiedzi

Sol tetra marine jest w UK dosc popularna i czesto polecana. W reefshopie widzialem, ze pojawila sie jako nowosc wiec pewnie nie wielu rodakow jej uzywa. Zobaczymy za jakis czas jak zostanie przyjeta. Moj zbiornik byl w standardzie wyposazony w skimmer red sea prizm, ale kupilem od razu berlin venturi z pompa eihem 2000. Prizm zainstalowany ale nie podlaczony. Czeka jako rezerwowy sprzet ratunkowy. Docelowa cyrkulacja bedzie bardzo podobna do obecnej. Na finalny uklad skaly czekaja 3 koralie na waveboxie. Obecnie w zbiorniku 3 chinskie jvp po 3 tys l/h kazda plus or3500 na obiegu. Zastanawiam sie wlasnie nad tym swiatlem, bo ewidentnie 'najpiekniejszy' trawnik rosnie w miejscach bezposredniego oswietlenia przez hqi. Dolewka ro/di monitorowana przez przeplywowy tds wskazuje 0. Jutro wleje przy podmianie troche wody z dzialajacego zbiornika i zakupie bakterie. Wylacze hqi i zobaczymy jaki da to efekt.


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Te glony trzeba wyrywac ile sie da. W ten sposob wyprowadzisz potrzebny im pokarm z akwarium. To jest mlode akwarium i nie ma sie czym przejmowac - trzeba odczekac.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tą całą cyrkulacje swoją to już właczaj i niech dmucha ile firma daje ....nie zwlekaj..bo i odpieniacz sobie sam z tym nie poradzi...ja cie nie strasze ..ja opiniuje to z fotek ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

piona 125 galonow, czyli ok 550 litrow. :-) wlasnie konsultowalem problem z ekspertem i jednoznacznie stwierdzil ze to wina hqi. Zeby swiecic max 10 godz actinic'a i 8 godz bialymi t5 ale nie hqi dopoki problem nie zniknie :-)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To sie ciesze ze masz problem rozwiązany:waving Wklejaj fotki jak sie tego pozbedziesz -pozd.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
chodi :

A tak apropo parametrow przy dojrzewaniu, to zaciekawilo mnie strasznie, dlaczego skala, ktora lezala tydzien w sklepie wygladala pieknie, kolorowo i talalala super :-), a po wlozeniu do akwarium i uplywie tygodnia zarosla na brazowo-zolto-sraczkowato rzucajac to cholerstwo przy okazji na piasek i szyby? Dlaczego w sklepie tak to nie wygladalo ? Skala przyjachala kilka dni przed moim zakupem. Ta ktora lezy w sklepie nadal niczym takim nie zarosla. Soli uzywam tej samej co sklep - tetra marine. Woda po ro/di. A w sklepie skala nadal czysta :-) Nie panikuje - coz zrobic moge - przezyc to musze. Ale co ciekawe. Odpieniacz cos tam pieni, ale bardzo nie wiele. Dzis zrobilem wszystkie testy jakie mialem i juz w ogole nie bardzo wiem o co chodzi, bo wyglada to tak.

zasolenie: 1.026 SG

PH: 8.1

KH: 11 dKH

NH4, NH3, NO2, NO3 - 0 mg/l - nie wykrywalne

PO4: Lekko cos tam aby aby, 0,5-1 mg/l

SI mierzone przed soleniem - 0, przed wlozeniem skaly - 0, mierzone dzis - 0.

Bylem pewny ze w tym okresie paramtry powinny byc bardziej 'wyraziste'. :-) Chyba, ze wszystkie testy mam do d... ;/, lub jeszcze nie czas na azotowe szalenstwo.

Ale wracajac do sklepu to jedyna roznica jaka zauwazylem to oswietlenie. W sklepie bylo bardzo znikome. Pojedyncze biale T8 nad zbiornikami ze skala. U mnie swieci 2x54 reef actinic, 2x54 reef blue, 2x54 reef white i 150w HQI 14k. Wiec roznica kolosalna. Moze to jest przyczyna ? Co o tym myslicie panowie ?

Z tym pomiarem PO4 to zapomniałeś zer dopisać, czy taki wynik masz?

Bo to ani lekko, ani aby aby, tylko katastrofa.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale przeciez ten problem jest rozwiazany....nie zapalac Hqi ...tak wypowiedział sie szpec ....to co tu jeszcze dodac ?:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:)

Tylko spec zapomniał dorzucić worka 25kg ROWAPHOS.

Z oświetleniem bym nie kombinował.

Pal odrazu całą mocą, teraz dasz słabe oświetlenie to znikną, włączysz hqi i się znów pojawią.

U mnie zielone trzymały się miesiąc w trakcie dojrzewania, same się pojawiły i same znikły.

Ale u ciebie PO4 wynosi 0.5-1 mg/l, więc pokarmu mają na rok, albo ze dwa.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Piona

"nie zapalac Hqi ...tak wypowiedział sie szpec"

:)

No i nie ma sie co wcinac specowi:banghead

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze Stani nie smiej sie bo cos w tym moze byc :-) Najpiekniejszy trawnik rosnie pod bezposrenim oswietleniem przez HQI. Wszystkiego musze sprobowac. Te PO4 w/g testu sera lapie sie miedzy w przedzial 0.25-0.5. To faktycznie taka tragedia ? ;// Stani, moja zona wlasnie probowala to skubac, ale kiepsko to szlo. Ciezko to zlapac a jak juz cos ucharatasz to w tej gestwinie nawet nie bardzo widac, z ktorego to bylo miejsca :-) Na dzien dzisiejszy wyglada to tak. Nie udalo mi sie zdobyc aparatu wiec zdjecia robione telefonem ;// sorki

3377-krab na trawie.jpg

3377-krab na trawie2.jpg


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wpuscil na to dziadostwo stado wyglodnialych salarisow napewno by sobie z tym poradzily:)


200 l,ZEOvit system,AM Turboflotor Multi +aquabee 2000 AS igła.

[KZ:bac,food7,start2,Pohl's K-Balance,Pohl's B-Balance,Coral Vitalizer,Pohl's Xtra]

Balling Fauna Marin z mikroelementami FM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

recznie wyrywac takie glony jest cieżko , ale zrob sobie dzis dzien dziecka , bierz szczoteczke do zębów i szoruj a zobaczysz jak to szybko idzie . Fajnie by bylo zastosowac jakas filtracje mechaniczna ( np: skarpetka frote na rurze splywu w sumpie umocowana do rury gumką recepturką )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym wpuszczaniem czego kolwiek to nie jestem do konca pewny :/ w koncu ta dzungla to swiadectwo tego, ze ciagle cos jest nie tak. A zarastac zaczelo jakies 6 dni temu itak wyglada na chwile obecna :/


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od razu mówię że żadnym ekspertem nie jestem. Moje akwa wyglądało podobnie, próby czyszczenia dziadostwa niewiele pomagały. Całkowite wyłączenie hqi praktycznie załatwiło sprawę w tydzień. Włączoną miałem tylko aktynikę.


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ozim ale czy ponowne wlaczenie oswietlenia nie spowodowalo nawrotu ?


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zostaw światło i te glony w spokoju.

Twoje akwa dopiero dojrzewa, więc weź węgiel na wstrzymanie (dla siebie nie do akwa :) )

Staraj się robić jak najmniejsze podmiany,lub wstrzymaj je, by nie dodawać pożywki glonom.

Po jakimś czasie zabraknie im papu i same zaczną padać, wtedy możesz je wyrwać.

0.25-0.5 mg/l PO4 to bardzo dużo, prawie 10 razy, ale nie wierzył bym temu testowi.

Pamiętaj, tak jak glony wyższe, tak i te niechciane podczas dojrzewania są naszym sprzymierzeńcem, poprostu oczyszczają nam wode, dopuki nie wytworzy się flora bakteryjna.

Poprostu nie kombinuj.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wkladaj Rowafos 100ml jakies 8f i juz po tygodniu zobaczysz efekty, jak parametry troche sie ustabilizuja -Salarius wygryzie wsio co zostalo. Hqi nie gas tylko skroc swiecenie do jakis max 4-5 godzin. pozdrowienia.


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Marti701 :

Zostaw światło i te glony w spokoju.

Twoje akwa dopiero dojrzewa, więc weź węgiel na wstrzymanie (dla siebie nie do akwa :) )

Staraj się robić jak najmniejsze podmiany,lub wstrzymaj je, by nie dodawać pożywki glonom.

Po jakimś czasie zabraknie im papu i same zaczną padać, wtedy możesz je wyrwać.

0.25-0.5 mg/l PO4 to bardzo dużo, prawie 10 razy, ale nie wierzył bym temu testowi.

Pamiętaj, tak jak glony wyższe, tak i te niechciane podczas dojrzewania są naszym sprzymierzeńcem, poprostu oczyszczają nam wode, dopuki nie wytworzy się flora bakteryjna.

Poprostu nie kombinuj.

tak jak pisze Marti701 ja bym wziol na wszczymanie,a w ramach relaksu piwko i jakic ciekawy film obejzal,w moim pierwszym tez mialem trawnik wysoki na 9 moze centymetrow,przez 3 tygodnie zero podmianki wody,potem same zaczely gloniska podupadac wiec wyrwalem je penseta plastikowa,potem tylko miejscami sie pojawialy ale juz nie byly grozne,w tym czasie jedyny plus wiecej mialem czasu dla rodziny


OW 800l+sump240l,BK250,obiegowa RD6500,cyrkulacja 3*6105,profilux,oswietlenie 3 sztuki

Pacific Sun 120W Master,Kalkreaktor,a gratow to jeszcze wiecej co nie potrzebuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, czy w akwarystyce morskiej nastąpiły jakieś zmiany ?

Akwarium Ozima ma dopiero 2 tygodnie, skała przyszła dopiero 3 tygodnie temu z frachtu.

Podejrzewam że skok amoniaku, NO2 i NO3 dopiero przed nim, a wy mu każecie ryby wkładać :)

lub na rowaphos kase wydać ?

Czy ja pozostałem 20 lat za murzynami ze swą skromną wiedzą, a technika poszła tak do przodu że akwa można zasiedlać po 2 tygodniach ?


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oj nastapily i to powazne :). kilka lat temu tez siedzialem i patrzylem w te glony ze 3 miesiace i czytalem tak trzeba, tak byc musi, w moim malym miasteczku w 3 sklepach akwarystycznych nie bylo niczego czego mozna by uzyc w morskim, pozostawaly sklepy wysylkowe, czekanie tygodniami na zamowiony towar. E tygodniami, na odpieniacz czekalem 2 miesiace :). Wiec i tak byc musialo, nie wspomne , ze obecnie dostepne preparaty byly tylko kwestia marzen albo wcale nie istnialy jeszcze. Nie twierdze, ze trzy tygodniowe akwa nadaje sie do zasiedlenia itd itp. ale twierdze, ze proces dojrzewania i stabilizacji akwarium z obecnie dostepnymi srodkami i wiedza mozna przyspieszyc i to w znacznym stopniu. pozdrawiam


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tomik, oczywiście że preparatami można przyspieszyć okres dojrzewania.

Ale musimy być pewni że on minął.

Ozim widać że jest osobą rozsądną, bo w którymś poście napisał że obawia się wpuścić zwierzaki do akwa w tym stanie,

ale ktoś inny może polecieć do sklepu i kupić pare pokolcy, które padną za pare dni.

Więc z dawaniem rad trzeba uważać, bo nie wiadomo jak dana osoba na nie zareaguje.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.