Skocz do zawartości
Piechot

Sump do 112l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam pytanie, mam mozliwość zrobić sump do 112l akwarium o wymiarach dł 39cm x szer x 25cm x wys 35cm.

teraz mam pytanie czy robić w nim jakieś komory? czy poprostu włożyć tam sprzet.

odpieniacz mam miniflotora , mogl bym prosic o rade na co ewentualnie zmienic (cos co sie zmiesci w sumpie bo w szafce na cos zewnetrznego wiecej miejsca nie bedzie , cos co bedzie bardziej wydajne) ?

I jeszcze jakiej pompy uzyc do powrotu wody? oczywiscie w rozsadnych cenach

szukalem ten informacji na temat komory przelewowej, ale nie wiele tego tak naprawde jest, ktora najbardziej oplaca sie kupic? jakie w ogole sa bo ja znalazlem ich niewiele.

Potrzebowal bym takze pomocy z hydrauliką jak najlepiej zrobic ten obieg , mam do dyspozycji tylko boki akwarium poniewaz z tylu mam wklejone spienione pcv wyzsze o 20cm od akwarium z zamontowanymy wiatrakami.

powrot od pompy poczatek z wezyka a reszta rura twarda juz. Tylko nie wiem czy musza byc jakies zawory.

dsc00102es0.jpg

myslalem o zrobieniu dziur w scianach szafki po bokach i zrobic to "tak dookola" .

z gory dziekuje za wasze pomysly i pomoc

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o komory to ja bym proponował na odpieniacz 10 cm i na pompę też 10 cm ,pamiętaj że poziom w sumpie musi być niższy aby woda miała gdzie się zbierać po wyłączeniu pompy obiegowej ,resztę sumpa zostaw sobie na dsb i glonowy . Ja w podobnym akwarium mam na obiegu new jeta 1200 u mnie po podnoszeniu pompa osiąga 600 l/h i w zupełności mi to starcza . Przelew możesz kupić firmowy chyba najtańsze ma firma Blau lub możesz zamówić u Jana Szczęsnego choć jeśli masz minimalne zdolności to sam sobie taki zrobisz :)


Pozdrawiam Wojtek

_______________________________________________________________________________________________

150l+53,20kg LR ,dsb,glonowy,4x24w miękkie,sps cyrkulacja4000l,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy takich wymiarach sumpa, komorę dla pompy zrobiłbym tylko takiej wielkości jaka będzie niezbedna dla pompy, a resztę sumpa zostawilbym na zrzut wody, odpieniacz i ewentualnie resztę gratów które z czasem się uzbierają :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w takim razie komora jest w ogole potrzebna?

sprzet przy z zrzucie po drugiej stronie pompa, tak byc nie moze?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mini musi mieć wysoki poziom do pracy wiec bym zrobił malutką komorę w którą by wszedł i rura od spływu .Co do ostatniej komory to warto mieć większą , w swojej mam grzałkę ,dolewkę , pompę podającą wodę do odpieniacza i szczerze za wiele tam miejsca już nie ma .Proponuję dwa warianty albo mała komora dla mini a reszta sumpa bez przegród lub jeśli chcesz dsb lub glonowy to dodać jeszcze jedną komorę na pompę .Nie wiem ale jeśli zadajesz sobie trud zrobienia sumpa to ja bym pomyślał nad lepszym odpieńkiem


Pozdrawiam Wojtek

_______________________________________________________________________________________________

150l+53,20kg LR ,dsb,glonowy,4x24w miękkie,sps cyrkulacja4000l,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego uważam że komora na pompę powinna być "na wymiar" bo pompy raczej zmieniał nie będziesz, w tej komorze bedzie tylko pompa i czujnik dolewki, a resztę zostaw sobie na odpieniacz i inne cuda, bo odpieniacz zmienisz :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seb: ale w sumpie najnizszy poziom wody jest w komorze pompy, jesli przegroda miedzy pompa i reszta bedzie dosc wysoko, zeby odpieniacz mogl pracowac w 2-giej komorze przy wysokim poziomie, to sump moze nie odebrac wody.

Generalnie koszt sumpa przy wymianie odpieniacza na lepszy mozna uznac chyba za niewielki, i zrobic go jeszcze raz jak bedzie potrzeba.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tej strony mówiąc szczerze się temu nie przypatrywałem, nie wczytywałem się w wymiary i nie wiem jakie jest optymalne zanurzenie dla mini, słuszna uwaga:waving trza by to policzyć, chociaż z drugiej strony ja bym takiego obiegu nie odpalał na mini, wiem ze są pewnie takie systemy na mini, ale wolałbym cos z większym marginesem bezpieczeństwa, tym bardziej gdyby była to pierwsza solniczka.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiec jaki odpieniacz proponujecie? akwarium 112l a sump liczylem cos okolo 30l razem bedzie okolo 140l.

wiec najlepiej dwie komory, jedna mala na pompe a druga wieksza na odpieniacz, dolewke , grzalke.

Tylko moglby ktos narysowac mniejwiecej w paincie jak najlepiej je przedzielic? bo wiem ze jest pare spodobow

wymiary beda dł39 x szer25 x wysokosc 35 albo 40 ale chyba lepiej 35.

z gory dziekuje

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja też tobie radze odpuść sobie mini ja go miałem na początku i to była porażka ba tragedia


New project 75×60×60

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiec jaki najlepszy bedzie odpieniacz do tego litrazu? dodam ze szafka ma 60cm wysokosci

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ojjjj, jak mi sie nie chce:banghead1367-sump.jpg

Patrząc od strony odpieniacza szyba przegrody pierwsza musi być o centymetr wyższa od trzeciej, na rysunku wyszło to średnio więc piszę. To najprostsza wersja sumpa, ale na forum jest tego od metra, lenie jedne:whip

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seb wszystko ok ale sump musi mieć niższy poziom niż u ciebie na rysunku bo przy tak małym sumpie to będzie powódź :)


Pozdrawiam Wojtek

_______________________________________________________________________________________________

150l+53,20kg LR ,dsb,glonowy,4x24w miękkie,sps cyrkulacja4000l,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wojtek, widzisz gdzieś tam wymiary? To rysunek POGLĄDOWY:cursin

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie midiflotor (identyczny jeśli chodzi o zanurzenie jak midiflotor) jest zanurzony na 35 cm do początku podstawy mocowania kubka,więc wysokość sumpa nie może wynosić 35 cm bo nie będzie prawidłowo spełniał swojego zadania...

Aha...mini i midiflotor w najszerszym miejscu (podstawie) ma 15 cm więc komora na odpieniacz rzędu 10 cm raczej odpada...

A poza tym trzeba brać po uwagę ilość wody która spłynie z instalacji przy braku prądu lub umyślnym wyłączeniu pompy obiegowej...

A w mini refugium to może by się zmieściła jakaś siateczka lub doniczka do oczek wodnych napakowana glonami spagetti,co by kawałki glonów nie dostały się do pompy obiegowej...

Widzę że baniak to odwrócone profilowane 80 cm..

Prowadzenie obiegu na około szafki do boków akwarium niepotrzebnie go wydłuży i skomplikuje(kolanka,zakręty)co obniży wydajność pompy obiegowej nie wspominając o estetyce al'a "Powrót do przyszłości"...

Ja jednak wyciąłbym pcv tak aby wkleić komin,bo to ułatwi Ci :

-zrobienie hydrauliki

-późniejszą obsługę

-no i estetyczniejsze

-mniejsze straty przepływu w obiegu i możliwości zapchania się go...

Najlepiej podpatrzeć u Kolegów z forum rozwiązania które są już sprawdzone i dopytać lub doczytać się dlaczego tak a nie inaczej...

Pozdrawiam...


tel.kon. 503-344-343 520 l słodkiego i odpalone solniczki...144x60x30,2 x 80x40x45,70kg LR,30kg LS,Tunze 6025,6045,6060,6100 ,VorTech MP40w,sea clone 100,Apf600,2x150W+2x54W,2x(3x24 W),trochę bajerów na profilux'ie...w planach 600 l i 450 l na jednym stelażu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiarów nie ma ale ni jak nie ma się do rzeczywistości i problemu przedstawionego w wątku ,dla przykładu dam fotki swojego sumpa bo jest podobnych wymiarów :)

664c026440aeb145med.jpg


Pozdrawiam Wojtek

_______________________________________________________________________________________________

150l+53,20kg LR ,dsb,glonowy,4x24w miękkie,sps cyrkulacja4000l,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wojtuś, powiedz czym różni się Twój sump od tego przedstawionego przeze mnie oprócz tego że ma jedna komorę więcej? I gdzie pisaliśmy że kolega chce sump trzykomorowy? Z tego co pamiętam rozważał między jednokomorowym i dwukomorowym. Mój przykład przedstawia dwukomorowy. Poza tym u Ciebie brakuje mi Bubblestopu przed komorą z pompą i cyrkulacji nad DSB. I nie rozumiem dlaczego twierdzisz że mój rysunek nijak się ma do rzeczywistości, zrozumiałeś go?

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

seb: bo bubblestopy sa przereklamowane :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1.Poziomem wody w sumpie i nie mów że to tylko przykład bo ktoś się zasugeruje i nieszczęście gotowe

2.Cyrkulacje nad Dsb mam przyjrzyj się dobrze a jak nie to ci strzałkami narysuje jak woda przepływa

3.Nie uznaję bublestopów ponieważ załażą brudem i ciężko je wyczyścić ,zajmują dużo miejsca ,jak dla mnie szkoda zachodu ,nie mam i nie widzę potrzeby jego użycia .

4.Nie nazywaj mnie Wojtuś :cursin:no:whip


Pozdrawiam Wojtek

_______________________________________________________________________________________________

150l+53,20kg LR ,dsb,glonowy,4x24w miękkie,sps cyrkulacja4000l,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wojtku;) Seb przedstawił tylko szkic,a nie zwymiarowany projekt.Mieliśmy kiedyś sumpy takie jak Seb narysował i bardzo dobrze się spisywały.

Pozdrawiam Marek


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej to niech każdy robi jak chce ja swoje powiedziałem . Nie mam zamiaru robić znowu jakiejś kłótni bo to forum :)


Pozdrawiam Wojtek

_______________________________________________________________________________________________

150l+53,20kg LR ,dsb,glonowy,4x24w miękkie,sps cyrkulacja4000l,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, juz się nie odzywam, masz rację... Wojtuś:)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mieliśmy kiedyś sumpy takie jak Seb narysował i bardzo dobrze się spisywały.

Normalnie jak bym słyszał moich starych kiedy mówią o PRL :) Niestety polak już jest taki że docenia to czego już nie ma :banghead


Pozdrawiam Wojtek

_______________________________________________________________________________________________

150l+53,20kg LR ,dsb,glonowy,4x24w miękkie,sps cyrkulacja4000l,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.