Skocz do zawartości
QesT

Cyrkulacja raz jeszcze

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Jak ustawic w zbiorniku cyrkulacje tak, aby nie wzruszala piasku i nie powstawala burza piaskowa?

Skala mniej wiecej ulozona, jak na ponizszych rysunkach(do polwy wysokosci akwarium):

-1-widok z gory

-2-widok z przodu;

1884-piasek.jpg

Ilosc LS ok.5 kg

Od tygodnia probuje roznych ustawien pomp i ciagle to samo.

Moze pompy sa zbyt mocne?

Moje pompy to:

-Marea ok.4000-5000 l/h

-Marea 2400 l/h.

Do tego dochodzi jeszcze powrot z sumpa, ktory jest na srodku zbiornika-jakies ok. 300 l/h.

Najlepsze ustawienie to wedlug Mnie jedna pompa-mocniejsza Marea(choc nie Wiem czy nie za malo) bedaca na prawym lub lewym boku, gdzies w 3/4 wysokosc zbiornika i dmuchajaca prosto przed siebie na drugi bok.

Wylot z sumpa wtedy najlepiej naprzeciwny bok niz dmucha Marea i juz.

Jak to inaczej ustawic?

Pomozcie, bo piasek fruwajacy wywala Mi do sumpa!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dał dwie pompy naprzeciwko siebie ale tak żeby dmuchały też na skały i trochę nad piaskiem. Ustawienie pomp to indywidualna sprawa każdego baniaka. Musisz kolego kombinować.

Pzdr

Lechu


Sonda: Skąd jesteś?

Na razie oglądam Wasze rafy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że dwie pąpy powinny być tak jak mówi Zatorek

pozdrawiam


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A właściwie po czym poznać, że cyrkulacja jest odpowiednia?


miękkie i kilka rybek 240 l; oświetlenie HQI+T5; odpieniacz Turbo 1000 Multi SL; curkulacja Tunze 2x6045 i AB 3500 UP; październik 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość musashimm

To jest dobre pytanie. Ogólna opinia mówi, że powinno być przynajmniej około 20-30x pojemności baniaka, czyli w moim przypadku na 310 litrów powinno być około 9000l/h. W tej chwili mam jedną koralię 4 (4400l/h) i tak dmucha, że xenia mało co z korzeniami nie wyskoczy a parozontus cały się skurczył, a reszta wg mnie "rusza się dostatecznie mocno" co by potwierdzało dobry ruch wody. W tej chwili mam same miękasy. W związku z moim wywodem, czy uzasadnione jest dokładanie jeszcze extra 3000l/h, a może cyrkulacja dla twardych powinna być inna niż dla miekkkich?

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
musashimm :

a może cyrkulacja dla twardych powinna być inna niż dla miekkkich?

Pozdro

Oczywiście że tak. poza tym cyrkulacja jest w ogóle sprawą indywidualna w akwarium. Ponieważ znaczna część to akwaria z twardzielami to maja wieksza cyrkulacje. zalezy to też od pomp czy mają szeroki wypływ wody czy wąski, czy są sterowane, jak ułozona jest skała, ile jest pompek, jaka jes granulacja piachu itp itd.

Wnioski sa takie,ze wszystko trzeba dobrać doswiadczalnie i praktycznie.

oczywiscie jak sie nie ma doswiadczenia to problem. Latwiej zauważyć ,że jest źle , niż stwierdzić ,że jest dobrze :bump1

Nie powinno być tzw martwych stref- czyli miejsc gdzie jakis syfek pokarm zwirek puszczony z góry opada na dno. Ale w akwarium(zwłaszcza z miekkimi zawsze jest miejsce gdzie zbieraja sie na dnie jakieś odpady- trzeba tylko to tak ustawić aby było to jedno miejsce z którego mozna je łatwo usunąć


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość musashimm

A czy zabawa w zmianę cyrkulacji dzienna/nocna ma jakiś sens? tzn. w dzień dmucha np. 4400l/h z jednego kierunku, a w nocy np. 3000l/h druga z drugiego.

Przełączane zero-jednykowo (pompy 220V).

Czy przełączanie pompy 1-2 w ciągu dnia mocno wpłynie na jej żywotność?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.