Skocz do zawartości
Admed2

NO3 ? - jak to jest

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Wiem że na ten temat jest duzo publikacji ale nurtuje mnie jedna sprawa : " czy lepiej mieć niewykrywalne NO3 czy moze lepiej mieć na poziomie 2-5 ? "

Wiem że zgodnie z większością publikacji najlepiej mieć na poziomie niewykrywalnym ale ja zauważyłem że korale lepiej reauguja jak NO3 jes na poziomie = 2.

Jakie są wasze opinie na ten temacik?

Jakie są wasze spostrzeżenia?

Wiem że głównie chodzi o korale jakie trzymasz w zbiorniku wiec ustalmy że chodzi o korale LPS i SPS z przewagą na te drugie ( bardziej wymagające )


akwarium 150x50x50,

Sump 120x40x40

Oświetlenie : Aqua Medic 2x150W HQI + 2x54 T5

Cyrkulacja : Tunze

Obieg : Tunze 1073.040

Sterowanie : Profilux II

Reaktor wapnia : Deltec FP509

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Admed2 :

Witam

Wiem że na ten temat jest duzo publikacji ale nurtuje mnie jedna sprawa : " czy lepiej mieć niewykrywalne NO3 czy moze lepiej mieć na poziomie 2-5 ? "

Wiem że zgodnie z większością publikacji najlepiej mieć na poziomie niewykrywalnym ale ja zauważyłem że korale lepiej reauguja jak NO3 jes na poziomie = 2.

Jakie są wasze opinie na ten temacik?

Jakie są wasze spostrzeżenia?

Wiem że głównie chodzi o korale jakie trzymasz w zbiorniku wiec ustalmy że chodzi o korale LPS i SPS z przewagą na te drugie ( bardziej wymagające )

Pewnie ilu akwarystów - tyle zdań.

Generalnie można chyba stwierdzić, że jeżeli chodzi o SPS-y to NO3 niewykrywalne testami akwarystycznymi jest OK, ale nie można zapominać o pewnej równowadze między NO3 i PO4 (być może nie tylko). Niskie, niewykrywalne ilości tych związków pozwalają na lepsze wybarwienie SPS-ów, co dla LPS-ów nie zawsze musi być najszczęśliwsze. Te drugie lubią trochę "błotka" (cyt. andrniew).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak to wiem i za odpowiedź dziekuje , ale to nadal jest czysto teoretyczna a ja pytam jakie są wasze spostrzeżenia.


akwarium 150x50x50,

Sump 120x40x40

Oświetlenie : Aqua Medic 2x150W HQI + 2x54 T5

Cyrkulacja : Tunze

Obieg : Tunze 1073.040

Sterowanie : Profilux II

Reaktor wapnia : Deltec FP509

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Admed2 :

Tak to wiem i za odpowiedź dziekuje , ale to nadal jest czysto teoretyczna a ja pytam jakie są wasze spostrzeżenia.

A to zmienia postać rzeczy.

Jeżeli tak, to nie wiele mogę powiedzieć, bo nie wierzę we wskazania testów, którymi się posługuję. W związku z tym, biorąc pod uwagę milion innych czynników, które mogą wpływać na wygląd koralowców, nie wiele można wywnioskować.

I będzie kłamcą każdy, kto używając ogólnie dostępnych testów akwarystycznych napisze coś innego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO3 do poziomu ok. 2-5mg/l są wręcz pożądane w naszych zbiornikach - wzrost jest lepszy, nasycenie koloru fajniutkie się robi lecz dużo większe znaczenie na kondycję i kolor mają fosforany (oczywiście jeśli założymy, że to NO3 nie przekracza tych 5 mg/l). Bardzo ciężko przy NO3 5 mg/l uzyskać niski poziom fosforanów.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.