Skocz do zawartości
kamilm

Projekt do dyskusji, 230l + 80l sump

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie ponizej projekt mojego akwarium - nie ukrywam wynik dosc dlugiego studiowania forum, mozna powiedziec, ze to Wasze dzielo - jak kazde wymaga podszlifowania i uszczegolowienia - to jet ten moment. Wszelkie konstruktywne uwagi bardzo mile widziane.

akw1.jpg

Ogolny plan jest taki: akwarium 77 x 46.5 x 68 (h), komin wewnetrzny 12 x 15 cm (lewy tyl) w nim rewizja i zrzut (2 x 32mm (?)), powrot po przeciwnej stronie akwarium na zewnatrz (25mm)

Sump: 60 x 26 x 60(h) cm podzielony na 3 prawie rowne czesci jak na obrazku, nie jestem do konca przekonany co do sposobu rozdzielnia czesci srodkowej z odpieniaczem i prawej z pompa

W akwarium planuje miec kolo 50 kg zywej skaly, kolo 8 niewielkich i srednich ryb, plus zaloga czyszczaca - w dalszych planach miekkie korale :-)

Planowany sprzet na start:

- odpieniacz Beast 400P

- pompa głowna - AM OR3500

- 2 x Tunze - Turbelle Nanostream 6025 (czy do nich potrzeba dodatkowe sterowanie ?)

- automatyczna dolewka (mile widziane propozycje)

- oswietlenie 0 tu mam duzo watpliwosci o czym pozniej, plan na razie hqi 150W + 2xt5 24W

Moje watpliwosci pytania :

- moze warto cos zmienic w sprzecie na drozsze/lepsze - zauwazylem, ze tego czesto sie szybko zaluje :-)

- oswietlenie - czy lampa hgi umieszczona centralnie nad 77 cm akwarium oswietli je cale ? czy nie za malo swiatla, ew jak zrobic wiecej przy tej szerokosci i glebokosc dostepnej tylko 33 cm ! (czec akwarium jest w scianie, chyba ze jedna lampe przyczepie w wycietej scianie ?), nie do konca wiem jak wyglada sprawa oswietlenia w nocy ? Na jakiej wysokosci od tafli wody instaluje sie swiatlo ? (tak, mam braki w tym temacie :-))

- przy wyosokosci akwarium 68 cm (moze byc ciut wiecej) jaki poziom wody jest bezpieczny i rozsadny, na jakiej wysokosci zrobic przelew do komina ?

to moze na razie starczy, dzieki i Pozdrawiam


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO besta sobie odpusc i poszukaj lepszego pienidla, np Tunze, Deltec mce lub podobny. To serce systemu i nie ma co oszczedzac(wiem po sobie:)).

OR3500 glosna krowa i lubi sie zatrzymac. Podobno fajne sa pompki Newjet.

6025 nie potrzebuje starowania, chodzi na 220V.

Dolewke mam od Witka, oferowal na allegro swego czasu, do tego mam pompke dozujaca sp3000. Fajne rozwiazanie.


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
S_Y_N_E_K :

Można wiedzieć dlaczego robisz tak wysokie akwa?

Oczywiscie, wysokie, bo nie moze byc szersze :-) to jest akwarium widoczne z dwoch stron i z tej drugiej bedzie widoczna tylko czesc - to jest drugi powód. Wiem, ze ma to swoje minusy, ale te 10 cm chyba nie bedzie wielkim problem, a zawsze pare litrow daje...


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cóż Twój wybór, ja jednak nie zdecydowałbym się na tak wysokie akwa. 60 cm jest moim zdaniem "najlepszym maksimum" :)


Pozdrawiam Dominik Grabowski

 

Cisza..........,ale.............
............jeszcze powrócę :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te 10 cm może być problemem, zrobiłbym niższe, jakieś 50 cm. Co do oświetlenia to w takim zbiorniku raczej dałbym same t5, z tego co pamiętam akwarium ma być w jakiejś wnęce? Musisz wziąć pod uwagę że hqi mocno się grzeje i nie wiem czy nie bedzie mocno grzało systemu jeśli od góry będziesz miał to wszystko zamknięte. Odpieniacz zmieniłbym choćby na AP 600 lub APF 600 Delteca. Oprócz tego ilość skały ograniczyłbym do połowy. Weź też pod uwagę miejsce na ewentualne filtry przepływowe na media filtracyjne w sumpie, z czasem miękkie pewnie zamienisz na twarde, a wtedy będziesz musiał zadbać o jakość wody. Pomiędzy odpieniaczem a pompą daj jeszcze szybę od dna do góry od strony pompy, stworzysz w ten sposób pułapkę bombelków.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
piona :

ciekawe ..hmm czy ty wiesz co to rewizja???...

chyba wiem :-) awaryjny zrzut wody, czy nie ?


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napiszcie mi prosze jakie sa jeszcze inne minusy takiego wysokiego akwa poza problemem z siegnieciem do dna (obsluga) i mocniejszym swiatlem ...


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
seb :

Te 10 cm może być problemem, zrobiłbym niższe, jakieś 50 cm. Co do oświetlenia to w takim zbiorniku raczej dałbym same t5, z tego co pamiętam akwarium ma być w jakiejś wnęce? Musisz wziąć pod uwagę że hqi mocno się grzeje i nie wiem czy nie bedzie mocno grzało systemu jeśli od góry będziesz miał to wszystko zamknięte. Odpieniacz zmieniłbym choćby na AP 600 lub APF 600 Delteca. Oprócz tego ilość skały ograniczyłbym do połowy. [...]

jezeli chodzi o oswietlenie nie zmiesci mi sie wystarczjaac ailosc t5, zeby bylo 1W/ litr, stad pomysl na hgi od gory nie bedzie wszystko szczelnie zakryte (akwa jest we wnece tylko na 14 cm)

ciekawe z ta skala, dlaczego ja ograniczyc ?

Pozdrawiam

KM


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seb proponuje ograniczyc skale, bo 50kg na takie akwa to bardzo duzo - u mnie na troche wieksze akwa mam 40kg i teraz juz bym wkladal max 30 jakbym jeszcze raz urzadzal. Deltec ap600 spokojnie da rade.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

daj 250w 16K na stateczniku elektronicznym i bedzie gicik. Dodasz jeszcze kilka t5 najwyzej.


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok, postanowione bedzie mniej skaly - 30 kg - tak awlasnie sobie uswiadomilem, ze tych 50 to bym nie mial jak wsadzic :-)

akwa jest widoczne ze wszystkich stron i dosc waskie

z odpieniaczem, widze, ze wszyscy radzicie delteca 600 - komplikuje mi sprawe jego rozmiar - 21 cm szerokosci - musialbym zmniejszyc przegrode na powrot do jakis 15cm nie wiem czy nie bedzie malo ...

o co chodzilo Pionie z ta rewizja ? wie ktos ?


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po Waszych sugestiach:

- odpieniacz zmienie na AP600 - jezeli warto to warto :-)

- pompa zostaje raczej bez zmian OR3500 - chyba, ze macie dobra propozycje do max 2 x jej ceny

- skala 30 kg

- wysokosc akwa zmniejsze do 65 cm :-)

- oswietlenie hqi 150 W plus 4 x razy t5 24W (jakie lampy ?), ale tutaj chetnie bym uslyszal wiecej opini, dobrze wyczytalem, ze hqi powinno byc co najmniej 30cm od tafli ? t5 moze byc nizej np 15 cm ?

- sump - zmienie podzial odpowiednio do wybranych sprzetow, niestety nie wygospodaruje miejsca na dodatkowa filtracje

- komin zmieniam rozmiar na 12 x 18 cm

Czy teraz wyglada to dobrze ? malo glosow bylo i nie wiem czy ogolnie wyglada to na tyle zle, ze nie ma co komentowac, czy na tyle dobrze, ze nie macie co pisac ? :)

A i jeszcze pytanie na jakiej (procentowo) wysokosci w kominie umieszczacie rewizji i na jakiej zrzut i jak to rozwiazac, zeby nie bylo glosno ?


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kamilm :

- pompa zostaje raczej bez zmian OR3500 - chyba, ze macie dobra propozycje do max 2 x jej ceny

proponuję mini grey dragon 3700. Chyba mieści się w widełkach cdenowych. Moja jest bardzo cicha. Mam i sobie chwalę.

http://www.thcskiba.com/sklep/product_info.php?cPath=28_69_83&products_id=199&osCsid=98db344dc3b5b0d964aa83273af20c50


500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

GrzegorzJ: ale to ponad 2x wiecej niz OR, a jak sie trafi uzywana OR to i 3x wiecej.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
GrzegorzJ :

proponuję mini grey dragon 3700

oj chyba nie da rady - wysokosc do podniesienia to bedzie kolo 1,9m


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
MateuszD :

GrzegorzJ: ale to ponad 2x wiecej niz OR

Jeśli tak to przepraszam, przez zawieruchę z euro pogubiłem się troche z cenami.


500

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zrobisz rewizję tak nisko i będziesz miał tak niski poziom wody w kominie,to będzie bardzo hałasowało.

pozdrawiam Marek


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
bigwalker :

Jeśli zrobisz rewizję tak nisko i będziesz miał tak niski poziom wody w kominie,to będzie bardzo hałasowało.

pozdrawiam Marek

Czyli jak zrobic zakaldajac wysokosc akwarium na 65 cm ?

na jakiej wyskosci rewizja (wlot) na jakies zrzut ?

- myslalem o zrobienia tak: zrzut mniej wiecej w polowie wysokosci komina, rewizja 10 cm ponizej poziomu wody w akwarium, ma to sens ?


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zeby bylo ciszej to moze zrob tak:

glowny splyw dowolny, moze byc i w polowie wysokosci komina, a rewizja praktycznie na wysokosci grzebienia (moze 1-2 cm nizej), i tak wyreguluj zaworem na glownym splywie, zeby poziom wody w kominie byl na wysokosci rewizji - wyeliminujesz w ten sposob 2 zrodla potencjalnego halasu - siorbanie durso i halas splywajacej do komina wody.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrzut możesz zrobić w połowie,tylko nie zapomnij zabezpieczyć go jakimś sitkiem.

Poziom wody w kominie ustawiłbym o 0,5cm niżej,niż w zbiorniku. Wlot do rewizji zrobiłbym tak,by woda cały czas delikatnie się przez niego przelewała.

Takie rozwiązanie jest bardzo ciche i prościej jest wyregulować obieg wody.

pozdrawiam


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze zbiornik na wodę na dolewkę dał bym oddzielnie. ja co jakiś czas go wyjmuje, zeby przeczyścić, bo w końcu jakiś syf zaczyna sie odkładać, to możesz mieć kłopot, bo albo wyciągasz całego sumpa, albo gimnastyka z czyszczeniem i ryzyko, ze jakieś chemikalia zostaną:)


Sygnatura;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
bigwalker :

Zrzut możesz zrobić w połowie,tylko nie zapomnij zabezpieczyć go jakimś sitkiem.

Poziom wody w kominie ustawiłbym o 0,5cm niżej,niż w zbiorniku. Wlot do rewizji zrobiłbym tak,by woda cały czas delikatnie się przez niego przelewała.

chlopaki to mnie teraz zadziwiliscie :-)

to woda przez rewizje ma sie przelewac w normalnych okolicznosciach ? myslalem, ze tylko awaryjnie ...

macie moze gdzies pod reka fotke pokazujaca durso ?

wlasnie jak zrobic rozsadnie zakonczenie splywu i zrzutu w kominie co by bylo cicho ?

i kolejna sprawa co zrobic, zeby wahajacy sie lekko poziom wody w kominie nie powodowal halasu ? czy na etapie projektu nie ma co tu za duzo kombinowac ?


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.