Skocz do zawartości
pin54

oświetlenie nano (do 50l)

Rekomendowane odpowiedzi

Na początek witam wszystkich ponieważ to mój pierwszy post.

Powoli klaruje mi się wizja małej nano rafy - 40 x 35 x ? + panel z tyłu. W tej chwili myślę nad oświetleniem. Jak nie wiadomo o co chodzi, chodzi o pieniądze ... Doskonale wiem, że wydam 4 razy tyle co planuje więc staram się zaplanować jak najmniej. W tej chwili planuję świetlówkę aktyniczną T5 24W po skosie (inaczej się nie zmieści, i tak wejdzie z 3-4 cm na panel) + 2 x Genie 18W 6500k w rogach. Pytanie tylko czy to jest dobre rozwiązanie ? Poczytałem wcześniej oczywiście i zdania na ten temat (65000k) są podzielone, ale nigdzie nikt nie napisał że używa lub używał.

Koszt całości to około: T5 - 45pln + 2 PC x 20 + oprawki 30 + statecznik 40 = 155 więc finansowo nie najgorzej.

Wiem, że co dziesiąty post dotyczy światła, ale: nie chcę zamieniać PC na kompakty do których będę potrzebował stateczniki ponieważ koszt jednej lampy skacze z 20pln na 80pln, świetlówki T8 mi się nie zmieszczą i zbyt dużo ich bym musiał wstawić, świetlówki T5 kompletnie mi się nie zmieszczą.

No ale jak napiszecie że ten zestaw się nie nadaje to będę kombinował ze zmianą wielkości zbiornika czy coś innego.

Z góry dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obawiam sie ze pod 6500K to ladnie beda ci glony rosly w akwarium.Nie mowiac o totalnej zolciznie w akwarium.

Tak wyglada u mnie sump oswietlony swietlowka 7200K

1223-dsc00449.jpg


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na bardzo zaglonowany ten twój sump nie wygląda :) :)

No to zwykłe kompakty sobie odpuszczam, problem w tym, że czym więcej czytam tym większy mętlik w bańce. Dlatego pojawiają się nowe pytania.

1. Jaka jest minimalna wielkość zbiornika na 2 błazenki? Czytałem, że trzymane są w 30l, ale czy to jednak nie za mało ?

2. Jaki powinien być stosunek światła aktynicznego do białego (10 000K)?

3. Czy świelówka Narva Blue / Blue2 jest typową aktyniczną i tak mam ją traktować ? To samo świetlówka Dulux L24W (ta w sumie ważniejsza).

4. Do świetlówki Narva 18W/Blue2 2G11 potrzebny jest mi statecznik elektroniczny? Identyczny jak do zwykłych rur T5 też może być ?

5. Do świetlówki kompaktowej Narva 11W Blue potrzebny jest mi statecznik magnetyczny (czyli starego typu jak do T8) ?

Połączenie, które w tej chwili przychodzi mi do głowy to Ocean White 10000K AquaMedic 24W kompaktowa + Dulux L 24W/67 kompaktowa (nie wiem co te 67 oznacza), wszystko na jednym stateczniku HUCO 2x40W (możliwość podpięcia 2x24W, 2x39W, lub kompakty PL-L z trzonkiem 2G11 2x24 lub 2x36W - zależy mi na wykorzystaniu w przyszłości do mocniejszego światła). Łączny koszt ~155 pln więc identycznie jak poprzednio. Przy tej długości mogę dać akwa 35x35x35 co daje mi jakieś 1,2W/litr.

Co Wy na to ?

Znacie jakiś statecznik 2x24W, 2x54W bo nic o takiej rozpiętości nie znalazłem niestety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tam gdzie masz w swietlowce 2 piny a nie 4 wystarczy dlawik i nic wiecej. Podlanczasz tak jek zwykla T8 z pominieciem tzw startera, ktory jest juz zabudowany w PC


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

PC aquamedic maja cos ok 40 cm, wiec i awkarium musisz zrobic dluzsze.

Swietlowki z trzonkiem G211 mozna rowniez podlaczyc pod statecznik magnetyczny, nie tylko elektroniczny.

W takich awariach to raczej tylko PC, bierz pod uwage AM albo Arcadia, te narvy sa troszke gorsze, wiem bo sam je mam.

Narva Blue to nie jest aktynika.

I pamietaj ze jesli palacisz malo to placisz dwa razy, nie ma co oszczedzac na oswietleniu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pin54,sump nie jest zagloniony bo fotka jest zrobiona nastepnego dnia po uruchomieniu sumpa,i na dodatek tam jest lampka tylko 7w.


Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś się forum dzisiaj sypie. Znowu napisałem odpiwedź i jakis fatalerror

Peniek :

@pin54,sump nie jest zagloniony (..)

Tylko żartowałem :) Tak podejrzewałem, że mega mocy to ta lampka nie ma :)

Ok, w takim razie zmieniam narvę na Ocean Blue + Ocean White - razem 48W. Wydłużam akwa do 40 cm (podobno mają 37,1, jak by ktoś był tak uprzejmy i zmierzył długość całkwitą palnika, wtyczki i oprawki to byłbym wdzięczny). Tylko wciąż nie wiem czy stosunek aktynicznego do białego = 1:1 jest dobry czy niebardzo ? Co o tym połączeniu myślicie ?

A jak z tymi błazenkami ? Piszę tutaj bo jeżeli brak mi paru litrów to powiększe i może właśnie światła dołoże, ale jak muszą mieć z 70l to nawet sobie nimi głowy nie będę zawracał, a w za małym ich kisić nie chcę.

Wiem, że kto tanio kupuje ten dwa razy kupuje. Ja po prostu chcę uniknąć tylko i wyłącznie zbędnych wydatków :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co mi polecicie do akwa 50x30? w tym miesiacu mialem juz spore wydatki, bo kupilem reefpacka 200 za 570, materialy na podniesienie obudowy kosztowaly mnie tez 100zl, teraz mysle o modernizacji oswietlenia, co mi polecicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pin54

Moja propozycja.

zrob sobie akwa 45/30/35h (to Ci da jakies 47 l) 45 cm da Ci pewnosc ze swietlowki sie zmieszcza i bedziesz mial jeszcze jakis zapas na ewentualne modyfikacje. 35 cm wysokosci - dasz wiecej piachu i bedzie git.

Dwie swietlowki wystarcza, ale jak bys chcial (a na pewno bedziesz) w niedalekiej przyszlosci trzymac jakies sps to bym Ci proponowal kupic trzy swietlowki dwie biale i jedna aktynike.

co do błaznow, to niektorzy i w 30 l trzymaja parke.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Więc chyba coś takiego zrobię, z tym że pewnie 45x35x35 to mi da jakieś 52l netto bez LR/LS (akwa naturalnie będzie wyższe o kilka cm) więc światła jakieś 0,92W. Ponieważ koszty na starcie i tak będą duże to odłożę zakup trzeciej świetlówki i dodatkowego startera o jakiś miesiąc, dwa po starcie - na dojrzewanie skały chyba wystarczy? Docelowo wyjdzie 1,38W/l więc sps'om chyba też powinno być wystarczająco?

Niektórzy trzymają welony w kuli, no ale przecież nie o to chodzi, żeby za wszelką cenę upchnąć taką rybę jak się chce w takim akwa jakie się ma. Wstępnie nastawiam się, że wpuszczam błazenki, ale jak ktoś mnie w między czasie zjedzie, że konserwę robię to zmienię plany i dobiorę coś innego.

Dzięki wszystkim za wsparcie i cierpliwość :) Jak byście nie mieli co robić i chcieli komuś pomóc to polecam się na przyszłość bo pytań będę miał na pewno sporo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.