Skocz do zawartości
Miroslaw

Jak zalozyc akwarium morskie???

Rekomendowane odpowiedzi

Chcialbym zaproponowac temat poswiecony akwa morskiemu, a konkretnie jego zalozeniu.Chcialbym aby mi ktos pomogl zalozyc ,dobrac wlasciwy sprzet, aakwa i reszte rzeczy o ktorych mam mniejsze lub wieksze wiadomosci.Zaznaczam ze jestem nowicjuszem w tej dziedzinie!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaraz Ci doradzą na priva ;)

Szykuj portwel!!

Jesteś gratką dla łowców.;-)

Pozdrawiam Irek-VACUM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mirosław na początek

http://www.nano-reef.pl/plug.php?p=search

i wpisz "nowe akwarium", "nowicjusz"

A my ci i tak doradzimy - wszyscy przez to przechodzili - ja np. 2 miesiące temu więc pamiętam dokładnie jakie miałem pojęcie o akwa te 2 miechy temu i mam nadzieje że pomogę choć jestem jeszcze bardzo zielony w te klocki (choć trochę już jakby ciemniejsza zieleń hehe)

Na początek potrzebujesz:

- akwarium - jak chcesz w miare małe to proponuje ok 150L - ja jak bym wiedział co się kroi te 2 miesiace temu bym kupił min 200L

- oświetlenie - proponuję świetlówki T5. T8 są przy nich do kitu kompletnie. Chyba że chcesz HQI (żarniki) - wszystko zależy jak duże akwa chcesz, jak wysokie ono jest i co tam chcesz trzymać

- odpieniacz - tu też zależy od wielkości akwa

- grzałka - j.w

- pompki cyrkulacyjne - j.w.

- filtr RO - odwróconej osmozy, bez niego cieżko utrzymać parametry wody w akwarium (ogólnie mówiąc konieczny)

- żywa skała - najlepiej ok 20% objetosci akwa, ale możesz np. 10-15% i z czasem dokładac trochę

- dno - 3 opcje - puste dno (najmniej kłopotów), żwirek koralowy (im większa warstwa tym trudniej), żywy piach (szybki start akwarium, plusy i minusy)

- sól do wody morskiej - kupe marek różnych

- testy parametrów wody (w poczatkowej fazie NH3, NO2 i No3, potem raczej się testuje No3, KH, PH, Ca

I to mniej wiecej tyle podstawowych rzeczy. Jest oczywiście kupe sprzetu ale to zależy od tego co chcesz trzymać i jak wielkie akwa chcesz mieć więc musisz najpierw to sprecyzować.

Ogólnie start akwa wygląda mniej wiecej tak w wielkim skrocie - wlewasz wode osoloną, odpalasz sprzęty w akwa, po kilku dniach wsadzasz żywą skałę i czekasz aż się skończy proces nitryfikacyjny. Zajmuje to w zależności jak zacząłeś od 2-4 tyg (ja po niecałych 2tyg miałem już wszystko wyklarowane ale zaczynałem trochę inaczej niż większoć na forum). Zanim akwa dojrzeje mija sporo czasu. Niektórzy czekają nawet pół roku zanim wsadzą rybki i korale - ale tak jak mówiłem to zależy jak duże ryzyko jesteś w stanie podjąć - zanim wybierzesz poczytaj.

W ogóle pierwsze co zrób to czytaj czytaj i jeszcze raz czytaj (ksiązki, forum nasze - heh znaczy przemka - fora zagraniczne, szukaj w googlach itp)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie.

Wpisz w google "minirafa" i w pierwszy link z brzegu kliknij, ten na samym początku ;)

;-)

Tak poważnie to jasne że damy razem rade tylko konkretne pytania zadawaj. Bo na takie ,jak założyć akwarium to raczej nie będzie odpowiedzi złotej.

Będzie ok sam zobaczysz.

Pozdrawiam Irek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.