Skocz do zawartości
szwartek

Sprzęt do 200l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

przymierzam się do założenia pierwszej solniczki w moim życiu. Planowany litraż to 200l (80x50x50). Szukałem trochę na forum propozycji sprzętu do takiego zbiornika, ale niestety nie znalazłem odpowiednich informacji. Czy możecie mi doradzić jaki sprzęt zastosować? Niestety budżetu nie mam zbyt dużego dlatego proszę o propozycje w dobrej cenie. Wstępnie myślałem o odpieniaczu Beast 400,2x pompy Marea 3200, co do pompy obiegowej nie mam jeszcze pomysłu. Zastanawiam się jeszcze jaką wielkość sumpa wykonać dla takiego litrażu oraz sprzętu?


chwilowa pauza z morzem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jezeli zalezy Ci na kasie, obserwuj targowisko. Mozna tam czesto wyrwac fajny sprzecik w dobrej cenie.

Do Beastow osobiscie nie jestem przekonany. Mysle ze juz lepiej sprawdzi sie midiflotor z porzadna pompka powietrza. Pienidlo to serce systemu, wiec nie ma co oszczedzac.

Jako obieg, swietnie spisuja sie new jet np model 1700.

Co do wielkosci baniaka mysle, ze lepiej zrobic dlugi na 90cm, wtedy zmiescisz latwo swietlowki 39w, szerokosc zrobilbym 60cm, na pewno bedziesz zadowolony:)

Marea 3200 dmucha dosyc slabo, ale oczywiscie zalezy co chcesz trzymac. Dla miekasow jak najbardziej ok.

Sump najwiekszy jaki zmiescisz, zawsze to dodatkowa woda w obiegu.

Jakie planujesz oswietlenie i filtracje?

pozdrawiam


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki za uwagi. Z tymi 90 cm to mam kłopot bo brakuje miejsca. Wiem, że świetlówki 24W mają 55cm. Czy to będzie duży problem z niedoświetleniem jeżeli zostanę przy 80cm baniaku. Co do szczegółów oświetlenia to jeszcze nie mam pomysłu. Zastanawiałem się nad 2x T5 + 1x 150W HQI. Nie wiem czy oświetlenie HQI jest niezbędne czy to może niekonieczny wydatek? Co do filtracji to również proszę o pomoc. Oczywiście będzie żywa skała i żywy piasek. Wiem, że spełniają rolę filtra, ale nie wiem czy o to pytałeś?


chwilowa pauza z morzem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oświetlenie powinieneś policzyć 1W na 1L, czyli 150W + 24W x2 będzie ok. Alternatywą jest 2razy po 4x24W. Powinny ci się zmieścić, ja nad akwa o szerokości 55cm mam 8x39W i się udało upchnąć :)

Nad sumpem powinieneś myśleć jak zdecydujesz się na sprzęt, wtedy będziesz w stanie dobrać odpowiednio wielkość komór.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.