Skocz do zawartości
mer0000

Plany, plany i dużo chęci.

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie wszyscy, jako, że jest to moj pierwszy post na tym zacnym forum to chciałem sie przywitać ;-) mam na imie Mariusz i pochodze z Raciborza (śląskie) mam tylko 18 lat ale akwarystyką interesuje się od conajmiej 12. W wieku 6 lat miałem już własny akwarium z gupikami który stał na 200 litrowym mojego taty. Aktualnie mam w domu dwa zbiorniki, jeden ogólny 240l z biotopem czystych wód amazonskich a drugi z krewetkami red cherry. Od dłuższego czasu kusi mnie założenie akwarium morskiego ale ogrom wiedzy jaki trzeba poskromić troche mnie przerasta i zniechęca szczerze mówiąc, no ale cóż ;-) Planowałem sobie tak na kartce i doszedłem do wniosku, że bede musiał zasięgnąć opini mistrzów. Otóż tak sie moje plany na dzisiaj klarują:

- akwarium standardowe 60x30x30 (54 l) Nie wiem czy nie wydaje sie za niskie wiec drugą opcją była by kostka 61 lirtów klejona na zamówienie (50 (wysokość)x35x35) uzyskałbym fajny efekt toni i głębi no ale musiałbym zainwestować w drogie hqi wieć mam skłonność do opcji pierwszej czyli 54 l no chyba ze ktoś ma jeszcze jakąś inną propozycję odnosnie kształtu zbiornika to chetnie wysłucham (max 80 l). W akwarium przewiduje komin ponieważ mysle, że jak na taki mały zbiornik to cały osprzęt lepiej umieścic w sumpie.

- oświetlenie: napewno świetlówki, nie mam takich zasobów pienieżnych żeby inwestować w hqi, jeśli wybrałbym opcję pierwszą czyli akwarium 60x30x30 to chciałem zamontować tam 2 x 18W (jedna o świetle dziennym ciepłym, a druga phillipsa aqua coral)lub 3 x 18 W. Oczywiscie jestem otwarty na wszelka sugestię.

- Sump w szafce pod zbiornikiem, jeszcze nie ustaliłem wielkości ale myśle ze zbiornk 30l wystarczy. W nim umieszcze grzałke (50W chyba wystarczy), odpieniacz miniflotor lub jakieś rękodzieło (tata mój szanowny ma złote rączki do tego typu spraw ;-) ), pewnie jakieś wkłady filtracyjne w postaci ceramiki, gąbek itp zamkniete w eleganckich koszyczkach z zielonej siatki z castoramy.

- Cyrkulacja wody: myśle że ze dwie pompy wystarczą, jeszcze nie mam konkretnych typów może uda się coś odkupić albo jakieś uzywane na allegro znaleść, (jeśli ktoś coś to pisać, oferować się ;-) )

- sól - tutaj też bede musiał poszperać jeszcze żeby wybrać coś odpowiedniego (10kg na start wystarczy myślę)

- filtr RO

- Wszelakie dodatki/ odżywki do wodt które bedą nieodzowne.

- Wszelakie inne akcesoria typu aerometr etc..

Myślę ze zamknę to wszystko w sumie ok 500 zł nie licząc jeszcze skały i życia do akwarium. A chciałbym stworzyć coś w stylu zbocza tak żeby skały przy tylnej ścianie siegały prawie aż pod tafle a przy przedniej sciance wąski pas piachu/plaży. Nie myślałem jeszcze nad ilośćią skały ale raczej kupie z 8-10kg i dołoże tufu żeby go żyjątka ładnie zasiedliły i wystarczyło do stworzenia fajnej kompozycji. Odnośnie korali, to myśle na początek o małowymagających i znoszących pomyłki miękasach, oczywiście jakieś dwie krewety czyszczace i turboślimaki, może w przyszłości jak całość wypali to jakaś parka błazenków.

Tak klaruje się moj zamysł odnośnie mojego przyszłego akwarium, zaznaczam, że nic jeszcze nie posiadam wiec wszystko można zmienić a to powyżej to jest tylko mój ogólny plan sprzetowo-działaniowy i mówie z góry, że nie jestem snobem a utrzymuje się narazie z kieszonkowego i mieszkam u rodziców (kwestia szastania pieniedzmi raczej ograniczona ;-)Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Kształt zbiornika zwykle dobiera się do możliwosci i świetlówek :) Najlepiej jak największe o długosci takiej aby zmieściły się swietlówki i oprawy bryzgoszczelne. Co do wysokości to myslę ze 30 cm to trochę mało. Ale praktycznie do 60cm przyjmuje się ze akwarium mogą oswietlać swietlówki, przy wiekszej konieczne jest HQI.

Wielkość akwarium morskiego ma w przypadku maluchów bardzo duze znaczenie dla utrzymania stabilnych warunków- więc kazdy litr wiecej w tym przypadku sie liczy.

Sump to doskonały pomysł-zwiększy ilośc wody w baniaku i pozwoli schować rózne kabelki ustrojstwa itp. w sumpie musisz jescze umiescic pompę główną. No i sump a własciwie hygraulika czyli śrubunki i zawory to jest trochę wydatku- ale zdecydowanie się opłaca.

Za to myślę że dodatki do wody,gąbki filtry nie będą Ci potrzebne. Nie wiem jakie temperatury masz w mieszkaniu, grzalka moze sie nie przydać, ale wiatraczki do chłodzenia pewnie beda potrzebne. i jakas automatyczna dolewka wody.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiscie do takiego akwarium nie robil bym sumpa, bo jest za male, tym bardziej jak chcesz je zrobic po jak najnizszym koszcie. Pozatym za pare miesiecy zapewne bedziesz chcial postawic wieksze.

Nie ma sensu bawic sie w odpieniacze DIY do takiego litrazu, bo koszty zrobienia takiego odpieniacza wyniosa mniej wiecej tyle co uzywany miniflotor badz AqaElowski PS300.

Jak bys postanowil miec jednak odpieniacz w glownym zbiorniku to dobrze by bylo zrobic wyzsze akwarium 60x30x35h

Oswietlenie, nie wiem czego chcesz dawac swietlowki 18 W - przeciez mozesz dac 2 x 24 W T5 ktore na poczatek powinny w zupelnosci wystarczyc i na dlugosc pasuja w sam raz.

Cyrkulacja, mozesz zaczac od jakiejsc pompy ok 2500 l/h - tunze 6025 badz koralia 2, ewentualnie jvp 101 a pozniej jak by bylo malo to jeszcze cos dorzucic.

Watpie bys sie zamkna w kwocie 500 zl, ale jak bys sie dobrze zakrecil i kupil sprzet uzywany moze by dalo rade.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sama osmoza (membrana, filtry, zywica, tds) to 350zl a bez tego sie nie obejdziesz. i nie kupuj osmozy za 100zl bo to badziew drogi w eksploatacji i pozniej dolozysz.


100x50x50. 250 litrow,sump 128 l. 150W HQI + 78W T5 actinic blue. odpieniacz AM Turboflotor 1000 BLUE, cyrkulacja 10000 l/h + obieg. skała (40kg) w wodzie od 21 marca 2009

KUPIE SZCZEPKI SPSOW - WARSZAWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z tym sumpem się zgadzam z Natanem przy tak małym zbiorniku nie ma sensu go robić, niektórzy z forum mają baniaki po 200l i też jadą bez sumpa.

Tą ceramikę i gąbkę sobie odpuść bo w morskim się po prostu tego nie używa pomóc ci to w niczym nie pomoże a jedynie może zaszkodzić (żywa skała + odpieniacz wystarczą).

Hqi na tak mały zbiornik odradzam , świetlówki spokojnie dadzą radę, tak jak pisze TMK dobierz wymiar świetlówek + oprawek pod wymiar akwaria.

Co do reszty to przeczytaj dział dla nowicjuszy, tam wszystko jest opisane jak krok po kroku założyć solniczkę.

Akwarystyka morska to zupełnie inna bajka w porównaniu ze słodkim dlatego staraj sie jej nie porównywać do słodkowodnej i nie podążać schematami zakładania akwaria morskiego tak jak słodkiego, unikniesz w tedy dużo problemów

Pozdrawiam Andrzej też z Raciborza :)


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego doradzam sump? Założyłam ze wielkość zbiornika jest uwarunkowana miejscem. a wiadomo ze czy 60 l czy 120 to sprzet jest podobnej wielkości i jest go tyle samo. Czyli w małym panel musi być podobnej wielkości jak w duzym.

Jak z 60 litrów odejmniemy panel, taki aby się wszystko zmieściło to niewiele zostanie.

Fakt ze koszt wykonania sumpa hydrauliki i dziur jest sporo wiekszy. Ale załozyłam również, że akwa ma kilka lat stać.

Dobieranie komuś pierwszego baniaka jest baaardzo trudne. To prawie jak rola swatki :) :)

Bo: wiemy ze mer0000 jest na garnuszku rodziców. Ale nic poza tym.

Istotne jest np, kiedy zamierza przejść na własny garnuszek, czy nocuje w domu, czy wyjeżdza na wakacje? Jak jest z porannym wstawaniem ( pamietać o uzupełnieniu wody) itp itd...


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak ale i tak musiał by robić komin w tym baniaku a nie lepiej w miejsce komina wstawić odpieniacz i zastawić go skałkami, druga sprawa że komin będzie stosunkowo mały , od czasu do czasu musi go wyczyścić bo się syfek zbiera a jak wsadzi rękę w tak mały komin ?


.:: 300L ::.

44b76ffc60a5d020.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
witul :

sama osmoza (membrana, filtry, zywica, tds) to 350zl a bez tego sie nie obejdziesz. i nie kupuj osmozy za 100zl bo to badziew drogi w eksploatacji i pozniej dolozysz.

hmmm, tu akurat zdania sa podzielone, jedni mowia ze osmoza z allegro to zabawka, a inni ze jest to to samo co te drozsze... a tak suma sumarum osmozy z dolnej polki i te ze sredniej roznia sie tylko wygladem, bo wklady sa te same.

osobiscie niedlugo bede kupowal osmoze z allegro to sie przekonam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zdecydowanie wolę osmozę więlszą taką z odkręcanymi przeźroczystymi pojemnikami na wkłady.

Co do jakosci smej membrany IMHO jest to wszstko +/- bardzo podobnej jakosci.

Te większe filtry mają następujace plusy

są zwykle 2 prefiltry z włókniny przed i za węglem. chroni to membranę przed dostawaniem się węgla i zatykaniem.

mały ma tylko jeden prefiltr z włókniny

przeżroczysty pojemnik na wkłady pozwala na bieżąco obserwować stan filtra (kolor) i wymieniać w zaleznosci od zuzycia. A wcale to nie jest liniowe- zależy od wielu czynników.

łatwiej dołożyc filtr z żywicą.

Podsumowując dwie małe osmozy zamuliłam na smierć dziwiac się dlaczego w którymś momencie jest katastrofa glonowa. Dużą mam 3 lata i TDS wskazuje 0 po przejściu przez wszystko.

Wkłady wymieniam róznie pierwszy co 4-6 miesiecy, ale kiedyś po miesiacu. węgiel i drugi wkład raz do roku.

srednie zuzycie dzienne 25l wody


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to tak, przedewszystkim dzieki za aktywnośc w temacie. Kwestia sumpa była przezemnie rozważana w kontrascie panelu i całego sprzetu w zbiorniku. Doszedłem do wniosku, że do lepiej dla równowagi całości jak bedzie o te 30 litrów wiecej, ale z drugiej strony skoro nie instalować żadnych wkładów filtracyjnych to byłby tam tylko odpieniacz, pompa i grzałka. ((TMK mam w domu średnio 25-26 stopni, akwarium miałby stać obok 54 l krewetkarium gdzie nie ma grzałki a oświetlenie to 0,6W/l 9 godzin dziennie i temperatura wacha się od 25-26 stopni w czasie swiecenia do 21 w nocy. W akwarium morskim pracuje wiecej sprzetu a on też grzeje wode więc chyba kwestie grzałki rozpracuje w praktyce )). Mam w głowie pewne zagadnienie: czy zamiast pomp cyrkulacyjnych mógłbym skonstruować pewien rodzaj cyrkulacji polegający na pompowanej wodzie z sumpa przez rury pcv a wyloty tych rur ładnie obmywałyby skałki? Kolanka, trójniki i odpowiedniej mocy pompa dałaby mi z 3-4 wyloty wody do akwarium a to już czyni niezłe fale (tak przynajmiej myśle). Co do kształtu ostatecznego baniaka to raczej bede kombinował coś w kierunku wyższego zbiornika (50 cm wysokości) czyli np 50x40x40 - myśle ze ładna kosteczka by była, tylko wtedy nie wiem w jakie świetlówki musiałbym zainwestować bo nastawiłem sie na to że te 18W mają 60 cm i akurat pasują. Kwestia świetlówek jest łatwa do rozstrzygniecia bo przejde sie do jakiegoś sklepu i popytam co i jak. Powiedzcie mi tylko ile w morskim z miekkimi koralami musi być Wat na litr wody? Co do osmozy to poczekam na Natan'a aż przetestuje te allegrowskie, w sumie mógłbym dać za nią 200 zł nawet bo bedzie przydatna mi w innych akwariach pozatym herbatka na ro smakuje o wiele lepiej ;-)

TMK narazie nie mam zamiaru się wyprowadzać z domu, jeszcze prawie 3 lata szkoły tutaj przedemną, na wakacje nie wyjeżdzam dłużej niż na tydzień (na ryby) ale w domu zawsze ktoś jest, a co do dbania o akwarium to mam już to zaprogramowane, podmiany etc ;-)

azja-83 Wszelakie tutoriale i poradniki już przeglądałem ale jestem troche uczulony na taką ilość informacji, odnośnie komina to zawsze można wyszorować go jakąś szczotką czy czymś w tym stylu, napisz mi na pw przy jakiej ulicy mieszkasz, może akurat blisko ;-) Pozdrawiam!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
mer0000 :

...

tylko wtedy nie wiem w jakie świetlówki musiałbym zainwestować bo nastawiłem sie na to że te 18W mają 60 cm i akurat pasują. Kwestia świetlówek jest łatwa do rozstrzygniecia bo przejde sie do jakiegoś sklepu i popytam co i jak.

...

pół żartem pół serio:

w T5, w T5, a nie w T8 :) mniej miejsca zajmują i często mają więcej lumenów. Wat też mają więcej, no i kolory bardziej morskie, znaczy ... niebieskie :)

Jak będziesz szedł po radę to popytaj w sklepach z akwarystyką morską :) , Ci w słodkich to się na ogół na rzeczy nie znają :)

Witaj :)


17.03.2010r - 20.08.2012 http://nano-reef.pl/...m=posts&q=27683

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1W/L wody, inwestuj w t5 24W (duży wybór świetlówek dedykowanych do akwariów morskich, dużo Kelwinów i Watów też mają) one mają długość 59 cm więc długość akwarium powinna mieć 60cm, tzymaj się tego wymiaru, będziesz miał prościej w doborze sprzętu


zbiornik 90x42x45+sump; odpieniacz Deltec APH525; oświetlenie T5:2x39W+ 90W LED; wystartowało 11.08.2009; moja wiedza dojrzewa razem z akwarium

MOJE AKWA

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@TMK no fakt ze te wieksze sa moze i wygodniejsze w uzytkowaniu, ale przy moim przyszlym akwarium 60 litorwym nie sadze bym jakos mocno zamulil ten filtr, bo wody bede potrzebowal srednio jakies 5 litrow dziennie i bedzie to woda do akwa i podlewania kwiatkow :)

teraz wode kupuje w akwarystycznym (tylko ro) i szczeze mowiac nie mam pojecia jakiej jest 'jakosci', ale w baniaku jest wszystko ok.

...

a oswietlenie na T5 proponuje, miekasy nie maja jakichs wygorowanych wymagan swietlnych z tego co zauwazylem, wiec spokojnie 2x24 na poczatek wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.