Skocz do zawartości
MarcinP

Atak Glonów - Ratunku

Rekomendowane odpowiedzi

Rozmydlamy temat :), ale napisze krotko- jak najbardziej sie z toba zgadzam, nie ma nic gorszego jak zle rady, a na osobnikow ktorzy i tak leca w 2 tygodniu od zalozenia akwa po pokolce nic nie poradzimy :).


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem węgiel, duuużo węgla :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chetnie podpisze sie pod wypowiedziami Martiego.:)

Glony wyrywalbym jak nabiora odpowiedniej do chwycenia wysokosci. To bedzie mialo sens dopiero, gdy PO4 spadnie ponizej 0,1mg/l mierzone testem do mierzenia PO4. Sera jest bardziej znana w dziale slodkowodnym.:)

Tak czy inaczej - trzeba to odczekac. Spadek PO4 mozna przyspieszyc uzywajac absorbera. Dobrze jest tez na poczatku poobserwowac NO2 i NO3.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moj blad panowie. PO4 jest na poziomie 0.025-0.05 . NO2 NO3 nadal nie wykrywalne. Dzis mierzone testami API. Wiec leci trzeci tydzien. Czy brak zwiazkow azotowych nie jest dziwny?


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
chodi :

Moj blad panowie. PO4 jest na poziomie 0.025-0.05 . NO2 NO3 nadal nie wykrywalne. Dzis mierzone testami API. Wiec leci trzeci tydzien. Czy brak zwiazkow azotowych nie jest dziwny?

Glony zielone zaopiekowały się związkami azotowymi :)

Nic się nie martw, czekaj jak zaczną padać gloniska z głodu i je wtedy wyrywaj.


Aktualnie AquaMedic Yasha. Wkrótce przesiadka na 40x40x30.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czekać,czekać,a wszystko samo minie:waving


370l.sump140l.deltec apf600.obiegówka eheim1262.cyrkulacja,tunze6045,i 2x6065,oświetlenie A.M. 2*150hqi,4*54 T5,50kg gruzu.w sumpie DSB+refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie :-)

Odswieze temat bo kilka ciekawostek, ktorych sie dowiedzialem moze przydac sie innym walczacym z trawnikiem w okresie dojrzewania :-)

Jak wiecie, w moim zbiorniku po zniknieciu brunatno-brazowo-zoltych dziwactw urosl piekny trawnik. Pomyslow bylo sporo, diametralnie roznych i negowanych rownie pomyslowo :-) Akwarium wygladalo tak :

3377-krab na trawie.jpg

Po konsultacjach polecono mi odlaczenie HQI i czekanie. Co zostalo znegowane przez kolegow z forum :-) Jako ze bylem mniej wiecej w punkcie wyjscie, zaprosilem zaprzyjaznionego akwaryste - miejscowego szkota, ktory ubawil sie nie malo ogladajac moje (jak to nazwal) podwodne pole golfowe. :-) Zrobil testy i stwierdzil jednoznacznie, ze wina tego rozkwitu jest zachwiana rownowaga miedzy PO4 a NO3. Zaciekawilo mnie to bardzo, poniewaz kolega Stani, pisal o tym w jakims temacie. I mimo, ze nie znam go osobicie uwazam, ze zna sie na rzeczy bo czesto madrze pisze :-) Wiec poprosilem o rade i pomoc szkockiego kolege w walce.

Greem stwierdzil, ze jezeli w zbiorniku NH3, NH4 i NO2 sa rowne 0, woda jest bezpieczna do przyjecia pierwszych powaznych mieszkancow. Zabral mnie do siebie i wreczyl kilka ciekawych stworzen :-) Po pierwsze i najwazniejsze - ok 12 cm rabbitfish. Kilka krabow i slimakow, krewetke. Oraz pare szczepek mieczakow. Jako, ze moje dzieci ciagle szukaly w zbiorniku nemo, trafily do niego takze dwie sztuki clownfish oraz ukwial. Do tego babka i dwa miekkie korale. Zalozenie bylo takie, aby przez tydzien niczym nie karmic, nic nie dolewac ani dodawac. Glownym pozywieniem rabbitfish i babki mialy byc zielone glony a klauny mialy polowac na to co bedzie uciekac z trawnika po przejsciu tych kosiarek :-)

Oto glowny kosiarz :-)

3377-rabbit.jpg

Z jednej strony bylem nie co sceptycznie nastawiony do zasiedlania takim stadem tak mlodego zbiornika, ale w koncu Greem zajmuje sie morszczyzna od ponad 10 lat i zle to u niego nie wyglada wiec postanowilem mu zaufac. Po kilku dniach testy zaczely pokazywac cos przy NO3. Zielenina zaczela znikac w oczach. Po tygodniu nie wiele jej zostalo. Test na PO4 dla mnie wyglada 0, choc moja zona uwaza ze fiolka ma kolor 'slonecznego blekitu' ;p wiec moge przyjac, ze cos jest. NH3, NH4, N02 nadal pokazuja 0. PH spadlo do 8.0. KH oscyluje 9-11. NO3, PO4 miedzy 0 a najnizszymi wartosciami (ale to tylko moja zona widzi ;p ). Na dzis to wyglada tak.

3377-calosc.jpg

Nadal nie jest idealnie czysto, ale nie ma porownania z tym co dzialo sie jeszcze dwa tygodnie temu. Teraz jestem optymista, bo nie dosc, ze z dnia na dzien robi sie co raz czysciej, to na dodatek cos w koncu plywa :-)

Wiem, ze kazde akwarium jest inne i nie wszedzie moze to tak przebiegac ale wydaje mi sie, ze w moim szkle zmierza do w dobra strone. Sednem sprawy okazala sie rownowaga miedzy po4 a no3. Tak wiec na trawnik - potrzebne glonojady ;-)

pozdrawiam serdecznie

lukasz


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,

a ja mam pytanie czy mozna zastosowac w/w przypadku sterylizator UV, glownie w okresie dojrzewania... ?

pozdrawiam


Zbiornik 120x60x50 | Sump 60x35x40 | Odpieniacz AM Turboflotor Blue 3000 | Oswietlenie 4x54 T5 | Cyrkulacja Koralia 3 + Tunze Nanostream 6045 | Obieg Eheim Compact+ 2000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja to sie wprawdzie nie znam na lampach uv, ale o ile sie nie myle sa to lampy bakteriobojcze . A skoro dojrzewanie polega m.in na namnazaniu sie bakteri to chyba nie jest to najlepszy pomysl. Przdplywowe filtry UV byly polecane przy wystapieniu jakiejs choroby ryb i jakiejs innej plagi. Nie pamietam dokladnie. Ale niech wypowiedza sie eksperci :D


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodi, jeśli ten Twój znajomy wciska Ci takie zwierzęta do niedojrzałego zbiornika to niestety nie gratuluję takich "ekspertów" koło Ciebie. Jestem strasznie ciekawy w jaki sposób niby po dodaniu zwierząt równowaga między NO3, a PO4 sama się prawidłowo ustabilizowała i jeszcze ten ukwiał - oj nie chce zapeszać ale cienko to widzę.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rebciu tego to nie wiem. Ale skoro po trzech tyg glony zniknely, po4 spadlo o 90%, nh3, nh4 i no2 sa nie wykrywalne a no3 sie pokazalo to cos w tym musi byc. A co powiesz na ponad dwumetrowe akwarium w ktorym jest mnostwo korali i niezliczone ilosci ryb a w sumpie jest ponad 300 litrow bioballi i wegiel a nie ma odpieniacza? Do tego swiatla jak na lekarstwo a skala przed wlozeniem jest myta wezem ogrodowym i szczotka na trawniku przed domem. Dziwne rzeczy szkoci robia :D ale akwaria sa piekne i nie widac zeby bylo z nimi cos nie tak. Oczywiscie nie mam zamiaru w taka skrajnosc popadac. :D wiec co moze sie zlego stac Rebciu?


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, dobrze zorganizowane dojrzewanie to 6-8 tygodni i można SPSy oraz naprawdę sporą ilość zwierzaków wsadzić. Jeśli mamy "trawnik" nie przeszliśmy dojrzewania. Dokładamy zwierzaki i jeśli nawet przez tydzień ich nie karmimy to jednak potem zaczynamy karmić czyli pogarszamy jakość wody - w ten sposób dojrzewanie zbiornika może trwać sporo dłużej niż przy "opcji cierpliwej".

Ukwiały to niezwykle delikatne zwierzęta - o wiele bardziej niż SPSy. Oczywiście chodzi o ukwiały symbiotyczne dla błazenków, a nie np. majano :D Akwarium niedojrzałe jest co najmniej nieodpowiednim miejscem dla takich ukwiałów.

PS. Jeśli masz możliwość to prześlij jakieś linki do zbiorników Szkotów bo chętnie bym zobaczył to o czym piszesz.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.