Skocz do zawartości
MateuszD

Strach zajrzec do akwa :)

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj przypadkiem znalazlem w akwa 5-ciocentymetrowego kraba, a dzis zauwazylem kolejnego obcego :)

Normalnie w ciagu dnia (co prawda juz pod samymi T5, po wylaczeniu HQI) mantis sobie lazil po skale, przyuwazylem ja karmiac fungie ze przylazla po artemie - zdjecie slabe, ale sproboje zrobic lepsze jak sie przyczaje w pelnym swietle.

1514-mantis1.jpg

1514-mantis2.jpg

W naturze odwlok nie byl taki czarny, a glowa duzo bardziej kolorowa, zadnen z mantisow ktory choc troche jest podobny na reeflexie nie zostaje malutki. Obecnie ma jakies 4-5cm.

Najciekawsze ze akwa ma ponad 2 lata, i w tym czasie tylko raz kilka miesiecy temu dokladalem ze 2 kawalki skaly, dlugo musiala sie maskowac, i boje sie jutro zajrzec do akwarium :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma się co bać. Fajne zwierzątko i nie takie straszne jak je malują. No chyba, że głodne chodzi :)


Ja nie jeżdżę szybko, ja latam powoli ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

glodne nie chodzi, bo skalka w ktorej siedzi stanowi ulubiony teren lowiecki wurdemanni / seticaudati - ktore na oko sa mniejsze od mantisa, a nawet nie proboje ich lapac :) (krewetki tez wypauja to co z lpsow spadnie)

Ale jednak sproboje eksmisji do sumpa, tam bede mogl lepiej ogladac, a przyznam ze moze byc bardzo ladny jak sie z bliska przyjrzec.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to życzę udanej przeprowadzki. A mantisy to ciekawe zwierzątka i jak się już przyzwyczają do otoczenia to aż miło popatrzeć jak się zachowują.


Ja nie jeżdżę szybko, ja latam powoli ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mantis okazal sie wybitnie niestrachliwy, i jak rurka chcialem w jego poblize podac troche artemii zeby go zlapac do zdjecia, to prawie ze porwal cos wprost z rurki. Zdjecie nadal slabe, ale widac wyraznie kilka zielonych fosporyzujacych plamek na kazdym 'szczypcu'

1514-mantis3.jpg

Jaki to moze byc gatunek? Na reeflexie podobnie troche wyglada Odontodactylus scyllarus, tylko moj jakby mniej kolorowy, choc moze to kwestia oswietlenia i zdjecia.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
MateuszD :

Jaki to moze byc gatunek? Na reeflexie podobnie troche wyglada Odontodactylus scyllarus, tylko moj jakby mniej kolorowy, choc moze to kwestia oswietlenia i zdjecia.

noo morze być podobne troszkę w kolorystyce, ale jak to ta to masz mały problem :) rośnie do 17 cm :D


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2576-mantis.jpg

2576-1.jpg

To jest właśnie scyllarus. Jak twój też tak wygląda to moje gratulacje :-)

Patrząc na twoje zdjęcie nasuwa mi się jeszcze na myśl, że możesz mieć Gonodactylus smithii. Taki mniejszy brat scyllarusa.


Ja nie jeżdżę szybko, ja latam powoli ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mateusz,szok!,i przez 2 lata nigdy go nie widziałeś? a nie słyszałeś?


370l.sump140l.deltec apf600.obiegówka eheim1262.cyrkulacja,tunze6045,i 2x6065,oświetlenie A.M. 2*150hqi,4*54 T5,50kg gruzu.w sumpie DSB+refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cos tam czasami strzelilo, ale z rzadka. Podejrzewam raczej ze to z tej ostatniej podmianki skaly - tylko pol roku sie ukraywala, a nie 2 lata :)


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zabawa w kotka i myszke z mantisem trwa w najlepsze - gosc wcale sie nie boi, prawie daje sie w rece zlapac :) Wydaje sie byc dosc lagodny - jak inne krewetki myszkuja w poszukiwaniu pokarmu to praktyczie laza po mantisie i nie ma reakcji - tylko jak ryby podplywaja to sie chowa.

Mysle ze to Gonodactylus smithii - udalo mi sie lepsze zdjecie zrobic.

1514-mant4.jpg

1514-mant5.jpg


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja bym się bał wsadzić ręke do akwarium z takim osobnikiem hihihi


60L + 25L sump

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziwnie wybarwiony by był jak na Smithiiego - możesz zrobić fotki telsonu?

Ma na łapkach po wewnętrznej stronie ciemną plamę o jasnym obrzeżu?

Co do Scyllarusa - na allegro ktoś wystawia zielonego Viridisa jako Scyllarusa za 80!!!!zł ;D

Ludzie widzą modlichę i od razu sądzą, że mają farta i trafili na najfajniejszą ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

BeRsErK: ciezko zrobic zdjecie, moze jak w koncu go zlapie i do sumpa przeniose to w trakcie przenoszenia da sie na sfotografowac i zidentyfikowac. Z boku patrac na przednia czesc ma z kazdej strony kilka niebieskich teczowych plamek ciemnoobrzezonych - a od srodka (jakby z prdzodu patrzac) po jednej bialej plamce.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z modliszkami niestety tak jest, że przy wylince dostosowując się do otoczenia potrafią diametralnie zmienić ubarwienie. Sam miałem viridisa, który z czerwonego stał się po wylince jaskrawo zielony ;D stąd też zdjęcie "ogonka" to najprostsza metoda rozróżnienia mantisów.

Na szczęście zaczyna się lato i ludzie zaczną dokupywać skałę do baniaków a wtedy znów w targowisku pojawią się ogłoszenia - oddam mantisa ;D

PS - są święta i czyszczenia szyb w domach - przestrzegam, że krewcie modliszkowe są diabelnie wrażliwe na chemikalia i nawet delikatna mgiełka z rozpryskiwacza w pomieszczeniu z nimi potrafi być śmiertelnie groźna.

Przykrycie czymś akwa na czas sprzątania i porządne wietrzenie powinno załatwić sprawę ;]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.