Skocz do zawartości
Przemek6

Nowe 72l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Właśnie planuje założyć nano i mam nadzieje, że tym razem się uda:)

Jako zbiornik chce użyć Aquael Brillux 60 (72 l 60x40x30, 2x24W T5, grzałka 100 W i filtr 450 l/h)

Dodatkowo cyrkulacja Marea lub Tunze ok 2500 l/h

Świetlówki - jedna zwykła i jedna aktynika.

Nie planuje tez odpieniacza (bo jest mało miejsca), a jedynie wymiane co 2 tyg. 10-15% wody.

ok 6-8 kg LR jak na początek i LS za jakiś czas. Glony i miekkie korale.

Jako obsade planuje na początku jakiegos kraba i krewetke, a z czasem 1-3 ryby (prawdopodobnie 2 ocellarisy i jakiegoś garbika)

Wczoraj pojechałem kupić akwa, ale sprzedawca stwierdził, że światło w brillux-ie jest źle umiejscowione, bo belka jest bliżej przodu (frontowej szyby) i nie jest ono dobre na "nano".

Czy może mieć to znaczenie, przy akwarium o szerokości 30 cm?

Z góry dzięki za wszelkie rady i uwagi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podmiany zdecydowanie częsciej co tydzień


60L + 25L sump

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
NowicjuszKret :

podmiany zdecydowanie częsciej co tydzień

Witam

Przy tej obsadzie spokojnie możesz podmieniać co 2 tygodnie tak jak napisałeś.

Zamiast garbika weź jakąś babkę.

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemek

zeby nie zrobic bledu (zdaje sie, ze planujesz jakis kubelek jako filtr) to poczytaj troche info o filtracji.

Chyba bedzie ciezko bez odpieniacza i z takimi malymi podmianami. Gdzies musisz znalezc sile tego systemu filtracyjnego.

Duzo skaly, duzy odpieniacz, duze podmiany, dodatkowe filtry (DSB, glonowy itp). Tak calkiem oszczednie z kazdej strony moze spowodowac, ze gdzies bedzie haczyc.:)

Ps: swiatelko tez jakby "rafa o zmierzchu"...

Garbik, jak napisal LiZaRd moze byc w akwarium, gdzie inne ryby nie maja gdzie splywac - pomylka.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

Przemek

zeby nie zrobic bledu (zdaje sie, ze planujesz jakis kubelek jako filtr) to poczytaj troche info o filtracji.

Chyba bedzie ciezko bez odpieniacza i z takimi malymi podmianami. Gdzies musisz znalezc sile tego systemu filtracyjnego.

Duzo skaly, duzy odpieniacz, duze podmiany, dodatkowe filtry (DSB, glonowy itp). Tak calkiem oszczednie z kazdej strony moze spowodowac, ze gdzies bedzie haczyc.:)

Ps: swiatelko tez jakby "rafa o zmierzchu"...

Garbik, jak napisal LiZaRd moze byc w akwarium, gdzie inne ryby nie maja gdzie splywac - pomylka.

Pozdrawiam

Witam

30% podmienianej wody w miesiącu to jest mało ? Wg wielu specjalistów to jest max ile można podmieniać miesięcznie.

Też jestem za tym żeby był odpieniacz. DSB przy takiej pojemności akwa mocno je pomniejszy ale też jest do zrobienia.

Pozdrawiam


600L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Garbik' date=' jak napisal LiZaRd moze byc w akwarium, gdzie inne ryby nie maja gdzie splywac - pomylka.[/quote']
Zamiast garbika weź jakąś babkę.

Uważam, że jak już chcesz Przemku trzymać 3 ryby to oprócz błaznów można by cos pożytecznego i ciekawszego wrzucić, tak jak pisał guliwer777- np. jakąś babkę. Co do DSB, nie bylbym przekonany do tej metody w takim baniaku, musialby zapewnic dobre przekopywanie i cyrkulacje, a to kolejne problemy, pozniej po roku wymiana, latwiej zastosować jakis filtr z porządnym wkladem i odpieniacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Guliwer!

Tak sobie mysle, ze jezeli przyjmiemy za normalna podmiane 10% tygodniowo, to 30% na miesiac i bez odpieniacza moze nie wystarczyc. Niektorzy podmieniaja 15%/tydzien. Jak NO3 i PO4 zaczna rosnac, to czasami nawet podwojnymi podmianami tego nie mozna dogonic.

Faktem jest, ze czesto kto oszczedza na odpieniaczu musi pozniej slono placic za sol.:)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że się wtrącę,

ale na Twoim miejscu zrezygnował bym z Marea - to pompy moim zdaniem (niespecjalnie poprate doświadczeniem, bo właśnie je zdobywam) są fajne, ciche możliwe różne ustawienia, ale to dość duże ustrojstwa

(mam pochodzące z prezentu dwie 2400 w 250l akwarium i powiem, że są trochę za wielkie - gdyby nie prezent zdecydował bym się coś innego)

Pozdrawiam


250l+90l sump, marea stream 2400, aquael reef circulator 2600, JVP-101(przejściowo) AM Or 2500, Turbofloator 1000 + AM PH 2000l/h, HQI 150 10000K+2xT8 20W, wiadro chemipure i purigen

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o odpieniacz to nie widzę problemu żeby tam się znalazł.( Mini albo Midiflotor myślę, że będzie ok)

Bardziej interesuje mnie sprawa oświetlenia.

Czy wystarczy 48 W na ok 60l, bo LR i LS trochę zabiorą?

Bo nie wiem czy kupić tą gotową pokrywę czy może lepiej coś DIY albo belkę też 2x24 ale umieszczoną centralnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

eee czy akwaria aqaela "Brillux" to nie są te ustrojstwa co mają przyspawana pokrywę do szkła :) i da się otworzyć tylko mały (kilkucentymetrowy) panel do sypania żarcia i wsadzenia ewentualnie jednej ręki :)

(przed zakupem lepiej dokładnie sprawdź :))


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak dokładnie wygląda ta pokrywa, bo uchylałem tylko przednią część żeby zobaczyć te świetlówki.

Myślę, że raczej zmienię koncepcje i do zbiornika 60x30x30(35,40) zainstaluje belkę oświetleniową Hagena 2x24W

Jako filtracje wstawię Tunze Nano Reefpack 200 taką jak ma LiZaRd i jakąś pompę cyrkulacyjną i powinno być ok.

Sprzedawca proponował mi Juwel Lido 120 (120l i 2x24W i filtr 800l/h)( http://www.juwel.pl/produkty/lido.html ) oraz dodatkową belką 2x24W, ale taki zestaw z szafką to wydatek jakieś 1700 PLN i do tego wszystko do akwarium co daje jakieś 2500 PLN:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze zakupy zrobione:)

Akwarium 60x30x40

Belka Hagena 2x24 W

Świetlówki Hagen Power Glo i Marine Glo

Filtr Koralia 2 (2300 l/h)

Grzelka 75W

Czekam tylko na szafkę pod akwarium, miniflotora i zalewam:)

Jaką sól i jaki zestaw testów na początek polecacie??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sól Preis ,a testy Salifert z tego co wyczytałem na forum :)


akwarium 375l. , sump 126l.

Pozdrawiam Damian Dombrowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

dziś doszedł odpieniacz AM Miniflotor i szafka.

Sol Preis wsypana do wody RO ok 16 godziny.

Czy po 24 godzinach mogę już włożyć LR

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spokojnie mozesz wlozyc skale

daj fotki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro wybieram się do Acropory po LR.

Jak będę miał jutro LR w zbiorniku to dam fotki:)

A czy jutro mogę dać też LS ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LS daj za jakis czas

tak ci bedzie lepiej zczyscic brudy wypadajiace ze skaly

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziś doszło 5,3 kg LR:)

Mam jakieś problemy z netem i nie mogę wrzucić zdjęcia,ale jak tylko będę mógł to dam fotkę.

Optycznie jakoś mało jej,ale za jakieś 8-10 dni planuje dorzucić z 2 kg LR z refugium porośniętej glonami i jakieś nowe życie:)

Czy wiecie gdzie można dostać tłumaczenie na polski lub angielski instrukcji do testów Salifert-a?

Wiem jak zrobić test na PH natomiast test KH/Alk ma instrukcje w języku angielskim wiec nie ma problemu.

Co ile powinienem teraz robić testy?? Co 1-2 dni??

:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Przemek6 :

Czy wiecie gdzie można dostać tłumaczenie na polski lub angielski instrukcji do testów Salifert-a?

Wiem jak zrobić test na PH natomiast test KH/Alk ma instrukcje w języku angielskim wiec nie ma problemu.

Coś znajdziesz np. tu: http://aqua-reef.pl/artykuy/38-woda/56-instrukcje-do-testow-salifert.html

Na tym forum również pewnie coś było.

Przemek6 :

Co ile powinienem teraz robić testy?? Co 1-2 dni??

:)

Ja bym powiedział, że co tydzień, ale to tez ze względu na własne zdrowie psychiczne;-)

Przez pierwsze tygodnie dojrzewania zbiornika, bardziej bym się skupił na lekturze;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
http://www.salifert.pl/ tu masz instrukcje po polsku.

30x30x40 czyli 36 l od 14 02 2009.8 cm LS, 4 kg LR,oświetlenie Led na Cree DIY, Koralia Nano, kaskada Aquaclear 200, odpieniacz DIY, grzałka 50W, sól Kent.

Koszt postawienia.... znikomy w porównaniu do obecnie planowanego zbiornika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.