Skocz do zawartości
Konrad_wawa

Zależność temperatury i zasolenia

Rekomendowane odpowiedzi

Jaka dokładnie jest zależność temperatury wody i jej zasolenia? Załóżmy, że woda o temp. 25 C ma zasolenie 1,022. Jaki mniej więcej wyjdzie pomiar zasolenia tej wody przy temperaturze 20 C? Będzie to 1,023 czy raczej 1,050?


Nano 50 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zasolenie nie zalezy od temperatury, jedynie gestosc (czy tam ciezar wlasciwy) ktorego uzywamy do pomiaru zasolenia w miernikach plywakowych.

poszukaj w necie, ja znalazlem takie cos:

http://www.spjc.edu/clw/math_science/OCE2001L/Water_Density.pdf

tu jest podane ze gestosc zmienia sie o 0.15kg / 1m3 na 1 stopien, mozesz sobie policzyc :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze no to jak wy przygotowujecie wodę na podmiankę? :) Grzejecie w misce do 25st C i dopiero mierzycie gęstość salimetrem? Nie da się rozpuścić tak na oko, wiedząc że przy temp. pokojowej 20st C, powinno wyjść np. 1,024?


Nano 50 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na oko to chłop w szpitalu umarł...

Tak jak ci napisałem, nic nie rób na oko.

pozdrawiam


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I ja się podłączę pod temat. Teoretycznie na przykład do każdego salimetra powinna być podłączona tabelka pozwalająca odczytać/skorygować zasolenie wody przy innej temperaturze niż 25 stopni. Ale tak się nie dzieje, Aquamedic niczego takiego nie dodaje. Na pewno ktoś ma taką tabelkę, więc moze można by ją zeskanować i podłączyć do tematu, aby każdy zainteresowany mógł ją sobie pobrać?

Pozdrawiam


Back to Mcharium

Aktualny e-mail info@moobi-art.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiele salimetrow ma wbudowane termometry, i od razu widzisz o ile musisz skorygowac odczyt.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konrad_wawa , ostatnio na jakimś forum widziałem sygnaturę pod tytułem :"za każde głupie pytanie Bóg zabija kotka" (i oczywiście stosowna fotka" rozbawiło mnie to bardzo , a gdyby faktycznie tak było , byłbyś chłopie wielkim przyjacielem myszy :) , próbujesz robić problem z podgrzania wody do 25 st ? To co będzie jak faktycznie spotkają Cie kłopoty

może nikt mnie do sądu nie poda :)

2r47f2sgy9.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Konrad_wawa kup se refraktrometr i nie będziesz miał problemu (sam skoryguje pomiar do temperatury :))


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
I ja się podłączę pod temat. Teoretycznie na przykład do każdego salimetra powinna być podłączona tabelka pozwalająca odczytać/skorygować zasolenie wody przy innej temperaturze niż 25 stopni. Ale tak się nie dzieje' date=' Aquamedic niczego takiego nie dodaje. Na pewno ktoś ma taką tabelkę, więc moze można by ją zeskanować i podłączyć do tematu, aby każdy zainteresowany mógł ją sobie pobrać?[/quote']

ja mam taką tabelkę przy moim salimetrze od RSM..po weekendzie mogę ją zeskanować...

pozdrawiam

maciek


pozdrawiam

Maciek

Prawdziwy facet nie je miodu !... Prawdziwy facet żuje pszczoły! ! !

I pamiętaj....Życie jest zbyt krótkie, żeby jeździć Dieslem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Filavandrel, dzięki za info, nie wiedziałem że refraktometr sam koryguje w zależności od temperatury :)

Enigma, jak będzie możliwość zeskanowania, to proszę o wrzucenie na forum, myślę że przyda się to wielu początkującym :)


Nano 50 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Raczej sie nie przyda, bo jak juz kupi ktos salimetr to przeczyta instrukcje :-)

a tam bedzie napisane jak korygowac odczyt w stosunku do zmiany temp.


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mów za siebie, mi akurat się przyda, bo na salimetrze Sery, który kupiłem niestety nie ma niczego takiego :)


Nano 50 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Konrad_wawa a bym zapomniał :) jak juz kupisz to popatrz w jakiej gęstości jest skala :) (zazwyczaj jest podany % (35% przy 25 st C) po jednej stronie a po drugiej gęstość ale... może być wyskalowany w gramach na cm3 (1,023 g/cm3 przy 25 st C) lub raczej częściej w gęstości względnej (1,0264 gęstość względna - bezwymiarowa)

więc trzeba patrzeć bo możesz dążyć do złej wartości ze względu na zły odczyt skali w jakiej jest mierzone zasolenie na danym urządzeniu :)


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a fakt, to sorki, nie przypuszczalem ze takie salimetry ktos produkuje :-)

a moze dla wygody kup salimetr splawikowy JBL, AM, TM HW HEila itd...


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie, niby proste jak drut, a trudno cokolwiek ustalić. Czytałem w FAQ o różnych skalach, ale nadal mi się nic nie zgadza.

Na instrukcji tego nieszczęsnego salimetru Sery jest napisane "Marine fish need a density of 1.022 - 1.024 g/ml. Czyli w jakiej skali mam to mierzyć? Na chłopski rozum ustawiłem zasolenie na takim poziomie, aby ten salimetr wskazał mi 1.023 i tak właśnie utrzymuję w akwarium. Mam nadzieję, że dobrze? :)


Nano 50 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co tu więcej pisać. Wystarczy, że w temperaturze 25C salimetr wskaże Ci gęstość 1.023g/cm3 i jest OK. Jeśli badasz gęstość w innej temperaturze, to w podanym przeze mnie kalkulatorze możesz sprawdzić, na jaką gęstość się to przełoży w temperaturze 25C. Tu należy trzymać się zasady KISS.

Nie można jednak rozpuszczać soli w wodzie o zbyt niskiej temperaturze - niektóre związki zawarte w soli mogą się wtedy niepotrzebnie wytącić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@HoH nie zapominaj że salimetry nie są idealnie dokładne. Ja swój porównałem z wynikiem z reflektometru i wyszło że salimetr (Aquamedic) zaniża o 2 kreski. Czyli dla zasolenia 1,023 pokazuje 1,021.


30x30x40 czyli 36 l od 14 02 2009.8 cm LS, 4 kg LR,oświetlenie Led na Cree DIY, Koralia Nano, kaskada Aquaclear 200, odpieniacz DIY, grzałka 50W, sól Kent.

Koszt postawienia.... znikomy w porównaniu do obecnie planowanego zbiornika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc.

Cos nie Kumam tego kalkulatora:banghead

To wezmy tem. wody po osmozie 20*C to jakie zasolenie pwoenien wskazywac?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@dudu Refraktometr to praktycznie koniec problemów :) Też miałem kiedyś salimetr (bodajże Sery) w którym sala się przesunęła, przez co zasolenie w moim akwa było delikatnie mówiąc nieodpowiednie. Na szczęście błąd był na tyle mały, że nie spowodowało to jakiejś katastrofy...

@QesT Zasolenie 34510 mg/litr daje gęstość 1.023g/cm3 w temperaturz 25C. W temperaturze 20C gęstość przy tym zasoleniu wyniesie około 1.0244g/cm3 - dość duża różnica.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.