Skocz do zawartości
tomiooo

projekt 100L

Rekomendowane odpowiedzi

Hej

po etapie czytania i analizowania przyszedł czas na projektowanie :) mój projekt ewoluował od akwa 25L potem było 64L a obecny pomysł to 96L (60x40x40h - ale takie wymiary tylko na zamówienie) lub 112L (80x35x35 - wymiary standardowe więc szeroko dostępne i tańsze). Zbiornik będzie z panelem (oczywiście wszyscy "starzy wyjadacze" powiedzą, że powinien być sump:) Myśle że ok 100L to idealny litraż na początek morskiej przygody. Tyle tytułem wstępu teraz przejdźmy do konkretów. A więc planuję taki sprzęt:

- zbiornik - 60x55x45 - ok. 140L - w tym panel o szerokości 11cm

- odpieniacz - Miniflotor + brzęczyk - już mam :) koszt - 75zł z przesyłką

- cyrkulacja - JVP 3000 l/h + BOYU WM-4 (już mam używany, koszt 200zł)

- pompa obiegowa do panelu - NEW JET 1200 (używana)- koszt 50zł

- oświetlenie: DIY 5x24W +LED (nocne)- obecnie zastanawiam się na oświetleniem LED.

- filtr RO+DI - udało się zdobyć używany - koszt 210 zł razem z miernikiem TDS i przesyłką

- ok 12-15 Kg skały (zmiana za sugestią kolegów)

- sól, LS itp.....

Dotychczasowy koszt: 75+200+50+210= 535zł

Szacowany koszt całkowity: 2500-3000zł

Planowany start zbiornika w okolicach lipiec -sierpień więc dużo się jeszcze może zmienić :) ale chciałem Was teraz prosić o ewentualne wskazówki ponieważ będę chciał jak najwięcej sprzętu kupić używanego. Mam nadzieję, że również skałę lub jej część uda mi się od kogoś nabyć taniej niż w sklepie.

Teraz czekam na oceny i ewentualne sugestie odnośnie sprzętu. Konstruktywna krytyka mile widziana :)

Pzdr Tom


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja od siebie proponował bym jednak zbiornik 60x40x40. Idealnie pasują do niego świetlówki 24W i cały zbiornik jest równomiernie oświetlony, a co do skały to 20 kg porowatej to chyba zrobi się straszna graciarnia w takim zbiorniku. Ja zaczynałem od takiego i 12 kg skały było w sam raz.

Pozdrawiam


Back to Mcharium

Aktualny e-mail info@moobi-art.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolega moobi dobrze radzi z wymiarami, lepiej dobrac akwarium pod konkretne zrodlo swiatla - czytaj odpowiednie swietlowki t5 - i kazdy cm szerokosci akwarium jest cenny.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no faktycznie może 20 kg to za dużo, moobi widzę ze ty właśnie posiadasz zbiorniczek dokładnie taki jak potrzebuje :) kiedy robisz przeprowadzkę? :) i co robisz ze szkłem ? i oświetleniem :)


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja już w sumie po przeprowadzce :-)

Światło poszło do większego baniaka jako część lampy DIY, a zbiorniczek został "zasłodzony" i mieszkają w nim krewetki wielkoramienne. Teraz mam standardowe 240L, no i ze względu na dno 40 cm jakieś 25 kg skały robi już jak dla mnie odpowiednie wrażenie. Wiecej zrobiło by tylko sztuczny tłok.

Zbiornik 60x40x40 kosztował mnie u szklarza 100 zł , wiec nie jest jeszcze tak tragicznie z cenami.


Back to Mcharium

Aktualny e-mail info@moobi-art.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
moobi :

Ja od siebie proponował bym jednak zbiornik 60x40x40. Idealnie pasują do niego świetlówki 24W i cały zbiornik jest równomiernie oświetlony, ...

Jesli bedzie tam panel boczny to swietlowki 24W beda obejmowac cala dlugosc zbiornika.

Wlasnie taki uklad planuje do mojej 112tki na jesieni, jesli "wypali" 33 l , ktore niedawno zalalem


dsc0711b.th.jpg

Delta 72x72x50; LED Cree by Tomasz; Hydor Slim-Skim; 2x6055 + multi

Znajdziesz mnie rowniez na: http://www.bractwo-s...forum/index.php

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wprowadziłem male zmiany, rozumiem że teraz lepiej :) jeszcze się zastanawiam nad oświetleniem - czy dać 3x15k reef white i 1xreef blue czy 2xreef white i 2xreef blue.


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje zdanie jest takie, że lepiej będzie wyglądało 2xwhite i 2xblue. Nawet z tego względu, że podłączając to pod dwa stateczniki będziesz miał możliwość załączania aktyniki oddzielnie. Ja miałem wcześniej białe w stosunku 3:1 do aktyniki i nie byłem za bardzo zadowolony. Teraz te proporce lekko się zmieniły, jakieś 3:2 , i zbiornik wygląda dużo lepiej.


Back to Mcharium

Aktualny e-mail info@moobi-art.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wprowadziłem małe zmiany :) zaznaczone kolorem


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już od jakiegoś czasu śledzę to forum z zamiarem zasolenia kilkudziesięciu litrów wody.

A jako, że chcę wykombinować akwarium o rozmiarach 60x40x40 uznałem, że najlepiej będzie się tu podkleić.

Do tej pory posiadam 2 akwaria jedno z Malawi (Mbuna) a drugie z Tangą (Tropheusy).

No ale, jako że apetyt rośnie w miarę jedzenia to zamarzyło mi się morskie.

Im więcej czytam tym więcej wiem ale też więcej wątpliwości się rodzi.

Mam nadzieję że uda mi się u szanownych forumowiczów uzyskać na nie odpowiedzi.

A może spotkam tu kogoś z klubu Malawi :)

No to tyle wstępu a jeszcze zapomniałem się przedstawić mam na imię Krzysiek i pochodzę z Bydgoszczy.


Tanganika 350l

Malawi 300l

Solniczka ?l in progress

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy ktoś ze starych wyjadaczy może mi odpowiedzieć na moje wątpliwości zaznaczone kolorkiem w pierwszym poście? :) będę wdzięczny.

PozdrT


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o oświetlenie to spoko 5x24w bedzie dobrze ale nie kupuj uzywanych swietlowek. Szkoda wydawac kase a nic dobrego z tego nie bedzie.

Cyrkulacja wydaje mi sie ze ok,

Jezeli chodzi o wymiary akwa to wejda ci spokojnie 24w T5 wiec tez ok.

pozdrawiam


300L+80L sump, Bubble Magus NAC7, newjet 3000, 2 x newjet 3900, UV 11w, pudełko przelewowe

32kg LR, 18kg LS, 2 x ocellaris, 2 x sexy shrimp, hepatus, żółtek, doktorek, escenius midas, centropyge loricula, 2 x krewetka czyszcząca, 3 x euphylia, zoanthusy, grzybki, barierum...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobny zbiornik i cyrkulacje dal bym marea 2400 i sunsun 3000 koralia 1 za slaba na ten baniak pozatym 2 pmpy wystrcza przy dlugsci 60 cm a kolejna pompa tylko by szpecila.


rafka:125x55x55h

oświetlenie: 4x54w

cyrkulacja Marea 6000l/h JVP 5500l/h

obieg New Jet 3000l/h,

Odpieniacz DIY igła AM PH 2500l/h

25kg żywej skaly

10kg martwej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedź w takim razie cyrkulacja będzie na poziomie 5400l/h, a co do świetlówek to może uda mi się zdobyć używane i to tylko na czas dojrzewania zbiornika, oczywiście nie zamierzam inwestować w te świetlówki dużej kasy, a jeżeli to nie wypali to oczywiście kupię nówki : 3x15k reef white + 2xreef blue;

jeszcze pozostała do wybrania pompa obiegowa do panelu oraz jakiś zestaw RO + DI (do 200zł)


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Posiadam baniaczek 110 litrow,poczatkowo mialem 2 pompy marea 2000 litrow, ale te pompy maja duza podstawke do mocowania i w tak malym baniaku wygladaja beznadziejnie,sa zaduze.Teraz mam dwie koralie 1,i sa wystarczajace do tego co mam w baniaku , sa mniejsze,ladniej wygladaja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie słyszałem ze marea jest sporych rozmiarów i w niewielkim baniaku niezbyt się prezentuje


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jaki filtr RO-DI polecicie do tej wielkości zbiornika, czy da się kupić taki zestaw RO+DI do 200zł? jeżeli macie jakieś ciekawe linki to proszę na priv info


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie kazde RO i DI sie nadaja.

Troche bym porozmyslal nad tym, czy w przyszlosci nie bedziesz chcial gdzies wyjechac na urlop? Ale nawet gdyby nie, to jednak automatyczna dolewka bedzie uzupelniala wode kilkanascie razy dziennie i utrzymywala zasolenie na stalym poziomie.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.