Skocz do zawartości
madziorm

Plany ok 70l z panelem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, zamierzam latem zabrac sie za zbiorniczek. Mam takie akwarium:

3500-akwarium.jpg

Chciałabym wkleić do niego szybę i stworzyć taki panel:

3500-schemat.jpg

3500-panel widok od szyby.jpg

W ramach wytłumaczenie rysunków. Panel chcę zrobić o szerokości 15cm, dł 30 i wys 28 jak akwarium. W panelu umieszczę obok siebie odpieniacz i filtr kaskadowy. Wodę do odpieniacza planuję doprowadzić z drugiego końca akwarium(rurkę ukryję za skałami.. )

Plan jest taki woda wędruje do odpieniacza, następnie oczyszczona wlewa się do panela, z panela jest zaciągana do filtra kaskadowego a filtr przepompowuje wodę spowrotem do akwarium..

Powiedzcie czy to dobry plan czy powinnam coś zmienić??

Szyba w panelu powinna być na wysokość akwarium czy niżej - na wypadek gdyby popsuł się filtr?

UWAGA Rysunki nie są zwymiarowane :)

Proszę o odp i przepraszam za rysunki, były robione na szybkiego w progr paint :)


:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chyba lepiej bedzie jak zrobisz szybe oddzielajaca panel nizsza, i w jej czesci wkleisz grzebien - przez niego woda bedzie sie wlewala do panela i stamtad ja pobierze odpieniacz - dzieki temu pozbedziesz sie ewentualnego filmu na powierzchni wody.


pozdrawiam Mateusz

_____________________________________________________________________

140l z panelem, Kessil 360W, Tunze 9012

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki odpieniacz będzie dobry do tego litrażu oraz tak zbudowany aby oczyszczona woda wracała do akwa?? W sumie akwa zrobi sie małe - 50l z kawałkiem po wklejeniu panelu.

apofis - fajnie zrobiłeś u siebie

a gdybym panel podzieliła na 2 czesci i w czesci gdzie jest odpieniacz dałabym szybę niższą z grzebieniem, następnie woda leciałaby do odpieniacza, rurką do drugiej czesci panela i odprowadzana filtrem kaskadowym do akwa?? czy to nie ma sensu?? mój filtr robi ładne fale dlatego chce go zastosowac...


:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do odpieniacza polecam RS Prizm; moze nawet moznaby zrezygnowac z filtra kaskadowego w takim ukladzie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A coś tańszego?? Znalazłam taki odpieniacz dedykowany do akwariów do 400l.... nie bedzie za duży do moich 50-60l????

Powiem wam szczerze zakładam małe akwarium i chciałabym zwierzakom zapewnic b. dobre warunki ale przy mozliwym wykorzystaniu rzeczy które posiadam. Jezeli chodzi o odpieniacz myslałam i miniflotorze-najlepiej uzywanym (porzadna pompkę do niego posiadam)...

Jak zwykle chodzi o koszty i jezeli mam wybierac pomiedzy ceramika+LR i lepszym sprzetem to wole kupic sama LR i do tego wykorzystac sprzet który posiadam, mam nadzieje ze to rozumiecie...


:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akurat to 400l to podaje producent :)

ja mam w 90l i jest ok, wiec i u Ciebie nie powinno byc za duzo; tani nie jest to fakt, ale atuty:

1. dosc specyficzna budowa, wiec moglby IMHO zastapic kaskade;

2. jest w miare cichy, zobaczysz to wazne :)

3. nic nie smierdzi (znowu charakterycztyczna budowa), to tez wazne, zwlaszcza latem :)

poza tym odpieniacz, jak odpieniacz...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możesz dać Aqua Medic miniflotor + pompkę powietrza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zgadzam sie takze z apofis'em - miniflotor tez "da rade"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moze uzywany bym znalazła :) to by mi troszkę pomogło w cieciu kosztów :) tym bardziej ze pewnie na tak małym akwa sie nie skonczy :) wiec przydałby sie pozniej :)

z tego co widze ty chyba panel nie byłby potrzebny prawda?? czy sie myle??


:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miniflotory widziałam na naszym targowisku po 30zł wiec chyba na to sie zdecyduja tylko jak to rozmiescic w moim małym akwa??


:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

co do panela... IMHO przydalby sie do schowania calego ustrojstwa = wlotu, wylotu odpieniacza, jakas grzalke musisz miec ? moze jakas mala pompa obiegowa, gabke do mechanicznej filtracji moznaby wsadzic, jakas komora na absorbenty... ale tak jak pisze IMHO...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wersja nr 2 :)

a tak mogło by być??

3500-akwa rys 2.jpg

Woda wlewa sie przez grzebien do 1 czesci panela, jest oczyszczana przez odpieniacz zasilany przez pompkę, z odpieniacza rurką woda leci do 2 części panela w którym mogłabym dać trochę skały(proszę o propozycje) i/lub grzałka itp, z 2 czesci panela rurką doprowadzana by była do filtra kaskadowego z którego woda wlewałaby sie do akwarium tworząc fale :)


:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy moge prosić o komentaż do mojej 2 propozycji?? jeden z kolegów zaproponował ze da mi trochr LR z sumpa wiec chyba budowa zbiorniczka troche sie przyspieszy...


:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dlaczego tak skomplikowanie?

Wydaje mi sie, ze sama kaskada nie zakreci tak woda jak kaskada i pompa. Te pompe mozna schowac w drugiej czesci panela i niech przez otwor wydmuchuje wode na akwarium.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli lepsza bedzie wersja 1 tak?? w panelu grzebien --> mały odpieniacz i kaskada... tylko czy panel podzielony na 2 czesci??


:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli w panelu ma byc tylko odpieniacz, i wode z niego ma wypompowywac kaskada to ja wogole nie widze sensu we wstawianiu panelu.

sam rozwazalem panel po lewej stronie akwarium 60 l, ktore wlasnie bede stawial, ale poza odpieniaczem i pompa powrotna nic wiecej tam sie nie zmiesci. pozatym, jesli zanurzysz kaskade w panelu to raczej nie bedzie dzialala, a przy okazji moze popiescic. Wiec jesli juz robic panel to z pompa powrotna i odpieniaczem.

Ale czy jest sens ?

Sama pompa powrotna nie zapewni dostatecznej cyrkulacji, wiec zakup pompy cyrkulacyjniej jest nieunikniony.

Na Twoim miejscu nie robil bym panelu, odpieniacz wsadzilbym do srodka i kupil jakas pompe cyrkulacyjna o wydajnosci ok 2500 l/h, do tego kaskada ze skimmerem i powinno starczyc na poczatek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuje takie rozwiazanie :)

221-resized_panel.jpg

masz tu wszystko czego ci trzeba bez kombinowania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak w teorii to moze wygladac, ale akwarium ma 30 cm szerokosci i watpie by sie tam zmiescily 4 przegrody, na sam odpieniacz trzeba pewnie ok 15 cm, pompa z 10 cm do tego dodac grubosc szkla i konczy sie miejsce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozna zrezygnowac z przegrody na media filtracyjne i problem z glowy

Taki panel mialem w swoim poprzednim akwarium ktory widnieje w moim profilu :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odp

Tak sobie oglądam Twój schemat zako i wg mnie jest ok ale powiedz mi proszę czy cała woda która będzie się wlewała do panela bedzie oczyszczona przez odpieniacz?

Natan jezeli bez panela to jak ukryc odpieniacz w tak małym akwarium jak moje?? i wtedy w którym miejscu dać kaskade ??


:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co ukrywac odpieniacz ? Daj go w rog akwarium i tyle, pozatym z czasem sie pokryje glonami wapiennymi wiec sie nie bedzie rzucal w oczy. Ostatecznie chyba bedzie wiecej rzeczy do obserwacji w akwarium niz sam odpieniacz. No i akwarium mozesz obserwoac z 3 stron, a z panelem tylko z 2.

A kaskade obojetnie, z przodu, z tylu, na boku gdzie Ci odpowiada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpieniacz nie oczysci calej wody ktora jest w panelu bo jak wiadomo im wydajniejsza pompa

powrotna tym czesciej jest wymieniana woda w panelu i odpieniacz ma co chwile swierza dostawe

wody do oczyszczenia :)

Tym akurat to niemasz sie co przejmowac i zadnych rur z drugiego konca baniaka do odpieniacza i tym podobnych

nie montuj

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

panel chciałam zamontować głównie dlatego aby pozbyć się nalotu który robi się na powierzchni... w sumie moze zrobię ale narożny z tyłu o wielkości takiej aby zmieścił się mały odpieniacz, grzałka i pompa...będzie wtedy mniej widoczny...


:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.