Skocz do zawartości
sebastian2000

Planowanie obsady 240L

Rekomendowane odpowiedzi

witam

we wrześniu/październiku na 200% będzie już cały sprzęt, a wiec mam jeszcze trochę czasu na zastanowienie jaka będzie najlepsza obsada. wiem że miałem założyć już w maju, ale skoro zbliża się wielkimi krokami

okres wakacyjny a co za tym idzie wyjazdy za granicę. wole poczekać jakiś czas niż zostawić na dwa tygodnie nieustabilizowany zbiornik pod opieką siedemdziesięciu letniego sąsiada nie mającego pojęcia o akwarystyce (ale należy zauważyć że bardzo pomocnego) po powrocie w sierpniu jadę do Niemiec na ślub, więc znów nie ma kto się tym zająć.

t.w. wracając do tematu, proszę wszystkich bez zwracania na poprzednie posty o napisanie jaką proponują

obsadę do mojego przyszłego zbiornika podzieloną na:

1. Ryby:

(L.sztuk) gatunek

2. Koralowce:

A) miękkie

:) twarde

3. ukwiał/y (symbiotyczne - koniecznie)

4. inne bezkręgowce (kraby, krewetki, itd)

jeśli chodzi o parametry zbiornika to będą one wyglądały mniej więcej tak:

- oświetlenie 4X54W + odbłyśniki

- wymiary zbiornika: 120X40X40cm (z panelem w rogu w kształcie trójkąta)

- cyrkulacja: ok. 8k-10k L/H

wiem że sam mogę wymyślić obsadę, jednakże nie jestem jeszcze zbyt doświadczony aby móc zaplanować obsadę, a tak mogę wybierać kilka różnych sprawdzonych opcji i być pewnym że nie czeka mnie żadna niemiła niespodzianka (pomijam gości w LR na gapę...)

ps. może mi ktoś też polecić dobrą cyrkulację w reefshopie cena/jakość?


obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czego oczekujesz? Że ktoś dobierze Ci obsadę do TWOJEGO zbiornika?:) może napisz co chciałbyś mieć, a my toi zweryfikujemy:yes

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
seb :

Czego oczekujesz? Że ktoś dobierze Ci obsadę do TWOJEGO zbiornika?:) może napisz co chciałbyś mieć, a my toi zweryfikujemy:yes

Pozdrawiam

seb

ok.

myślę że tak bym chciał to zrobić:

- żółtek

- pokolec królewski

- 2 nemo

- ukwiał symbiotyczny

- 4 krewetki

- z 3-4 kraby

- 5-6 turbo

- 2-3 acropory (a w przyszłości las :)

- 1-2 montipory

- jakieś rurówki [kilka sztuk]

- kilka miękkich - jeszcze nie wiem jakich ale z pewnością nie chcę sacro.

- kilka grzybków

- LR planuje dać ok. 5-10KG zrekompensuje F. biologiczną za pomocą LS ok. 10-15kg.

planuje lr dać w takim stosunku: z Indonezji ok. 20-30% 10-20% tuf/wapień drążony na podstawę a c.d. reszty planuję dać ten nowy rodzaj skały z reef-shopu.

ew. dam jeszcze kilka rozgwiazd w tym 1-2 piaskowe.

i jedno pytanie jeszcze: czy do takiej obsady mogę dać małże?


obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

5 kg skaly (lub 10) i 10 kg piachu moze byc troche skromnie. W takim niskim akwarium raczej nie potrzebujesz zadnej podstawy pod zywa skale, tylko kup wieksze kawalki.

Troche tez nie pasuje ten pokolec krolewski. Zglupieje od plywania wzdluz przedniej szyby.

Korale oczywiscie ile i jakie chcesz, tylko te bardziej wymagajace nieco pozniej.

Moze filtr DI ?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o DI pomyślę w przyszłości. c.d. wyboru skały niestety nie mam na to wpływu - zamierzam ją zamówić przez internet, co najwyżej mogę zrobić to poprosić o kilka większych kawałków.

ponieważ akwarium ma mieć możliwość oglądania z trzech stron (ew. dwóch + jedna "okresowo" tzn. np: wieczorem za szybą jakaś tektura lub brystol) skała będzie po środku więc pokolec będzie miał troszkę więcej miejsca

( ale jednak wolę się dowiedzieć czy to wystarczy)

jeśli natomiast chodzi o koralowce to jestem fanem acropor :) t.w. jak zbiornik dojrzeje zamierzam kupić

jakąś szczepkę (małą - tak jak w słodkowodnej - najlepszą satysfakcję z pięknego zbiornika daje

możliwość wyhodowania czegoś z niewielkiego zwierzaka do pięknego i dorodnego okazu) i pielęgnować ją aby powstał ładny okaz. myślę że znajdą się tam jeszcze jakieś koralowce miękkie (w 99% xenia - oczywiście w małej ilości) no i oczywiście montipora i kilka innych sps i lps.

chciałbym dodać jeszcze jakiś makroglon który nie zamieni mi się w chwast i nie zarośnie akwarium w dwie minuty a da też radę wyciągać z wody szkodliwe substancje.

jeśli ktoś ma z tym doświadczenie proszę o wypowiedź: jaki jest najlepszy ukwiał dla "nemo"?


obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sps przy takim oswietleniu? z malej szczepki pod 4 T5 zakladajac, ze 2 to aktynika, bedzie mala martwa szczepka.

popelniasz moim zdaniem wielki blad skupiajac sie na obsadzie a nie na zapewnienu warunkow do zycia koralom i rybom. Z takim podejsciem do tematu badziesz mial sporo makroglonu i nie koniecznie takiego jakiego bys oczekiwal. skup sie na technice, suplementacji a pozniej na pokolcach krolewskich.


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie zauwazylem, ze szklo dopiero planujesz i jeszcze nie kupiles. Czy nie dasz sie namowic na jakies przyzwoitsze wymiary?:) Te 40 cm glebokosci i wysokosci psuja, moim zdaniem koncepcje fajnego zbiornika.

Wstawisz jakis grzebien, nasypiesz nieco piasku i odejmujac grubosc szyby na dnie wyjdzie, ze slup wody, w ktorym chcesz trzymac doktora, bedzie mial moze 33 cm wysokosci, a patrzac z przodu, ta 40 cm "glebia" bedzie przy 120 cm dlugosci wygladala jak trojwymiarowa pocztowka. Nie wiem tez, jak mozna w tak waskim zbiorniku postawic "wieksze" kawalki skaly "na srodku", pozostawiajac odpowiednio duzo miejsca juz nie dla ryb (te co bys chcial trzymac, poza "Nemo", odpadaja) tylko zeby wlozyc reke i umyc te wielka, przednia szybe.

Napewno nie znajdziesz na akwarium wiecej miejsca? Moze postawic szescian?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Stani :

Te 40 cm glebokosci i wysokosci psuja, moim zdaniem koncepcje fajnego zbiornika.

Wstawisz jakis grzebien, nasypiesz nieco piasku i odejmujac grubosc szyby na dnie wyjdzie, ze slup wody, w ktorym chcesz trzymac doktora, bedzie mial moze 33 cm wysokosci

Oby to było 33 a nie 30cm z których zapewne ok.10-15 cm zabierze ci leżąca na dnie skała a po roku/dwóch ( jesli zmienisz oświetlenie )Twój okaz czyli acropora wyjdzie Ci z wody :) Przemysl TRERAZ jeszcze raz wymiary . Żeby Cie zmobilizowa do zrobienia tego TERAZ - poczytaj ile jest roboty w czasie przeprowadzki do nowego zbiornika . Takiego jak ten planowany średnio wystarcza na 6-12 miesięcy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

szerokość teżbym zwiększył :) poprzednio miałem 60 o standardowych wymiarach czyli szerokość 30 więc dla rozgwiazdy w piachu nie było miejsca się gdzie ruszać, ledwo się przeciskała przy skale i więcej chodziła po szybie poprostu. W nowym akwarium mam 65 szerokości i wygląda to o wiele lepiej.

I jeszcze co do ukwiała. Zastanów się czy na pewno go chcesz !!! :) Jeśli robisz to dla ocellarisów to w zupełności wystarczą im xenie (u mnie w 60 w nich siedziały) lub sarco (nie chcesz więc odpada) lub na przykład euphylie. A ukwiał może Ci narobić sporo zniszczeń, więc dobrze to przemyśl

Pozdrawiam


Nowe akwa 110x65x60, 2xOR 3500, ProfiLux + sterowana Tunze 6055, stara tunze, deltec apf600, fr509, ati powermodule 10x39W, zalane zasolone czeka na mieszkańców

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wszystko ładnie,pięknie, to co mówicie, ale niestety w moim mieszkaniu nie ma też za wiele miejsca, więc jedyne co mogę zrobić to podwyższywszy o kilka cm. (najwyżej 5-10). jeśli chodzi o oświetlenie mogę dołożyć

1X54W, nie więcej. rodzaj świetlówki dobrze zakładacie - ma to być 2 reef blue AM i dwa reef white 15k AM

zobaczymy jak mi się spodoba to ustawienie przedstawione powyrzej, w zależności od tego kupię piata świetlówkę. (blue lub white)


obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwarium 240 litrów oświetlone 216W. Nie będzie źle tylko że twarych bym tam tak szybko nie wkładał. Moja propozycja to zrobić tak. Jeśli nie możesz nic zrobić z szerokością to trudno, wysokość można zwiększyć tylko pamiętaj że rośnie też litraż. Przy 240 litrach z takim doborem oświetlenia odpaliłbym na twoim miejscu akwarium, poczekał aż dojżeje i wtedy zaczął od korali miękkich. Jak się opatrzysz już ze światłem i zdecydujesz jaki kolor 5 świetlówki to wtedy ją dodaj i wsadź małą szczepkę twardziela. Moim zdaniem powinno być ok bo będzie wtedy już 270W świagtła.

Odnośnie wysokości jeszcze to radzę nie przesadzić, żebyś nie zrobił sobie za blisko świetlówek do lustra wody bo będą Ci ją okropnie grzały. Poza tym chyba nie widzę problemów, więc powodzenia :)


Nowe akwa 110x65x60, 2xOR 3500, ProfiLux + sterowana Tunze 6055, stara tunze, deltec apf600, fr509, ati powermodule 10x39W, zalane zasolone czeka na mieszkańców

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dziękuje za odpowiedź, t.w. we wrześniu zamówię już sprzęt i... zaczynam zabawę z morskim (może wcześniej nawet).

jeśli chodzi o 5 (ew. 6) świetlówkę to chyba dam reef white 15k, nie chcę mieć tam zbyt niebiesko ponieważ takie akwaria to mnie rażą w czy (dosłownie).

przypomnę że akwarium będzie bez panela lub ew. z pseudo panelem. nie chcę zabierać miejsca nim, wolę dać rybą więcej miejsca. (jeśli chodzi o pseudo-panel znaczy to że w rogu dam czarna płytę z pcv spienionego i

zostawię lukę w środku dla p. cyrkulacyjnej oraz po bokach małe wejścia dla wody.

teraz zauważyłem i wiem co mi się nie zgadzało w postach powyżej - błędnie podałem wysokość akwarium, napisałem 40 a ma być standardowo 120X40X50 (czyli takie akwa w każdym zoologicznym mogę kupić od razu)

podejrzewam że z powodu planu starego by akwa miało 120X40X40 zrobiłem ten głupi błąd.

i jeszcze jedno: co sądzicie aby w akwariu skałę ustawić jako dwie górki? tj. jeden bok tak jak lizard zrobić (patrz ostatnia aktualizacja jego tematu) a w połowie, może nieco dalej zrobić 2-3 kawałki skały po środku idące do góry

przepraszam za stylistykę postu, ale po prostu już usypiam przed monitorem ;]

pozdrawiam


obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sebastian,

Taki "zwykly" panel z grzebieniem ma sens, poniewaz przez grzebien przelewa sie woda powierzchniowa i te czysci odpieniacz. Bez tego bedziesz musial dalej kombinowac.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sebastian a ja mam pytanie. Czy masz miejsce na zrobienie sumpa ? Bo może to jest rozwiązanie i tylko narożnie komin zrobić, żeby mniej miejsca zajmował, i woda z powierzchni też będzie się czyścić z filmu.

Wracając do pierwszego posta to pytałeś o polecenie jeszcze pompek do cyrkulacji. Jeśli chcesz mieć około 8-10k l/h to można na kilka sposobów.

1. jak będzie sump to OR3500 + lockline powinno być około 3000 litrów po podniesieniu i ewentualnym załamaniu + pompki cyrkulacyjne

2. panel i wtedy powrót wody nie musi mieć jakiegoś specjalnego wspomagacza, więc wtedy pompy w środku akwa ewentualnie jedna w panelu schowana z wyciętą w nim dziurą.

Odnośnie pompek to w pierwszym przypadku wystarczyłaby jakaś pompka około 5-6k l/h, w drugim podział na dwie. Ja polecam tunze ale nie są tanie, natomiast miałem tunze w 60 mam i teraz. Czasem można kupić w dobrej cenie w dziale targowisko, polecam :clowning Dodatkowa zaleta modele sterowalne jeśli planujesz kupić kiedyś ProfiLux'a. Bez niego możesz tak jak jedną z moich sterować na dołączonym zasilaczu zwiększając lub zmniejszając napięcie.

tak więc jeśli z tunze to dałbym w 1 przypadku 6055 , a w drugim dwie 6045.

Odnośnie jeszcze skały i ukrycia pompek cyrkulacyjnych to możesz kupić ceramikę specjalnie do tego robioną.


Nowe akwa 110x65x60, 2xOR 3500, ProfiLux + sterowana Tunze 6055, stara tunze, deltec apf600, fr509, ati powermodule 10x39W, zalane zasolone czeka na mieszkańców

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.