Skocz do zawartości
tom10

Akwa ok. 200L - pytania i sugestie

Rekomendowane odpowiedzi

No więc tak. Założyłem sobie akwa słodkowodne i teraz planuję słone, a w zwiąku z tym mam pare pytań. Myślę, że jego wielkość to będzie około 200 litrów. Chciałbym hodowac w nim ryby jak i również skały (rafy). CZytałem juz sporo na forum i mam pytanie co ze sprzętem. Do takiego akwa mam zamiar wstawić:

*odpieniacz

*2x pompa cyrkulacyjna

*grzała

*lampy

Czy to wystarczy. Z tego co przeczytałem wynika, że do filtracji wystarczy odpieniacz bo koralowce "zrobią resztę". Sump nie jest obowiązkowy tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważaj bo zaraz tutaj cię zlinczują za takie pytania :). Widać że jeszcze trochę musisz poczytać na ten temat. Kilka miesięcy też zadawałem takie pytania :clowning Poczytaj trochę więcej z tych linków mi one bardzo pomogły.

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=11263

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=6535

pozdrawiam

ozim


450 lit + 120 lit sump; 2*150 HQI+2*54 T5 ; Deltec APF 600; AM OR 3500-obieg; 1*4500+1*8000+1*4400-cyrkulacja;

http://www.nano-reef.pl/forums.php?m=posts&q=23191

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytałem je juz wcześniej, ale teraz przeczytałem 3 raz dokładniej i trochę więcej wiem. z tego co wyczytałem najlepszą metoda będą koralowce, odpieniach i żywy piasek. Sumpa nie robię. Są oczywiście takie odpieniacze które mogę włożyć do szafki i rurkami połączyć z akwa tak?

No to jaki sprzęt proponujecie?

Aha i w akwa morskim może być pokrywa? Dlaczego musi byc w akwa automat dolewka? Przeciez jak jest pokrywa to woda nie paruje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tom10 :

No więc tak. Założyłem sobie akwa słodkowodne i teraz planuję słone, a w związku z tym mam parę pytań. Myślę, że jego wielkość to będzie około 200 litrów. Chciałbym hodować w nim ryby jak i również korale (rafy). Czytałem już sporo na forum i mam pytanie co ze sprzętem. Do takiego akwa mam zamiar wstawić:

*odpieniacz

*2x pompa cyrkulacyjna

*grzała

*lampy

Czy to wystarczy. Z tego co przeczytałem wynika, że do filtracji wystarczy odpieniacz bo Zywa skała "zrobią resztę". Sump nie jest obowiązkowy tak?

tom10 :

Czytałem je już wcześniej, ale teraz przeczytałem 3 raz dokładniej i trochę więcej wiem. z tego co wyczytałem najlepszą metoda będą żywa skała, odpieniach i żywy piasek. Sumpa nie robię. Są oczywiście takie odpieniacze które mogę włożyć do szafki i rurkami połączyć z akwa tak?

No to jaki sprzęt proponujecie?

Aha i w akwa morskim może być pokrywa? Dlaczego musi byc w akwa automat dolewka? Przeciez jak jest pokrywa to woda nie paruje.

Ja proponuje jeszcze poczytać :banghead


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takich odpieniaczy, ktore postawilbys w szafce i polaczyl wezami z akwarium nad odpieniaczem, rowniez dlatego budujemy sump - to takie drugie akwarium do ktorego ten odpieniacz mozemy wstawic. Jezeli Ci widok odpieniacza w pokoju nie przeszkadza, to mozesz go zawiesic na sciance akwarium (zaleznie od modelu: wewnatrz lub na zewnatrz). Pozostanie do rozwiazania problem dostarczenia odpieniaczowi wody z powierzchni zbiornika...

Gdy masz pokrywe to woda tez paruje, choc znacznie mniej. Za to, gdy w nia zamontujesz odpowiednia ilosc lamp, to woda bedzie sie szybko nagrzewac i pomyslisz o wentylatorach do chlodzenia. A gdy je wlaczysz, to parowanie bedzie takie jak bez pokrywy. Te odparowana wode musimy uzupelniac, poniewaz wzrasta zasolenie. Automat robi to kilkanascie lub kilkadziesiat razy dziennie. Wszystko to powinno byc gdzies schowane (np: pod akwarium). Biorac pod uwage wielkosc zbiornika jaka planujesz, to zeby wszystkiego nie popsuc, robilbym SUMP! Bez niego - nieoplacalne kombinowanie.

Naprawde jeszcze troche poczytaj.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.