Skocz do zawartości
jjablonski

Restart zbiornika - plagi

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Jak mówią jak jest dobrze to uważaj bo będzie żle ...:clowning

Niestety powoli dochodze do wniosku że mojej piko przydałby sie mały restart.

Wszystko jest ok, zwierzaki mają dobrze a nawet za dobrze.... bo już trudno panować nad tym co się dzieje w tej 45-tce.

Idąc po kolei:

- Ukwiały mają się super i dość chętnie się dzielą problem jest taki że E.Quadricolor dzieli się co 6-8 miesięcy a tzw. Majano to już plaga. Wybijając kilka w tygodniu obserwuję znaczący przyrost liczby nowych osobników. Juz mam okolo 50 szt Majano i ich ciagle przybywa.

- Xenia - już mam szczypce i staram się nadążyć z wyrywaniem kolejnych "kwiatków" które wyrastają nawet na piasku.

- i te P*****one kulki, nie pamiętam nazwy tych glonów ale to kolejna plaga. Pompy czyszczę co kilka dni i za każdym razem zbieram to co się da zebrać ale to walka z wiatrakami. Kulki w niektorych miejscach zaslaniaja skale i nie da sie ich oderwac.

Z tego też powodu myślę o wymianie całej skały na nową - z działającego zbiornika tylko nie wiem czy to się nie skończy katastrofą. Szkoda mi SPS-ów i LPS-ow oraz Quadricolora a boję się że po wymianie skały ukwiał będzie łaził. Na razie juz 1,5 roku siedzi na szczycie skaly i grzeje się pod PowerCompactami.

Czy ktoś z Was miał/wykonywał taki restat? Na co zwracać uwagę?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

restart to restart. tak jak nowe akwarium. szczegolnie jesli masz zamiar użyć nowej skały.

majano to jedno, a glony to drugie.

glony , jak rozumiem valonia, czy ventricaria, śwadcza o za wysokim poziomie azotanów. da sie zwalczyc przez poprawe parametrow wody. usuwanie mechaniczne wg niektorych zrodel jest niebezpieczne (zaleznie do gatunku) bo grozi uwolnieniem zarodków , ktore powoduje, ze glon sie po prostu rozmnaza.

majano to plaga jak aiptasia. da sie zwalczyc, szczegolnie w malym zbiorniku gdzie nie masz duzo skaly. jest srodek na to http://www.joesjuice.com/ , jesli probujesz usuwac tylko mechanicznie to chyba im tylko pomagasz w propagacji.

z xenia tez mozna sobie poradzic... sam przyjme szczepke bo u mnie jakos nie chca rosnąc...:clowning


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A te kulki, kiedyś czytałem, że są delikatne i jak się je dotknie to schodzą. Kiedyś kilka dotknąłem i zeszły razem z tymi niedotykanymi. Wystarczyło włożyć absorber eco, węgiel wymieniam, co miesiąc. Dodatkowo podpiąłem ozonator w cały syf na skale zrobił się czarny i odpada (chodzi o glony). Z dwu centymetrowym kożuchem glonów na tylnej szybie rozprawił się naso w niecały tydzień. U mnie przyczyną była stara membrana w osmozie. Kiedy zakupiłem nową osmozę i DI + absorbery i ozon wszystko wraca powoli do normy.

Pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim systemie, z tymi glonami raczej poradził by sobie Mitrax. Ja mam je tylko w sumpie i widzę, iż po miesiącu (odkąd go mam) ich ilość systematycznie się zmniejsza.


Start: 10.01.2016 r.

Akwarium: IM Fusion 30L, odpieniacz: Tunze 9004, lampa: Nanobox Quad, cyrkulacja: Vor-Tech MP10w, i trochę drobiazgów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

juz predzej to co pisze @Józef, czyli glonożerca ktory nie wybrzydza jak pokolce czasami.


...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja usunąłem te kępki wyrywając je pensetą...

A miałem tego całą skałe


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doszedłem do wniosku że na restart mam jeszcze czas a może dzięki konieczności restartu szybciej posolę 375l z Tropheusami :clowning

Na razie w ramach reanimacji nabyłem Mitrax-a. Ciekawy zwierzak ale wątpię czy sobie poradzi z taka ilością valonii. Najwyżej za jakiś miesiąc dostanie kolegę do pomocy.

Próbowałem sprawdzić azotany ale chyba testy JBL które kupiłem 2lata temu trochę oszukują bo nic nie pokazują tj okolice 0 :).

Inne parametry mierzone Salifertem takie jak zawsze czyli PH:8, KH:9,4, CA:1480, MG:1440

A tak przy okazji to czy ktoś wie jak wytłumaczyć Mitraxowi że ma zjadać kulki a nie wszystko obok na skale ??? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj z nim na spokojnie wieczorem pogadać , tak po ludzku ... :-)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piwa nie chciał to jak z nim gadać po ludzku...?

Ty to już lepiej pożycz tą sławną pensetę, albo sam się pojaw i zademonstuj :clowning

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie jestem zbyt doswiadczony i pisze o tym zeby ocenili to co zrobilem inni (fachowcy) w tej dziedzinie 2 lata temu kupilem akwarium morskie male 50l dali mi do niego taki filtr do kranu i se robilem dolewki i podmianki po 1,5 roku moje akwarium wygladalo jak pastwisko nie dalem rady co usunalem to pojawialo sie tego wiecej mialem chyba wszystkie glony jakie istnieja kupilem filtr RO DI ale to juz nic nie dalo ,wiec postanowilem moze to to byl glupi krok ale nie mialem juz nic do stracenia cala wode przepuscilem przez wegiel 70% skaly musialem wyrzucic reszte wyczyscilem szcczoteczka czesc korali uratowalem dokupilem zywej skaly izalalem ja ta woda na razie parametry sa w normie bacznie wszystko obserwuje pojawilo sie troche cjano a tej starej wody zostalo jakies 65% reszta to byla dolewka RO DI moze sie ktos bedzie z tego smial ale naprawde bylem juz zdesperowany


Baniak 15 Gal.Odpieniacz Aquarium system 75Gal.cyrkulacja max Jet 400,oswietlenie 50%daylight 10,000K,50% actinic 03 Blue (compact fluorescent) sol Tropic Marine Pro Reef

zwierzaki 3 slimaki ,1 krewetka ,1 blazenek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

valonia - jezeli to ten mniejszy gatunek - emerald crab "usunie" wszystko wciagu 2-3 tygodni. chyba, ze masz plantacje i zajmie mu wiecej czasu.

jjablonski :

Czy zastosowanie lampy UV pomoże na ten glon "valonia" ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.