Skocz do zawartości
marmi26

[360l]Budowa zbiornika 360L + 160L sump - marmi26

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, solniczce sa postepy

pojawił sie pokolec, i borsuk :-)

nie moglem sie tez powstrzymac z krewetką boksującą, ale nie wiem czy to byl dobry pomysl bo zaczela zaczepiac roltka

a no i zoa, juz sie prawie pootwieraly

3815-borsuk.jpg3815-krewetka.jpg3815-zoa.jpg3815-żółtek.jpg

a moze, moze bedziecie wiedziec, w nocy zaobserwowalem jakies male piale robaczki, sporo tego plywa, i tytanie czy to normalne, czy walczyc ??

dzieki za pomoc i opinie

pozdrawiam

Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Marmi,

wpuszczanie ryb po kilku dniach od zalozenia akwarium nie ma sensu i jest szkodliwe i dla ryb i dla akwarium. Biologia w zbiorniku jeszcze dlugo nie bedzie stabilna. Wpuszczenie jeszcze kilku ryb moze grozic zalamaniem calego systemu i trzeba bedzie zaczynac wszystko od poczatku (lacznie z zakupem nowej skaly i piachu). Troche Cie tu postraszylem, zebys w najblizszych tygodniach !!!! nie dokupywal ryb i pozniej nie musial pisac, ze nie mogles sie powstrzymac, no ale nikt Cie nie ostrzegl.

Masz fajne akwarium i im pozniej wpuscisz ryby tym stabilniej bedzie chodzilo przez nastepne lata. Chyba warto sie troche powstrzymac.

Odczekaj ze dwa, trzy tygodnie i zacznij zasiedlac koralami miekkimi. Beda konkurencja dla glonow. O rybach narazie zapomnij.:goofy

Testujesz wode na amoniak?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani, wpuscilem te dwie sztuki i krewetke, bo po dlugich rozmowach z Łukaszem z Acropory w Wawie, doszliśmy do zdania ze jeśli zywa skala byla dojrzala z dzialajacego zbiornika, woda w duzej czesci tez z dojrzalego, zbiornik ze skaja zalany jest juz 2 tyg, i nie pojawiaja sie glony, to warto cos wpuscic glonozernego aby sobie skubalo. Narazie nie karmie, wiec oczyszczaja ladnie skale.

Stani, te parametry ktore mierze to NO3, KH i Ca.

i wczoraj wyglądało to tak, oczywiście wody jeszcze nie podmienialem, a jak wspominalem minelo 2 tygodnie.

NO3 5

KH 7,4

Ca 420

PH nie sprawdzałem, polecono mi mierzy na poczatku tylko to.

zastanawiam sie jak ze swieceniem, mam tam 2x150 HQI, 2x39 niebieskie i 2x54 t5

swiece narazie tak okolo 6 h na dobe, troche HQI troche t5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LiZaRd, zachecam

Tez sie sporo nad tym zastanawialem, bo zawsze mialem slodkie, ale nie mialem odwagi zaczac.

Pracy jest sporo, pieniedzy trzeba wydac sporo, ale ide radosci..... a no i pochlaniacz czasu straszny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

u mnie problem jeszcze z miejscem, mieszkam poki co u rodzicow :( i nie moge sobie od tak wejsc do pokoju i powiedziec tu postawie 300litrow! :) musze najpierw pomierzyc pokoj i sprawdzic jak moge poprzesuwac meble i co sie zmiesci :D ale z pewnoscia zaloze wiekszy baniak, bo az zal i zazdrosc :goofy sciska ;)

;) powodzenia

pozdrawiam Lukas

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a masz gdzies fotki tego obecnego zbiornika ?

z checia zobacze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Marmi,

to Twoje akwarium i sposob prowadzenia oczywiscie zalezy tylko od Ciebie.

To, ze ktos Ci poradzil, ze niektorych parametrow na poczatku nie musisz mierzyc jest raczej zwiazane z przeswiadczeniem, ze do takiej wody nie wpuscisz ryb! Co z aklimatyzacja ryb, gdy nie znasz pH i kH z obydwu zbiornikow? Ja bym radzil zwolnic tempo.

Pokazuja sie okrzemki, takze cale dojrzewanie jeszcze przed Toba. Nie ludz sie, ze go nie bedzie, bo masz skale i wode z dzialajacych zbiornikow.

Moze skoncentrujesz sie na koralach? W koncu to glownie dla nich solimy wode.:goofy


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Stani za pomoc, no widzisz ciagle sie ucze

mam nadzieje ze tym zwierzaka nic nie bedzie, narazie wygladaja dobrze.

a powiedz mi czy podmieniac juz cos wody ?

no i co z tymi okrzemkami, jakos walczyc, czy pojawia sie i same znikna ?

a moze mniej swiatła ?

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

okrzemki same znikna w momencie kiedy NO2 nie bedzie wykrywalne, a to bedzie rowniez znak, ze dojrzewanie sie zakonczylo. Wystepowanie tego glonu jest oczywiste dla dojrzewania zbiornika, znikaja tak samo jak sie pojawiaja czyli nagle :goofy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli roumiem ze powinienem kupic test NO2 i zobaczyc jaki jest poziom

zastanawiam sie czy teraz na tym etapie nie zastosowac tez wegla aktywnego i przeplywowej lampy uv

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze jest przygotowywac wode do podmian z udzialem zywicy.

Narazie naprawde zostawilbym akwarium i nie robil przy nim nic extra tylko spokojnie czekal. Za 2 miesiace bedziesz widzial czy musisz ingerowac. Gdyby nie bylo zbyt duzo glonow to miekkie korale i ekipa czyszczaca bylyby jak najbardziej na miejscu.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uczy uczy :-), ale jeszcze mi troche tej cierpliwosci braknie :-)

apropo wody to od poczatku lalem z RO + DI z zywica

i teraz pytanie czy po 15 dniach od zalania robiac jakas podmianke ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a sprawdzales ta wode TDSem? :(

woda z filtra RO+DI wcale nie musi byc dobra :)

ja osobiscie z podmiana wstrzymalbym sie do zakonczenia dojrzewania. ale tutaj zasiegnij opinii u uzytkownikow wiekszych litrazem tudziez wiedza :goofy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmiany nie rob. Gdyby PO4 drastycznie wzroslo to raczej zastosuj jakis absorber.

Mozesz czasami dodac troche bakterii (ale tez nie za duzo).

Okrzemki potrzebuja do wzrostu Si. Zawsze sa pierwsze na nowych, nie pokrytych bakteriami powierzchniach. Nie przejmuj sie nimi, to dopiero poczatek. Poza poczytaniem forum i czyszczeniem szyb mozesz sobie spokojnie przed akwarium wypic piwko. Nie przejmuj sie tez zona, sasiadami czy kolegami gdy po miesiacu powiedza, ze masz brzydkie, zaglonione i brudne akwarium. Jak wiesz, to wszystko sie zmieni, tylko musi uplynac troche czasu.

Teraz najwazniejszy jest rozwoj odpowiednich bakterii i dopiero gdy rozne szczepy zdobeda przewage, nastapi pewna stabilizacja. Ale pamietaj, ze kazda rybka destabilizujesz zbiornik.;)

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Stani

piwka juz troche wypilem siedzac i zerkajac co tam sie ciekawego wykluwa :-)

faktycznie od 2 dni zaobserwowalem szybki rozwoj okrzemek, brazowy nalot pokrywa martwa skane w pierwszej kolejnosci, nastepnie zaczyna sie pojawiac na ceramice i troche na piasku. Widze jednak ze wiecej pojawia sie tego brazobego nalotu w miejscach gdzie jest intensywne swiatlo z HQI, wiec wczoraj poprzestawialem zegary aby mniej swiecic HQI, max 2 godziny HQI i 4 godziny t5 39W niebieskie

mam nadzieje ze mnje sie bedzie rozwijac tego brazowego zalotu..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

LiZaRd - w zasadzie po Twoich wypowiedziach niczego nie potrzeba uzupelniac ;)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciesze sie :-)

Jesli moge CI jeszcze glowe zawocic to zapytam, bo robiac sumpa zrobilem jedna komore na DSB rozmiar 40x40x40, narazie wsypalem tam 9kg piasku zywego, nie wiem jednak co dalej z tym zrobic, mysle ze dam tam jeszcze ze 2-3 kg skaly, aby filtrowala, ale slyszalem ze ludzie daja tam glony, co o tym myślisz ? jesli teraz mam tam tylko piach to co bys dalej z tym zrobil ?

dzieki za pomoc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzis o 17 zaczynam stolarke, ciekaw jestem jak ten czlowiek mi to zrobi, przywiezie juz gotowe elementy, polakierowane i tylko posklawa, w niedziele dam fotke.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lizard, nie pisz że zerowy poziom NO2 stanowi dowód na to że akwarium jest stabilne. Pod miękkie może i wystarczy, ale z twardymi bym się wstrzymał jeszcze dość długo po spadku NO2 do zera. A zbiorniczek Marmi bardzo fajny, tylko tak jak pisze Stani - zwolnij trochę, a wszystko będzie dobrze ;)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.