Skocz do zawartości
AlMastar

Akwa AlMastara - ocena + porada

Rekomendowane odpowiedzi

czy pytanie o to czy muszą być muszelki jest tak trudne że żadna tęga głowa nie jest w stanie odpowiedzieć ??

czy może nikt nie wie ile powinno (według niego) krabów i ślimaków w akwa ??


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kiedyś zadałem takie pytanie na reefcentral ile muszę miec ekipy czyszczącej do mojego 100l

-tegie głowy z tamtego forum odpowiedziały mi że 1krab i jeden slimak na 3galony wody

u siebie mam 4krabiki i chyba za dużo lepiej mieć więcej ślimaków mi przyszły ze skałą więc nie musiałem się wydatkować na nie

co do muszelek wszystko zależy od linienia tak czy siak mam u siebie kilka róznych wielkościowo muszli co by mogły wybrac sobie najopowiedniejsza (kiedyś się sporo nabiegałem po lublinie żeby im dogodzić)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra update: dokupiłem kraba od Muńka (ten 2 niebieski) na początku krabek jadł wszystko OK, później zaczął ganiać swoich kolegów i cośtam kombinować, na szczęście obyło się bez ofiar, teraz dalej wpiernicza glony - jest to mój najbardziej ruchliwy krab :D

może to ganianie kolegów i ich wywracanie to znak że chce zmienić muszelkę ?? choć i tak ma wielką w porównaniu do reszty :D

w najbliższej przyszłości planuję dokupić 2 kraby i 2 a może i 4 ślimaki. akwarium cały czas pokryte jest glonami, ale są coraz bardziej przeźroczyste i coraz bardziej zbijają się w kołtuny i odpadają, ekipa czyszcząca też bardzo ładnie zasuwa :D

jutro/pojutrze przyjedzie do mnie cyfrówka to porobię fotki mojego stadka

i znowu pytania (niestety coraz bardziej retoryczne :/): czy dozować kalkwasser czy może od razu zacząć stosować Ballinga ??

no i wyniki testów:

zasolenie[_][_][_][_][_][_]1,0235

Ca[_][_][_][_][_][_][_][_][_][_][_][_][_][_]400

Ph[_][_][_][_][_][_][_][_][_][_][_][_][_][_]jakieś dziwne poza skalą :/

KH[_][_][_][_][_][_][_][_][_][_][_][_][_]12 - podniesione superbuforem KENTa

NO2[_][_][_][_][_][_][_][_][_][_][_][_]0

NH3/NH4[_][_][_][_][_][_][_][_]0 - 0,25

PO4[_][_][_][_][_][_][_][_][_][_][_][_]0,15

NO3[_][_][_][_][_][_][_][_][_][_][_][_]0

co sądzicie o wynikach testów ?? czy fosforany "zbiłbym" kalkwasser ?? bo cały czas się wacham co z Ballingiem choć chyba wolę Ballinga niż kalkwasser ze względu na sposób dozowania


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tesz mam ten cholerny amonik ok 0.10 i nie schodzi to jest już 1,5 miesiąća


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@AlMastar

Fosforany mozesz zbic woda wapienna. Niestety zostaja one uwiezinone i magazynuja sie w akwa. Przypadkiem moze sie to okazac bomba ekologoczna. :D To taka mala wada wody wapiennej moim zdaniem.

Amoniak masz dosc wysoki czyli akwa nie jest dojrzale ale to sam widzisz.

Druga sprawa to masz dosc wysokie KH i niezbyt wysoki poziom Ca. pH z tego co piszesz tez pewnie nie jest w porzadku ale to pprzypuszczalnie wina tego bufora Kenta. Akwarium nie jest jeszcze ustabilizowane.

Osobiscie przeszedlbym na Ballinga i dal sobie spookj z jakimis buforami.

Ewentualnie podawaj wode wapienna i tez sie wszystko powinna ustabilizowac.

Wybor jednak jak zawsze nalezy do ciebie.


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśnie, ale czy Balling pomoże pozbyć się fosforanów ?

i chyba jednak Balling bo na kroplówkę i resztę nie mam miejsca


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Balling nie pomoze pozbyc sie fosforanow. Na pozbycie sie fosforanow znam trzy metody.

1. Adsorber.

2. Wodka.

3. Algi wyzsze.

Osobiscie stosowalem dwa pierwsze sposoby ale pozostalem tylko przy 1.

Algi wyzsze to inaczej refugium. Naturalnie ta metoda ma rowniez swoje plusy i minusy.

Jeszcze jeden sposob na brak problemow z fosforanami to akwarium tylko z koralowcami. :D


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no ale kalkwasser też mi wybije fosforanym, więc może postosować kalkwasser przez miesiąc i następnie przerzucić się na Ballinga ??

Absorber jaki ??


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kalkwasser ma zdolnosci do wiazania fosforu. Ale nie jest on usuwany ze zbiornika. Pozstaje tam i moze sie zdazyc iz po pewnym czasie bedzie sie on uwalnial. Na ten temat polecam jednak literature. Mi ten argument wystarczyl aby nie stosowac wody wapiennej.

Adsorberow jest naprawde wiele. Jeden z lepszych to ROWAphos. Jesli moge cos polecic to adsorbery na bazie zelaza.


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

albo jeszcze aquamedic antiphos (bez fe) jak myślicie gdzie to powinno się nasypać ??

można trochę do BiostarFlotora zamiast tej obracającej się gąbki ?? wtedy byłoby spoko i mógłbym tego używać :D


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie jest dobry pomysl sypac adsorber do Biostarflotora. Poczatkowo stosowalem u siebie filtr kubelkowy Eheim2224. Pozostalosc po slodkim. Tam na gabke sypalem adsorber i jakos to dzialalo. Ten filtr jednak dosc szybko sie zapychal i bardzo ciezko bylo uwolnic gabke do adsorbera. Dlatego kupilem taki filtr.

phosphat_m.jpg

Napedzam go tym samym Eheim'em ale jest on wlaczony za nim i woda jest mechanicznie przefiltrowana tak aby adsorber sie nie zapychal. Wiem, ze nie jest to tanie rozwiazanie ale naprawde dobre.


Akwarium 120 x 65 x 60 | Sump 80 x 50 x 40 | 2 x Reef Flare Pro M | UltraReef Akula UKS 200 | 2 x Tunze 6055 | ATB Airstar 5000

ClariSea 5000 | Węgiel | UVC

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra parę fotek:

widok ogólny

904-100_0015maly.jpg

jedyny koral jakiego mam

904-100_0040maly.jpg

też coś i to może koral

904-100_0041maly.jpg


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam DI, być może przyszedł czas na zmianę bo pojawiło się trochę zielonych glonów nitkowatych (takich nowych soczysto zielonych w miejscu gdzie pompa tłoczy wodę bezpośrednio na skałę)

ktoś pisał o cenie w funtach czy dolarach więc raczej kupuje nie w Polsce, a jeśli obniża trochę Ph to jest dla mnie, tylko nie bardzo pasuje mi kupowanie czegoś przez co mogłoby to przepływać, najchętniej wpakowałbym to do BiostarFlotora

co do glonów to mam tylko nitkowate i żadnych innych, więc chyba nie jest tragicznie :D


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
AlMastar :

mam DI, być może przyszedł czas na zmianę bo pojawiło się trochę zielonych glonów nitkowatych (takich nowych soczysto zielonych w miejscu gdzie pompa tłoczy wodę bezpośrednio na skałę)

...

miałem dokładnie taki sam problem. Filtry zaczęły mi puszczć. Nie mam niestety TDS ale jestem o tym przekonany. Po zmianie filtrów i żywicy jak ręką odjął. Polecam założyć jeszcze jeden filtr węglowy za DI, bo zauważyłem że żywice mogę zakwaszać wodę.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dobra po wymiania filtra DI już nowe glony się nie pojawiają u mnie filtr wytrzymał 1,5 miesiąca + napełnienie więc jakieś 300-400L

ale to nie wszystko :D mam nowy nabytek 904-016.jpg

jest to najpewniej Zebrasoma desjardini, wielkość około 5cm

do tego http://www.nano-reef.pl/plug.php?p=gallery&id=237 zrobiłem nowe fotki (jakość już dobra bo robione cyfrówką) zapraszam do oglądania i komentowania.

w najbliższym czasie dosypię piasku na dno do kratki oraz zaczynam dozować Ballinga (jak mi tyklo Tomasz prześle składniki)

parametry wody wszystkie OK (no trochę PO4 jest). KH zostało podniesione przez Superbuffor KH firmy KENT i chyba był to dobry wybór bo dozuję co 2 tygodnie i KH nie spada poniżej 8

za kilka dni zdam relację jak tam moja zebra się czuje :D

czym ją karmić ?? czy jeśli mam jeszcze sporo glonów nitkowych (takich brązowawych) to wogóle ją karmić ?? na tą chilę rybka skubie glony 2-3 razy i podływa do przedniej szyby, zrobi 3-5 rundek i znowu do glonów. część glonów wyplówa, ale coś tam łyka :D


-- akwa 160L, Biostar Flotor, RO+DI, 6x24W T5, cyrkulacja 2000l/h, sól KENT Marine, LR 25kg Ophiolepis superba, 3x?limak, 9xpustelnik, Z.velifierum, 2xA.occelaris, E.bicolor, A.typicus, Xenia, Rhodactis indosinensis, Lobophyton, Clavularia,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.