Skocz do zawartości
Konrad_wawa

[50l] Nano rafka od początku - Konrad_Wawa

Rekomendowane odpowiedzi

Zakończyłem właśnie rekonfigurację sprzętu i zaczynam kolejne podejście do nano-rafki, tym razem z zupełnie innym baniaczkiem.

Oto mój nowy zbiornik, 50x30x45cm (ok. 50 litrów brutto). Oświetlenie PowerCompact 24W (połówka aktyniczna, połówka dzienna), co daje 0,5W na litr wody. Wiem, trochę mało, ale na początek myślę, że wystarczy. W przyszłości pomyślę o upgrade pokrywy, którą można bardzo ładnie tuningować.

an1.jpg

an2.jpg

Będę tutaj wstawiał kolejne fotki z postępem prac :)


Nano 50 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ładnie ładnie :] trzymam kciuki aby wszystko wypaliło zgodnie z planem


60L + 25L sump

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przymiarka sprzętów:

1. Koralia 1

2. Odpieniacz Skimmer PS300

3. i niestety dodatkowy, ale niezbędny grat w postaci grzałki :)

Narazie zalane kranówką, jutro daję wodę z RO i zasalam.

an3.jpg


Nano 50 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no mam nadzieje że sie w końcu ustatkujesz z tą solniczka bo zmieniasz i zmieniasz :)


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widzę że zrezygnowałeś całkowicie z obiegu i fabrycznego filtra - ja myślałem nad zostawieniem tam węgla. Zobaczymy, bo jak narazie dopadł mnie KRYZYS i brakuje czasu na wyszukiwanie i kompletację brakującego sprzętu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fabryczny obieg narazie wyjąłem z akwa, bo nie daje prawie żadnej cyrkulacji, a tylko zajmuje miejsce w zbiorniku. Jednak planuję zrobić kilka przeróbek tylnej części pokrywy, więc możliwe że jeszcze do niego wrócę. Przede wszystkim zamierzam zrobić otwór na odpieniacz, w taki sposób, aby wystawał ile trzeba ponad lustro wody, a jednocześnie był schowany pod pokrywą. Zobaczymy co z tego wyjdzie :)


Nano 50 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Apoplek, jeżeli masz baniak, to już wiele więcej ci nie potrzeba żeby wystartować :) Poniżej zamieszczam fotki, żeby ci pokazać jak rozwiązałem umieszczenie sprzętów pod pokrywą. Zrobiłem otwór na odpieniacz, kubek mieści się teraz w całości pod pokrywą. Natomiast fabryczny obieg puściłem do środka, tak aby wykorzystać go jako dodatkową cyrkulację wody.

an7.jpg

Do tego spienione PCV i mniej więcej tak to teraz wygląda:

an6.jpg


Nano 50 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

właśnie ja nad czym takim też myślałem żeby taki pseudo panel robić, zarzucaj foty po kazdym etapie na pewno się przyda; tylko nie wiem jak rozwiążesz sprawę żeby do odpieniacza trafiała z powierzchni wody (tak podobno jest najlepiej no i filmu nie będzie)


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Edytuję post, bo film rzeczywiście się pojawił. Będę szukał na to rozwiązania, a na razie po prostu strumień wody z pompy cyrkulacyjnej mi go nieco rozbija.

Natomiast jeżeli masz akwarium otwarte to wykonujesz szczelny komin, a na górze wklejasz grzebień, który zbiera film z powierzchni. W kominie znajduje się pompa, która zasysa wodę na dole [komina] i wyrzuca ją górą (rurka wychodzi poza komin). Widziałem takie rozwiązania u kolegów z forum. Natomiast za każdym razem były to kominy ze szkła. Dlatego nie wiem jak zachowa się tutaj spienione PCV.

Z drugiej strony, przy wykorzystaniu PCV można taki pseudo-komin jeszcze bardziej uprościć. Mianowicie można w nim zrobić otwór w dolnej części i wstawić tam pompę cyrkulacyjną, która będzie zasysać wodę w środku komina i wyrzucać ją poza jego obręb. Spowoduje to, że górą (przez grzebień) woda będzie wpływać z powrotem. Jak zrobisz coś takiego to daj znać, ciekawy jestem jak (i czy w ogóle) działa to w praktyce.


Nano 50 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale w przykrytym akwarium też robi się "film powierzchniowy" i dodatkowo zmieszają i tak ograniczoną pokrywą "wymianę gazową" więc zawczasu pomyśl nad rozwiązaniem tego problemu. (miałem tak u siebie w akwarium)

P.S

Akwarium prezentuje się całkiem nieźle

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dla mnie super i fajne rozwiazanie z ta pompa cyrkulacyjna. Troche malo skaly;/


rafka:125x55x55h

oświetlenie: 4x54w

cyrkulacja Marea 6000l/h JVP 5500l/h

obieg New Jet 3000l/h,

Odpieniacz DIY igła AM PH 2500l/h

25kg żywej skaly

10kg martwej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

narazie wygląda fajnie, czysto schludnie :) trochę mało tej skały, jak coś się zmieni to wrzucaj foto


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mógł byś opisać dokładniej jak zrobileś ten "panel" Bardzo zaciekawiło mnie twoje rozwiązanie :) A i baniaczek SUPER !!


Pozdrawiam Michał

************************************************************************************************

53l oceanu juz sie robi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdzie kupiles ten zestaw-szklo z pokrywą?wiecie gdzie mozna dostac taką swietlowke?


360l+120lsump,beast1200,TUNZE 6045+jvp102,NJ4500,LED CREE 4X12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kor4.jpg

Proces dojrzewania w toku. Wszystko rośnie bardzo pięknie, glony również :)

Już odpowiadam na wasze pytania:

Mivahal, to niebieskie coś, za czym schowałem odpieniacz, grzałkę i pompę, to nie tyle panel, co raczej maskownica. Spełnia ona tylko dekoracyjną funkcję i nie ma żadnego zastosowania technicznego. Ścianki tej maskownicy wyciąłem ze spienionego PCV 3mm. Maskownica posiada przód i boki, nie ma natomiast tyłu, więc pomiędzy jej tylną częścią a szybą akwarium znajduje się kilkumilimetrowa przestrzeń. Woda wpływa tymi szczelinami, będąc zasysana przez pracującą w środku pompę cyrkulacyjną, a następnie wyrzucana jest z przodu. W ten sposób mam stały obieg wody wokół odpieniacza.

VITUL, taki zestaw kupisz na Allegro (tutaj link). W zestawie powinna być świetlówka 50/50, przynajmniej ja taką dostałem. Natomiast gdybyś chciał samą świetlówkę, to zajrzyj do Acropory przy Wałbrzyskiej. Tam sprzedają takie rzeczy.


Nano 50 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy mogę wiedzieć ile tej skały jest,bo nigdzie nie napisałeś.Czy stosujesz wodę z RO ???


Powstające 72L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie za malo masz tej skaly?


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wg mnie to skały jest w sam raz.Ja będę docelowo miał tak mało,bo wg mnie tak jest ładniej.


Powstające 72L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i jak tam dojrzewanie?


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zgodnie z planem. Ekspansja glonowa zaczęła ustępować po 2-3 dniach, więc obecnie ich populacja jest już pod kontrolą :) Od niedawna w akwarium buszuje ekipa czyszcząca, która od samego początku ma się bardzo dobrze, więc powoli przymierzam się do wpuszczenia głównych gości - czyli błazenków.

Poniżej wklejam kilka fotek starych i nowych mieszkańców:

04-2.jpg

Capnella imbricata, rośnie w błyskawicznym tempie.

04-3.jpg

Jakaś zielona gąbka

04-1.jpg

Nie wiem co to? :)

04-4.jpg

Krewetka Lysmata Amboinensis

04-5.jpg

04-6.jpg

Krab Calcinus Elegans - trochę mu czapka na głowę spada,

chyba muszę mu poszukać jakiejś mniejszej muszli :)

04-7.jpg

Ślimak Turbo

04-8.jpg

Widok na całość


Nano 50 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.