Skocz do zawartości
Browar

Parę (nie)typowych pytań

Rekomendowane odpowiedzi

1 akwa 70x45x45; 10 cm na panel, w nim Miniflotor,Refugium, Ehfisubstrat,Pompa(eheim,Step?); HQI DIY 150W+ jakas aktyniczna + 20kg skały- co o tym myślicie

2 Może początkujacy powinien zdecydowac sie na mniejsze(nie, nie jestem laikiem i nie myslę, że z mniejszym jest łatwiej, chodzi mi o stosunek Pojemność/Ilość skały, bo na więcej niż 20 kg nieprędko bedzie mnie stać)?

3 jak kształtują sie ceny skały, czy jakość najdroższej

rzeczywiście bije na głowę tę najtańszą?(kasa, kasa...)

4Czy ktoś hoduje małże z rodzaju Tridacna w nano(Większość gat. dorasta do 40cm, ale Tridacna Crocea do kilkunastu :-))

5 Jak jest z utrzymaniem małży?

6 Czy ktoś zna jakiś dobry sklep z morszczyzną w Katowicach, lub okolicy?

7 Czy nano rafę naprawde tak trudno utrzymać, czy tylko literatura tak demonizuje?

To by było na tyle, z morskim pozdro morszczak bez rafy - Browar

P.S. Jezeli ktoś przymierza się do kupna książki Pana Macieja K. to szczerze odradzam(większość tekstów można było przeczytać w MA, lub ściagnąć z rafa.pl, fotografie takiej jakości, że nie warto nawet się nimi podetrzeć). Mimo dużego ładunku dobrej woli odnosze wrazenie, że książka została wydana `na siłę` i tylko po to by promować rafa.pl i Pana M.K.


Show Must Go On... mlv87@interia.pl Browar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

..jako ze jestem z "okolicy" skad piszesz odpowiem na kilka z postawionych przez ciebie pytań.

ad1. Jezeli chcesz utrzymywac optymalne warunki w twoim akwa to pomysl o troche wiekszym zbiorniku, 100 litrow w ta czy tamta stone ...

ad2. skalke mozesz systematycznie dokupywac w miare mozliwosci, podstawe mozesz zrobic z wapieni, jest sporo tego w ok. czestochowy...

ad3. od 40 do 50 zl za kg w kraju ...

ad6. jest dobry sklep w Leszczynach, dam ci namiary na priv... i co ciekawe gosciu ma ponad 3000 l w obiegu a to nie sklep internetowy... :(


Por che. por che la vida es corta ... andyjohnes@o2.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Leszczynach koło Rybnika ??

też jestem zainteresowany !!

Bo to moja okolica :(


"______________________ Akwarium 590l; obieg deltec HLP5250; cyrkulacja Tunze Turbelle Stream kit TS07, MJ 1200; Deltec APF600; 2x HQI 150W, 3 x T8 40W;Mieszacz DIY; NR1000; RO+DI; dolewka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Andy, po przeczytaniu Twojego postu przemyślałem wszystko jeszcze raz...

I stwierdziłem że 120l jest dobre, ale 300l jeszcze lepsze ;-P

Tak wiec teraz: 100x55x55 z kominem i sumpem; HQI 150W DIY (myślę, że wystarczy...)+parę Marine-Glo Hagen`a

Jaki polecacie odpieniacz{cena}?

Co z cyrkulacją?

O: a)wapieniach, b)tufie i c)szkieletach koralowców też słyszałem, i mam parę pytań jako że jestem poczatkujacy w morszczyżnie:

a)wapienie-czy chodzi o zwykłe wapienne kamole, jakieczasem używają ludzie w ogródkach na skalniaki?

b)tuf-czy jest cięższy od wapienia czy lżejszy(lepszy)

Skad go wziąć? Cy jest dostępny tylko w sklepach akwa?

c)szkielety koralowców-odpadają(totak jakby Ktoś kiedyś ułożył moje kości w baniaku dla ozdoby)

Słyszałem że tego typu dekoracje długo pozostają pokryte niepożądanymi glonami zanim akwa się ustabilizuje, może ktoś ma z tym praktyczne doświadczenia(przyznać się, kto oszczędzał na żywej skale?!)

Czy w ww. akwa (ok.300l) gdybym ułożył konstrukcję z wapieni/tufu i pokrył to póżniej żywą skałą (30-40kg.) to miałbym póżniej problemy z glonami?

[40 kg, bo przeliczyłem że jeśli gdzieś wynegocjowałbym skałki w cenie 40 zł/kg, to mógłbym kupić do 40kg]

Czy stosować w akwa podłoże? Spotkałem się z opinią, że lepiej nie, bo podłoże 2cm to i tak nie`Jaubert plenum`, a tylko syf się tam zbiera...

[Andy, nie zdziwię się, jak za stwierdzenie `100 litrów w tą, czy tamtą strone` wywalą Cię z nano-reef.pl ;-) ]

Przepraszam wszystkich `nano z krwi i kości` których drugie zdanie mojego postu uraziło...

pozdrawiam

Browar


Show Must Go On... mlv87@interia.pl Browar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozlozyłes sprawe na czynniki pierwsze, sprawa jednak nie jest taka prosta i ocena jej na podstawie pobieznej lustracji nie jest czasami zgodna ze stanem faktycznym. Wiem chcesz zrobic wszystko jak najlepiej... lecz zapomnij poczatki sa bolesne np. rachunki za dobry sprzet- bo firma to podstawa, markowe urzadzenia maja jednak to do siebie, ze czasami powaznie uszczupla nasz portfel, lecz daja ci takze gwarancje niezawodnosci na długie lata..

pozdrawiam :(


Por che. por che la vida es corta ... andyjohnes@o2.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem o co Ci chodzi z tymi rachunkami?

Mnie chodzi tylko o w miarę bezbolesny start ze skałą, na innych lokatorów czas przyjdzie póżniej :(

pozdr Browar


Show Must Go On... mlv87@interia.pl Browar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to patrz na swoja wczeniejsza wypowiedz, pytasz o odpieniacz, cyrkulacje no i rozumiem pompe główna - to fundamenty... :(


Por che. por che la vida es corta ... andyjohnes@o2.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że za 600zł nie skompletuję wyposazenia akwa 300l.

Myślę, że stronę sprzętową(razem ze zbiornikiem) na początek uda mi się zamknąć w 2000zł :Dozingoff

pozdrawiam

Browar


Show Must Go On... mlv87@interia.pl Browar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciężko ci będzie ;(

Chyba że masz już filtr RO albo inne źródło czystej wody


"______________________ Akwarium 590l; obieg deltec HLP5250; cyrkulacja Tunze Turbelle Stream kit TS07, MJ 1200; Deltec APF600; 2x HQI 150W, 3 x T8 40W;Mieszacz DIY; NR1000; RO+DI; dolewka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie RO najbardziej mnie dobija :( bo czy masz 25l, czy 700l to i tak musisz bulić 400zł co stanowi ważną część budzetu. A może ktoś ma pomysł jak zastąpić RO?

pozdr

Browar


Show Must Go On... mlv87@interia.pl Browar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kazde inne rozwiazanienie jest niepraktyczne, jezeli masz dojscia w szpitalu tam maja "czysta" wode która mozesz stosowac na dolewke, a jezeli chodzi o RO to kupisz juz za ok 280 zł


Por che. por che la vida es corta ... andyjohnes@o2.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz mi podać marki(modele) tych tanich RO

Z góry dziękuję

pozdr

browar


Show Must Go On... mlv87@interia.pl Browar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przemyślałem wszystko i chyba jednak zostanę przy nano...

W końcu lepiej mieć piękne i stabilne 80l, niż nigdy nie ustabilizowane(ze względu na zbyt małą ilość żywej skały) i pokryte glonami 350l.


Show Must Go On... mlv87@interia.pl Browar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak jedziesz od Kamienia to za wiaduktem pierwsza w prawo do skrzyżowania, w lewo i pierwszy budynek z prawej strony.


"______________________ Akwarium 590l; obieg deltec HLP5250; cyrkulacja Tunze Turbelle Stream kit TS07, MJ 1200; Deltec APF600; 2x HQI 150W, 3 x T8 40W;Mieszacz DIY; NR1000; RO+DI; dolewka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wiem gdzie jest Kamien, mieszkam w Gliwicach, czy te Leszczyny sa w jakims poblizu?


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kamień jest na lewo od trasy Rybnik-Orzesze. Łap za Atlas i sprawdz


"______________________ Akwarium 590l; obieg deltec HLP5250; cyrkulacja Tunze Turbelle Stream kit TS07, MJ 1200; Deltec APF600; 2x HQI 150W, 3 x T8 40W;Mieszacz DIY; NR1000; RO+DI; dolewka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe... jutro jade do tego sklepu... ciekawe jaka bedzie reakcja własciciela na mój widok... mam nadzieje ze pozytywnie, wkoncu napedziłem mu klientów

Ps.spróbuje nakłonic go na członkostwo w nano-reef, osoba z 30 lat doswiadczenia przyda sie w serwisie :(


Por che. por che la vida es corta ... andyjohnes@o2.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Morskie to mówił że ma od jakiś 10 lat ale ta wiedza miliony warta jest :(


"______________________ Akwarium 590l; obieg deltec HLP5250; cyrkulacja Tunze Turbelle Stream kit TS07, MJ 1200; Deltec APF600; 2x HQI 150W, 3 x T8 40W;Mieszacz DIY; NR1000; RO+DI; dolewka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale... 25 lat ma morskie, a 5 lat wstecz miał argusy ..hehe to tak na pograniczu 8)


Por che. por che la vida es corta ... andyjohnes@o2.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakby tam ktos byl w tym sklepie, to niech wezmie adres i nr telefonu

kawalek do tego sklepu mam i lepiej najpierw zadzwonic czy maja cos ciekawego


test sygnaturki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.