Skocz do zawartości
Szwentas

Dezynsekcja = śmierć ryb

Rekomendowane odpowiedzi

Parę dni temu napisałem o zdychaniu moich rybek... Po dokładnym przeanalizowaniu sytuacji 4 sekcje u weterynarzy nasuną się jeden wniosek: dezynsekcja

-Ryby nie miały żadnych pasożytów ani objawów innej choroby

-przyjmowały pokarm(miały go w jelitach)

-Miały uszkodzone narządy wew. wątroba w rozsypce

-bezpośrednią przyczyną było uduszenie skrzela uszkodzone, nie były przekrwione.

Weterynarz powiedział że środki na robaczki bardzo silnie oddziaływają na zwierzęta zmiennocieplne

W sumie w ciągu 2 lat miałem 3 dezynsekcje po ostatniej padło mi około 10 ryb. zostały te które przeżyły tylko jedną dezynsekcje.

Tak więc ostrzegam wszystkich że nie ważne co powie pan psikający nie pozwólcie(jeśli już trzeba) na psikanie blisko zbiornika mocno wietrzcie mieszkanie i wyłączajcie odpieniacz na parę godzin. No i oczywiście węgiel. Ale i tak związek będzie jeszcze bardzo długo utrzymywał sie w mieszkaniu i każdy ruch szafki sprzątanie podniesie go i znowu akwarium będzie zagrożone.


130x70x50 455l 100kg lr, grotech 4pompy, 2x150W 4x54W sciemniane, chłodziarka teco tr10, profilux, redox, Tunze 61000, 6000, mini reddragon 5000l , reddragon bubbleking 200, fr509 ecofos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile czasu mineło od rozpylenia do smierci ryb? Taki opis jest podobny do tego, jak wyglada ryba łapana na cyjanek- wtedy może żyć jescze ok 3 miesiacy.

Przewaznie te trucizny są wybierane tak, aby miały wąskie spektrum działania.

Ja nawet boję się uzywać elektrycznych wkładów antykomarowych- bo nie wiem jak to zadziała na akwarium- teoretycznie rybom nie powinno zaszkodzić , ale koralowcom juz tak. Akwarium wyłapuje rózne rzeczy z powietrza- ile razy mam jakies kucie -pylenie w domu, to roslinne akwarium mimo okrycia itp zaczyna mieć zieloną wądę.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie rozpylenie było jakiś miesiąc przed ich śmiercią(wtedy wyłączyłem odpieniacz dałem węgiel itp i było dobrze) problem pojawił sie jak przestawiałem szafki w kuchni śmierdziało tym szajsem ale nie sądziłem żę to może zaszkodzić(nic nie zrobiłem) w 5 dni po tym nie było już połowy moich ryb:/


130x70x50 455l 100kg lr, grotech 4pompy, 2x150W 4x54W sciemniane, chłodziarka teco tr10, profilux, redox, Tunze 61000, 6000, mini reddragon 5000l , reddragon bubbleking 200, fr509 ecofos

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ależ oczywiście, że większość środków używanych do dezynsekcji zwłaszcza w postaci areozoli (jak i środków ochrony roślin) ma ostrzeżenie że są niebezpieczne dla organizmów wodnych w tym ryb. Biorąc pod uwagę wrażliwość ryb morskich w życiu bym nie zaufała panu z rozpylaczem w ręku. Twierdzącemu, że środek jest absolutnie nieszkodliwy - to w takim razie po kiego grzyba go rozpyla?! Sama przez to niejednokrotnie przechodziłam i odsyłałam ich z kwitkiem, gdy mieszkałam w 10piętrowcu na który spółdzielnia nagminnie nasyłała owadobójców, którzy nawet nie wiedzieli co rozpylają. Na blokowe owady biegające polecam bezpieczniejszy środek "Higiena 94", jest rzeczywiście skuteczniejszy od wszystkich "Raidów", Można go znaleźć na pewnym portalu aukcyjnym, z uwagi na pewne osoby i ich nadgorliwość w moderowaniu nazwy portalu nie podaję :)


zasadniczo są dwa uda: albo się uda, albo się nie uda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kiedys padlo mi pare rybek po szamponowaniu dywanu. Srodek byl "absolutnie bezpieczny" dla zwierzat. Ale u mnie to twalo dwa dni i po rybach. Firma Kirby.

Nastepnym razem pomoglo wylaczenie odpieniacza na tydzien i ostre wietrzenie.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.