Skocz do zawartości
kamilm

Projekt do dyskusji, 230l + 80l sump

Rekomendowane odpowiedzi

Silver200 :

Ja jeszcze zbiornik na wodę na dolewkę dał bym oddzielnie. [...]

no wlasnie zaczalem o tym myslec :-) i tak wykombinowalem, ze ja tak naprawde moge postawic sobie drugie akwarium lub inny zbiornik do automatyczniej dolewki nad sumpem (moja szafka ma 1,1 m wyskosci), a w sumpie byloby wtedy miejsce na dodatkowa filtracje i tu pytanie jak to rozwiazac - zrobic dodatkowa przegrode pomiedzy odpieniaczem, a pompa ?

Widzialem juz pare projektow ale sumpy byly na nich wielkie (kolo metra) - co w moich warunkach ma sens - dostepny obszar to bedzie jakies 15-20 cm szerokosci (na 26 cm) ...


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze jedna kwestia , ktora wczesniej pominalem - zywy piasek - jakos bezpieczniej sie bede czul jak skala bedzie lezala na piasku ... widziecie jakie problemik w dolozeniu zywego piachu (taka warstwa z 6-7cm) ?

chyba moze tylko pomoc - czy sie myle ? (znowu :-))


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1514-komin.jpg

tak u mnie wyglada durso (tylko ma zaslepiony dolny koniec i w gornym tez zaslepka z malym otworem.

Generalnie woda stale ledwo sie przelewa ale jednak przelewa rewizja - tak jest po prostu wygodniej, bo inaczej strasznie sie musisz nagimnastykowac zaworem.

Co do piasku to albo poleca sie grubsza warstwe (tak 12cm+) - zobacz pod haslem DSB, albo dekoracyjnie 2-3cm, wersje posrednie moga byc niebezpieczne dla akwarium.

ps - lepiej edytowac swoje posty niz pisac 3 jeden pod drugim :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast durso montujesz coś takiego http://www.reefshop.pl/eshop/akcesoria_kleje-hydraulika-czesci_aqua-medic-sito-wylotowe.html bezpośrednio w śrubunku, nie wklejone na stałe tylko włożone na wcisk, ewentualnie na taśmę teflonową, do tego rurkę od rewizji podobnie, czyli nie wklejasz tylko wciskasz w srubunek, górny jej koniec tniesz lekko pod kątem, wysokość regulujesz tak żeby poziom wody w kominie był o 0,5 cm niższy niz w akwarium, zawór ustawiasz tak żeby woda leciutko przelewała się rewizją i masz ciszę jak makiem zasiał...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wyszstko jasne tylko jeszcze pozostala kwestia poziomu wody w akwarium i grzebienia - jaki odstep od krawedzi akwarium jest ok ? na jakiej wysokoscie zrobic krawedz od komina ? jaki grzebien ?

Mam tez jeszcze pytanie co do pompy - jezeli dobrze doczytalem OR3500 nie ma regulacji mocy - jaki przeplyw wody powiniennem miec w 230l akwarium ? Wstepnie wybralem ta pompe ze wzgledu na moc na duzej wysokosci (u mnie podnoszenie prawie na 2m), ale w sumie nie wiem czy ta moc bedzie potrzebna .... i co zrobic jak bedzie za duzo

I na koniec :-) sprawa odpieniacza - odpieniacz wewnetrzny w sumpie ma stac w komorze do ktorej splywa woda ze zrzutu - to juz wiem, pytanie co sie dzieje z "odpieniona" woda ? wraca w to samo miejsce, miesza sie znowu z woda ze zrzutu itd ? nie byloby wydajniej gdyby ta wode od razu przelewac do komory z powrotem ?


210l + 70l sump, 32kg LR + 18kg LS, OR3500, tunze 6025+6055+koralia2, odpieniacz AM T-1000, 120W LED BX

od 15.09.2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.